[Urun]: fbl unite+alici+bec+alici anahtari senkronize baglanti hakkinda

İlgi Alanı
Heli
Arkadaslar, resmini paylastigim elektronikleri, compass 7hv modelime montajlamak uzere satin aldim ve bu gun itibari ile montaja baslamak istiyorum, Tecrubeli arkadaslardan istedigim bu elektronikler birbirlerine nasil kontak edilir, zira bec uniteside biraz tuhaf anahtarda neyi nereye nasil baglayacagim konusunda bilgim yok, bilgisi olan arkadaslar yardim ederlerse sevinirim simdiden tesekkur ederim

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Arkadaslara anahtari bece bagladim manuelini buldum :) kaldi geri becden iki cikis var bunlar birbirine seri bagli sanirim ayni anda iki ayri unite beslemek icin yapilmis bu durumda bir tanesini kullanacagim ve uniteye elektrik verecegim yada aliciya yani bunu siz yazin artik :)

emin keles' Alıntı:
Arkadaslara anahtari bece bagladim manuelini buldum :) kaldi geri becden iki cikis var ikisidw aeri bagli sanirim ayni anda iki ayri unite beslemek icin yapilmis bu durumda bir tanesini kullanacagim ve uniteye elektrik verecegim yada aliciya yani bunu siz yazin artik :)
BEC devresinin çıkışlarında standard servo ucu kullanıldığı için tek besleme kablosu üzerinden teorik olarak max 5A besleme yapılabiliyor. Bu yüzden 10A ve üzeri besleme gücüne sahip BEC çift çıkış bulunmakta.

Eğer siz hem alıcı hem de FBL üniteyi aynı anda kullanacaksınız, BEC çıkışlarından birisini FBL diğerini Alıcıya bağlayabilirsiniz. Yok sadece FBL kullanacaksanız, BEC her iki beslemesini de FBL uygun girişlerine bağlamanızı tavsiye ederim.

Cevap icin tesekkurler Mehmet bey, ben hem aici hemde unite kullanacam bu durumda ikisininde elektrik girisine birer kablo takayim dogrumudur? ayrica bec i 6 ampere ayarladim 5.2 ve 6.8 secenegide var

Doğrudur. Besleme voltaj seviyesini beslenecek ekipmanlar belirler. Bu yüzden FBL, Alici besleme voltaj kontrol etmekte fayda var ki genelde 5-9 v arasında çalıştıkları ıcın ne seçtiğiniz cok da önemi olmayacaktır.

Burada besleme voltaji esas belirleyen kullandığınız servolardir. Şayet servolar HV ise bu durumda izin verdikleri en yüksek voltaj ile beslemek, en doğru olanıdır.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Şayet kullanılan servolar HV ise yine teorik olarak anlık da olsa 4 adet servo 5a üzerinde akım çekebilir. Bu nedenle servolar nereye bağlanacaksa, mesele FBL ünite olsun ,eğer FBL ünitenin girişleri de müsait ise bec her iki çıkışı ayrı ayrı FBL kanallara baglanmalidir. Bu durumda alıcıyı beslemek ıcın bec çıkışlarından bir tanesi y kablo ile çoklama yapılmalıdır.

Mehmet bey, hata yapmamak icin buraya ervolarin marka ve modllerini yaziyorum zira uzerlerinde hv ibaresi yok savox sb 2271-sg 3 adet ve kuyruk servosu savox sh1290-mg zira kuyrukta futaba bls256hv varti ve calisirken testere gibi ses cikartim ayni zamanda modele vibrasyon yapiyordu soktum onun yerine yeni aldigim savox 1290 i taktim bu durumda ne yapmaliyim yazarsan sevinirim

Tamam Mehmet bey hersey icin tesekkurler, alici ve kuyruk servosu maksimum 6 volt oldugu icin 6 volta ayarlayip kullanacam

emin keles' Alıntı:
Tamam Mehmet bey hersey icin tesekkurler, alici ve kuyruk servosu maksimum 6 volt oldugu icin 6 volta ayarlayip kullanacam
Rica ederim Emin bey. Aliciniz ve cyclic servolar 7.4 vdc destekliyormus ama ne yazik ki kuyruk servosu dediginiz gibi MAX 6v beslenebiliyor.

Emin bey hv servolari hv olarak tepkime surelerinde size ciddi fark kazandiracaktir.
Zira mehmet abinin de dedigi gibi kuyruk servonuz 6 volt isterseniz align in 5.1
Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

volt a duseren reglatoru vardir 7.4 gelen voltu 5.8 e dusurecektir.
Sizde servolariniz ile mutlu mesut gecinebilirsiniz.

Muatafa bey, sadece sorun kuyruk servosu deyil, ayni zamanda alicida maximum 6 volt destekliyor, dolayisi ile baska carem yok 6 voltla ayar yapacam

emin keles' Alıntı:
Muatafa bey, sadece sorun kuyruk servosu deyil, ayni zamanda alicida maximum 6 volt destekliyor, dolayisi ile baska carem yok 6 voltla ayar yapacam
Emin bey alici 6 v ile calisiyor demissiniz. Eger ben bir yanlis yapmadimsa yukarida verdigim alici linkine gore calisma voltaji 3.6- 8.4 vDc ki boyle olmasi lazim. Aksi takdirde modern tum alicilarda oldugu gibi bu alicinin HV servoyu desteklemesi teknik olarak imkansiz. Isterseniz alicinin voltaj beslemesini yeniden bir kontrol edin.

evet haklisiniz Mehmet bey, simdi bir kucuk sorun kaldi,aldiktan 1 yil sonra calistirmak uzere oldugum model icin ya yeni bir kuyruk servosu yada kuyruk servo kablosu siparis etmekle karsi karsiya kaliyorum :) buda en az 2 ay daha beklemek, sonra tekrar kurulumda yeni bir sorunla karsilasincaya kadar yeni hayaller kurmak demek, elimde bir adet futaba hv kuyruk servosu var olmazsa onu takacam, oda resmen demir testere gurultusu ile calisiyor, yada 6 voltla devam edecem, bu arada bu aksam calismalarimda sonuca gidemedim, zira graupnerin kumanda vede alicida standart bir servo dizilimi yok, tum stikleri biz ayarlamamiz gerekiyor, yani stikleri tanitmamiz lazim, arti alicidada aynen durum farkli deyil, araya birde unite girince ortalik duman oldu, onu ayarlasan bu bozudu, bunu ayarlasan unite kapris yapti, onu duzeltsen kumanda begenmedi, alici zaten burnu bir karic havada, derken sabaha az kaldi bakalim hayirlisi ile sanirim bir haftaya durumu cozerim

O zaman bu durumda en mantıklisi 6vdc ile besleyerek problemsiz kuyruk servosunu kullanmak. Ilerleyen zamanlarda sadece Bec voltaji arttırmak suretiyle degisiklik yapabilirsiniz.

Aslinda cikardigim servoyu bide bu bec ile yuksek voltta test etmek istiyorum eger skintisiz calisirsa o zaman yuksek voltaji acar o servoyu tekrar kullanirim yok eskisi gibi testere sesi cikarirsa bu sefer 6 volta devam