Phoenix Alpha Trainer Yatay Stabilizer Problemi

Evet an itibariyle stabı da kaplamış bulunuyorum.Gerdirirken çarpılma olmasın diye üzerine ağırlık koyarak gerdirdim daha önce az da olsa zemine koyduğumda bir tarafının yukarda kaldığından bahsetmiştim artık bu problem de ortadan kalktı masanın üzerine koyduğumda her yeri yüzeye temas ediyor.:) Kaplamayı beyaz film ile yaptım daha sonra turuncu renk ile detaylandırma yaparım diye veya bu şekilde de bırakabilirim.Yalnız gövdenin kaplamasını pek iyi yapamadım.Eskiden daha güzel kaplıyordum ara verince paslanmışım.:lol: Yarın Epoxy ile stabı yapıştırdıktan sonra geriye elevatör ayarları kalıyor.Hava şartları da el verirse deneme uçuşu yapmayı planlıyorum bu konuda.Tekrardan ilginiz ve yardımlarınız için çok teşekkür ederim.:)
Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Mis gibi olmuş işte! Eline sağlık.
Bir de uçuştan çekeyim diyordun bir kaç gün önce...
Benim çöpe atmaktan vazgeçtiğim bir uçağın konusu var forumda. Bir bakmanı tavsiye ederim.

Mis gibi olmuş işte! Eline sağlık.
Bir de uçuştan çekeyim diyordun bir kaç gün önce...
Benim çöpe atmaktan vazgeçtiğim bir uçağın konusu var forumda. Bir bakmanı tavsiye ederim.
Teşekkür ederim Deniz abi.O kadar çok emek ve zaman harcadım bu model üzerinde ki içinden çıkamayınca ister istemez bu düşünceye itti beni.Sizin çöpe atmak üzere olduğunuz model Piper Cub modeliydi yanlış hatırlamıyorsam ve benim modelimden çok daha kötü haldeydi.Buna rağmen çok güzel toparlamıştınız modeli.Aslında aklıma gelseydi de konuya göz atsaydım bana motivasyon kaynağı olurdu.:) Bu arada geriye sadece stabın gövdeye yapıştırılması,pushrod montajı ve elevatör ayarı gibi basit şeyler kaldı.Aslında dün akşam hepsini halledecektim ancak elektrik kesintisi olunca kaldı.Hava şartları uygun olsaydı bugün de test uçuşu yapacaktım ancak başka bahara kaldı.Umarım model gerçek bir Trainer'a yakışır şekilde güzel uçar da bunca uğraşıma değer.:)

Herkese iyi akşamlar dilerim.Bugün gövdenin arka kaplamasında düzeltme yapıp yatay stabilizeri 30 dakikalık epoxy ile yapıştırdım.Epoxy olarak ZAP markasının Z-Poxy ürününü kullandım.Stabı elimden geldiği kadar gövdeye ortalamaya çalıştım.En son kanadın her iki tarafının da(firar kenarının sağ ve sol köşelerini) referans alıp mesafelerinin aynı olduğunu ölçerek gördükten sonra yapıştırdım.Teraziyi stabın sağ ve sol tarafına koyup kontrol ettim.Bir taraf tam terazide görünürken diğer tarafta hafif eğim gözlemledim.Aslında eğim değilde stabın geometrisinden dolayı da kaynaklanmış olabilir(tamirat sebebiyle veya farklı bir sebep).Modeli şimdilik kurumaya bıraktım.Yarın son ayarları yapıp test etmek istiyorum hava şartları uygun olursa tabi.Bu uçağa son bir şans vereceğim yine düzgün uçmazsa bu uçağa veda edeceğim.Çünkü ciddi anlamda bu Uçakla uğraşmak beni yordu.Yardımlarını esirgemeyen tüm abilerime teşekkür ederim.:)

Herkese iyi haftasonları diliyorum.Phoenix Alpha Trainer modelimin probleminden dolayı tamirat gerçekleştirmiş ancak evimden uzakta olduğumdan fırsatım olmuyordu denemeye.Modeli deneyip durumuna bakması için çok kıymetli bir ağabeyime rica etmiş o da sağolsun beni kırmayıp ilgilendi.Özetle motor açısının fazla olduğunu ve dikey stabilizerin bir miktar eğik olduğundan bahsetti.Motor açısını düzeltip biraz rudder trimi ile çok güzel uçtuğunu, stabı sökmek istemediğini söyledi.Bugün son uçuşunu yaptı ve model eskiye kıyasla çok güzel uçuyor.Nihayetinde modeli kurtarabildik.Birazcık trimle uçmaya devam edecek.Şuan çocuk gibi mutluyum.Zaman ayırıp yardımlarını eksik etmeyen herkese teşekkür ediyorum.Mutluluğumu kısa bir video ile sizlerle paylaşmak istedim.🙂
Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Bugün son uçuşunu yaptı ve model eskiye kıyasla çok güzel uçuyor.Nihayetinde modeli kurtarabildik.Birazcık trimle uçmaya devam edecek.Şuan çocuk gibi mutluyum.Zaman ayırıp yardımlarını eksik etmeyen herkese teşekkür ediyorum.Mutluluğumu kısa bir video ile sizlerle paylaşmak istedim.🙂
Hadi gözün aydın @TAMER ÖZTÜRK :thumbup:

• Sevdim
Tepkiler: Tamer Öztürk
Herkese iyi haftasonları diliyorum.Phoenix Alpha Trainer modelimin probleminden dolayı tamirat gerçekleştirmiş ancak evimden uzakta olduğumdan fırsatım olmuyordu denemeye.Modeli deneyip durumuna bakması için çok kıymetli bir ağabeyime rica etmiş o da sağolsun beni kırmayıp ilgilendi.Özetle motor açısının fazla olduğunu ve dikey stabilizerin bir miktar eğik olduğundan bahsetti.Motor açısını düzeltip biraz rudder trimi ile çok güzel uçtuğunu, stabı sökmek istemediğini söyledi.Bugün son uçuşunu yaptı ve model eskiye kıyasla çok güzel uçuyor.Nihayetinde modeli kurtarabildik.Birazcık trimle uçmaya devam edecek.Şuan çocuk gibi mutluyum.Zaman ayırıp yardımlarını eksik etmeyen herkese teşekkür ediyorum.Mutluluğumu kısa bir video ile sizlerle paylaşmak istedim.🙂

Başka söze gerek yok:

Öncelikle herkese güzel bir hafta diliyorum.Evden uzakta olduğumdan dolayı modeli tamir ettikten sonra modelci bir ağabeyime denettirmiştim.İzine geldikten sonra modeli dün uçurma fırsatım oldu.İlk önce Phoenix Tiger 3 modelim akabinde Phoenix Alpha Trainer modelim ile uçuşlar yaptım.Phoenix Alpha Trainer ile ilk uçuşta kontrollerin biraz agresif olduğunu görünce End Point ayarını bir miktar daha kıstıktan ve Expo ayarı yaptıktan sonra tekrar havalandım.Uçak mükemmel bir şekilde tam bir Trainer gibi uçuyordu.:D Uçak o kadar berbat haldeydi ki uğraşmaktan bıkmış çöpe atmayı veya modeli tamir edebilecek birini bulsaydım satmayı bile düşünüyordum.Hatta modeli almak istediğini söyleyen biri bile oldu dün tesiste.:) Dün uçuşta o kadar keyif almıştım ki inip inip tekrar havalanıyordum.Doğrusu modelin bu kadar güzel uçacağını beklemiyordum.:lol: Hatta bir ağabeyim "Tamer modele doyamadın galiba." diye söyleyip birlikte gülmüştük.:lollol: Tam Modelden vazgeçmeyi düşündüğüm anda beni motive edip modeli tekrar filoma kazandırmamı sağladığınız için sizlere bu video ile teşekkür etmek istedim.Hepinize çok teşekkür ediyorum güzel insanlar.Bir gün sizlerle yakından tanışmak dileğiyle.İyi seyirler.:heartxf:

Son düzenleme:
Tam Modelden vazgeçmeyi düşündüğüm anda beni motive edip modeli tekrar filoma kazandırmamı sağladığınız için sizlere bu video ile teşekkür etmek istedim.Hepinize çok teşekkür ediyorum güzel insanlar.Bir gün sizlerle yakından tanışmak dileğiyle.İyi seyirler.:heartxf:
O güzellik karşılıklı kardeşim. :thumbup: İnşallah bir gün bir yerde tanışıp bolca sohbet ederiz. :hoppa: