Phoenix Tiger 3 Kanat Hasarı ve Onarımı

Tamer Öztürk

Kıdemli Uye
İlgi Alanı
Uçak
Merhaba.Bugün uçuştan dönerken arabada alet çantasının devrilip kanat üzerine düşmesiyle resimde görüldüğü gibi kanat sinirinde ve kaplamada hasar oluştu.Tamir etmeden önce sizlerin önerilerini almamda fayda vardır diye düşündüm.Şimdiden teşekkürler.

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Önerileriniz için teşekkürler Sümer abi.Japon olmadığı için Uhu Hart kullandım oldukça iyi bir yapıştırıcı ahşap işleri için.Kanat sinirinde kesitsel çarpıklık oluştu.Zaten yapacak başka da birşey yok en kötü ihtimalle trimli uçacak.

Sinirin üst kenarına iki yandan iki Algida çubuğunu mandallarla tutturup bas ince japonu. Olsun bitsin.
@Özgür Evren Varol olsa şimdi o siniri çıkartır, modeller, kalıbını alır, 3D basar, kompozite geçer sonra yeni sinirin etrafına yeni bir uçak yapardı. :lollol:
Sümer abi nereden buluyorsun böyle dondurma çubuklarını falan :eek:
Ben ne anladım bu işten, hiç keyifli olmadı böyle :cry: :laugh:

Son düzenleme:
@Özgür Evren Varol olsa şimdi o siniri çıkartır, modeller, kalıbını alır, 3D basar, kompozite geçer sonra yeni sinirin etrafına yeni bir uçak yapardı. :lollol:
Sümer abi nereden buluyorsun böyle dondurma çubuklarını falan :eek:
Ben ne anladım bu işten, hiç keyifli olmadı böyle :lol: :lol:
Aslında kanat sinirini yeniden kesip tamir etmek aklımdan geçmedi değil fakat birleşim yerindeki parçalardan dolayı daha kötü olmasından korktum.Gözüm kesmedi açıkçası. :)

Tamer geçmiş olsun ve eline sağlık, geçmiş bitmiş bile :)

Bu tür hasarlarda, yani aradan çıkıp tamamen ayrılan eksik olan parça olmadığı zaman, mevcut parçaları dikkatlice hizalayıp ince CAponu basmek en iyi yöntemdir, zira balsaların lifleri hala birbirlerinin içine geçmiş durumda ve ince CApon aralarına yayıldığı zaman eskisinden de sağlam hale gelir. Ama yanlardan dondurma çubuklarıyla desteklemeye de hiç itirazım yok, bahaneyle iki dondurma yenir bu sıcak havalarda pek keyifli olur :)

Kaplama için bir not, bu tür yama işlerinde yama parçasının köşelerini hafifçe yuvarlatmak faydalı olur, açılmasını engeller veya en azından geciktirir :thumbup: sert köşeler açılmaya meyilli olurlar.

Değerli yorumlarınız için teşekkürler Evren abi.Sizlerden öğreneceğimiz daha çok şey var.Kanat sinirinin çarpık olması beni biraz huzursuz etti açıkçası.Gerçi elimle ne kadar düzeltmeye çalışsam da eski haline getiremedim.Ümit ediyorum uçuşa ciddi etkisi olmaz.:)

• Beğen
Tepkiler: Mehmet Kucuksari
Değerli yorumlarınız için teşekkürler Evren abi.Sizlerden öğreneceğimiz daha çok şey var.Kanat sinirinin çarpık olması beni biraz huzursuz etti açıkçası.Gerçi elimle ne kadar düzeltmeye çalışsam da eski haline getiremedim.Ümit ediyorum uçuşa ciddi etkisi olmaz.:)

Rica ederim. Sinirdeki çarpıklığın uçuşa etkisini hissedeceğini sanmıyorum, eğer trimlerde kayma olursa onun nedeni de yamadır, sinir değil :D
Araya bir bilgi sıkıştıralım hemen, bu tür açık inşaat kanatlarda kanat profilinin sürekliliği söz konusu değildir, kaplama sinirlerin üzerinde tam profili takip ederken aralardaki boşluklarda hafif çöker ve aslında profilin değişmesine neden olur. Dahası havada da değişen akış koşullarına ve kanat üzerindeki basınca bağlı olarak film kaplama da esneyerek şekil değiştirir, ve profil yine değişir :) bursa bahsettiğimiz şekil değişiklikleri mm den daha küçüktür ama bu bile kanat profilini performansını etkiler. Bu tür modellerde bu etki farkedilmez bile, ama yüksek performanslı bir model söz konusu olduğunda bu ufacık farklar bile önemli olur o yüden genellikle bu tür açık inşaat kanat yapıları tercih edilmez öyle uçaklarda. Bu modellerde Tamamen balsa levha kaplı kanatlar, köpük üzeri balsa kaplı kanatlar ve tabiki kompozit kanatlar tercih edilir. :thumbup: