Aranıyor Optipower ultraguard 430

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Emre Kaman

Moderator
İlgi Alanı
Heli
Arkadaslar elinde fazla opti guard olan varsa alabilirim. Pilli-pilsiz fark etmez, anakart ve led yeterlidir.

Siz bunun gerçekten işe yaradığını düşünüyor musunuz? Düşünüyorsanız çok daha yi bir çözüm olan şunu neden kullanmıyorsunuz?

• Beğen
Tepkiler: Ahmet ATICI
Siz bunun gerçekten işe yaradığını düşünüyor musunuz? Düşünüyorsanız çok daha yi bir çözüm olan şunu neden kullanmıyorsunuz?
Abi gerçekten de işe yarıyor. Ben dahil bir çok kişi modelini bu cihaz sayesinde en az 1 kere kurtarmıştır.

Senin dediğin cihaz biraz farklı bir mantıkta sahip. Burada esas olan cihazın üzerindeki pili kendi kendine sürekli dolu tutması. Senin cihazda 2. pili manuel olarak şarj durumu kontrol etmek gerekiyor.

Senin önerdiğin cihaz esasen kullanılabilir ama bu cihaz hem kompak yapısı hem de kendi kendine şarj etme özelliği ile sanki daha pratik abi.

Abi gerçekten de işe yarıyor. Ben dahil bir çok kişi modelini bu cihaz sayesinde en az 1 kere kurtarmıştır.

Senin dediğin cihaz biraz farklı bir mantıkta sahip. Burada esas olan cihazın üzerindeki pili kendi kendine sürekli dolu tutması. Senin cihazda 2. pili manuel olarak şarj durumu kontrol etmek gerekiyor.

Senin önerdiğin cihaz esasen kullanılabilir ama bu cihaz hem kompak yapısı hem de kendi kendine şarj etme özelliği ile sanki daha pratik abi.
Abi yaptığım gözlemler de opti quard ında pilinin bittiğini gördüm ve bir kaç kere şarj etmek zorunda kaldım, ayrıca bu sisteme lion bir pil takıp, dolu tutmak mantıklı pil ölmez enazından, ayrıca pili şarj etmek dediğin 3 ayda bir işte, sonuçta laızm olmadıkça akım çekilmiyor, sadece pil takma, sökme esnasında birkaç mah akım kaybı oluyor o kadar.

Bence amaç iş yapmaksa her türlü yapar, ama heliye heli ekipmanından başka ekipman takmam diyorsak orası ayrı?

Kompaktlık da önemli tabi helisine göre. Sümer abinin kart en boy ve üzerindeki kondansatör vs yüksekliği olarak da belli bir hacme sahip. Yanında duran servo tester ile oranlayınca ondan küçük değil. Daha pilin kendi hacmi de var. 550 boyutta sorun yani. 700 de illa ki bir yer bulunabilir modeline göre. Extra 330 gövdesi içine yerleştirmiyoruz sonuçta.

Sumer abi ihtiyac duyarsan, optiguard’in tum ozelliklerini anlatabilirim, eksiklerini soyleyebilirim, kendim goreyim dersen bi tanesini modelden sokup gonderebilirim ☺️
Özellikleri:
Kendini normal alıcı pilinden sürekli şarjlı tutuyor ve alıcı beslemesi belirli bir düzeyin altına inince alıcıyı beslemeye başlıyor.
Boş bir kanala bağlanıyor.

Eğer yukarıda yazdıklarım doğru ise bu sistemin çok önemli bir kusuru var. UBEC değil de doğrudan pil ile beslenen bir alıcıda pil gerilimi düştüğünde bu modül devreye girince sadece servoları beslemeyecek, alıcı piline de kontrolsüz olarak akım verecek ister istemez. Bu da son derece sakıncalı bir durum.
Bunu önlemek için benim planlayacağım devre alıcı beslemesi (pil ya da UBEC çıkışı) ile alıcı arasına girecek.

Özellikleri:
Kendini normal alıcı pilinden sürekli şarjlı tutuyor ve alıcı beslemesi belirli bir düzeyin altına inince alıcıyı beslemeye başlıyor.
Boş bir kanala bağlanıyor.
Eğer yukarıda yazdıklarım doğru ise bu sistemin çok önemli bir kusuru var. UBEC değil de doğrudan pil ile beslenen bir alıcıda pil gerilimi düştüğünde bu modül devreye girince sadece servoları beslemeyecek, alıcı piline de kontrolsüz olarak akım verecek ister istemez. Bu da son derece sakıncalı bir durum.
Bunu önlemek için benim planlayacağım devre alıcı beslemesi (pil ya da UBEC çıkışı) ile alıcı arasına girecek.

Abi temelde bu arkadaşı direkt olarak pille beslediğimiz hv sistemlerde kullanmanın pek bir avantajı yok. En azından ben öyle kullanmıyorum. Benim kullanma amacım bec'te / bec kablosunda bir sorun olması ihtimalinde modeli kurtarmak.

Opti'nin özellikleri:

1. Kendi pilini kendi şarj ediyor. Pili kullanım ömrü açısından 4v civarında kadar şarj eder.
2. Uzun süre aktif edilmediği durumda (süre belirsiz, benim tecrübem 10+ gün) pili storaj voltajına alıyor.
3. 2. maddenin uygulaması başarısız. Pili balaslı olarak deşarj etmiyor ve çok fazla deşarj ediyor. Uzun süre kullanmama durumunda pili öldürme olasılığı yüksek. Ben sık kullanmadığım modellerimde pili takılı bırakmıyorum.
4. Enerji aldığında otomatik olarak çalışmaya başlıyor. Enerji kesintisi durumunda, veya belli bir değerin altına düştüğünde, ilk enerji aldığı anda ölçtüğü voltajın 0.5v altında bir voltaj veriyor. Bu özelliği telemetrili sistemlerde telemetri alarmı ayarlanmasına olanak sağlıyor.
5. Verdiği voltajı ilk ölçüme göre ayarlayabilmesi hem hv hem de lv sistemlerde sorunsuz kullanılabilmesini sağlıyor.
6. Ek üniteler takılarak kumanda üzerinden devreye alma/çıkarma yapılabiliyor.
7. Devreden çıkarma butonunun kendi üzerinde ve çok küçük olması kullanımı zorlaştırıyor. (harici bir buton fahiş fiyattan satılıyor)

Öncelikle birkaç yüz mAh bir pilde storage mode takıntısı anlamsız. O işlev bence olmamalı.
Devreden çıkarma ihtiyacı için de kafamda bir senaryo kuramadım.
Voltaj ayarları, ilk ölçtüğü voltajın 0.5 V altı falan kolay işler.
Ama dediğim gibi bu aletin UBEC/pil ile alıcı arasına takılması çok daha mantıklı olur.
Belki az daha iri bir şey olur ama yapılır.
Tabii talep varsa.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...