Pervane Sürüklenmesi Nasıl Bulunur?

Samet Aktuğ

Yeni Uye
İlgi Alanı
Uçak
Merhabalar, şuan bir rc uçak tasarımı üzerinde çalışıyorum. Tasarım da büyük ölçüde bitti. Lift ve drag değerlerini bir program(Ansys) yardımıyla buldum ancak pervane uçuş esnasında döneceği için oluşturacağı sürüklenmeyi programla bulmanın zor olacağını düşünüyorum. Varsa pervanenin sürüklenmesi veya sürüklenme katsayısını bulmak için bir teknik, formül vb. bir şey veya siz pervane sürüklenmesini nasıl buluyorsunuz paylaşabilir misiniz? Şimdiden teşekkürler.
Pervane : apc 1047

"Pervane sürüklenmesi" ne? Şaka değil, gerçekten anlamadım.:rolleyes: Demekki böyle birşey varmış. Bilen biri açıklarsa iyi olur.
Aklıma pervanenin dönerken pitchlerinin gerisindeki oluşan drag geliyor. :)

t
"Pervane sürüklenmesi" ne? Şaka değil, gerçekten anlamadım.:rolleyes: Demekki böyle birşey varmış. Bilen biri açıklarsa iyi olur.
Aklıma pervanenin dönerken pitchlerinin gerisindeki oluşan drag geliyor. :)
Teker, anten, kuyruk vb. parça sürüklenmeleri gibi ama pervane sabit olmadığı için diğer parçalara benzer şekilde mi sürüklenmesi bulunuyor yoksa özel bir tekniği mi var onu merak ettiğim için açtım konuyu

• Beğen
Tepkiler: Üye silindi 8682
t

Teker, anten, kuyruk vb. parça sürüklenmeleri gibi ama pervane sabit olmadığı için diğer parçalara benzer şekilde mi sürüklenmesi bulunuyor yoksa özel bir tekniği mi var onu merak ettiğim için açtım konuyu
Pervane bir airfoildir. Dolayısıyla üreteceği drag biri parasitic drag diğeri de induced drag olarak iki komponentten oluşur. Parasitic drag o formun havadaki hareketi ile alakalı ve nispeten sabit bir büyüklük olsa da (tabii hava hızına göre değişecektir) induced drag hesabı ciddi bir mühendislik gerektirir. Çünkü induced drag öncelikle o airfoilin üretmekte olduğu lift ile alakalıdır.

• Beğen
Tepkiler: Deniz Tanrıverdi