Pil puntalama makinesi yapimi

Burak Ağcayazı

Çalışkan Uye
İlgi Alanı
Uçak
gecen aylarda ucaklarimda kullanmak icin lipo piller yerine li-ion piller kullanmaya karar vermistim , lipo pillere gore daha hafif ve daha ucuz oldugundan yuksek amper gerektirmeyen sistemlerde cok daha avantajli liion pilleri birlestirmek icin lehim yerine puntalama teknigi kullaniliyor bu nedenle elimdeki pilleri birlestirmeye bir kac yerle gorustum oldukca afaki fiyatlar soylediler bende kendi pil punta makinemi yapmak icin kollari sivadim , internette bir cok gorsel kaynak var .
oncelikle bir adet mikrodalga firin trafosu buldum

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

ust sargiyi komple bosaltip kalin kabloyu 2 tur sardim , 1 tur sardigimda yaklasik 1.2 v cikis voltaji veriyordu 2 tur sardigimda 2v civari bir voltaj cikisi sagliyor.

aliexpresten siparis verdigim zaman amper ayar devresine ve ac-ac 12v trafoyla besleyip baglantilarini yaptim.

internetten uygun bir guc kaynagi kutusuna sistemi yerlestirdim kalan diger aksamlari ve ayak pedalini 3d yazicidan bastim ,

sonuc olarak guzel bir punta makinem oldu.

Tebrik ederim güzel çalışma, ben bu pilleri daha önce lehim ile birleştirmeyi denemiştim, bendeki pilleri helim güzel tutmuştu.

• Beğen
Tepkiler: Burak Ağcayazı
super iş, yanliz anlamadigim bir nokta var. Mikrodalga'dan sokup ust sarımını degistirdiginiz transformatore 220 veriyorsunuz degil mi? Diger devre akımı nasil kontrol ediyor? Baglanti semasi, ve ya bu ise ozel bir devre ise link verebilir misiniz?

• Beğen
super iş, yanliz anlamadigim bir nokta var. Mikrodalga'dan sokup ust sarımını degistirdiginiz transformatore 220 veriyorsunuz degil mi? Diger devre akımı nasil kontrol ediyor? Baglanti semasi, ve ya bu ise ozel bir devre ise link verebilir misiniz?
Primer (220V) sargıyı ellemiyoruz. Diğer sekonder sargı sökülüyor. Manyetik alan içerisine (sekonder sargı yerine) 6mm2 telden yeni sarım yapıyoruz.
Diğer devre punta zamanı amaçlı sanırım.

• Beğen
Onu anladım, bende yapmistim yillar once, ince sac puntalamak icin kullaniyorum, ama benimkinde zaman/amper ayari yok, Ac/kapa sadece. Cok ince sacı delebiliyor. Amper olayi ucuz yollu hazir bir kartla hallediliyorsa ekleyeyim diyorum.

sekonder sargi cikariliyor , primer sargi ac 220v devre kartindan gecerek geliyor devre kartinda zaman ayari ve amper ayari var , amperide gelen 220v gerilimi dusurup arttirarak ayarliyor.
karti aliexpresten almistim linki ekliyorum.
TRY 65.16 10%OFF | NY-D01 Nokta kaynak süresi ve akım denetleyici kontrol paneli zamanlama akım dijital ekran yükseltme 100A

Lehimleme yüzünden bir çok pilim kısa zamanda öldü. Çok güzel bir iş olmuş doğrusu, eline sağlık! ?
bende bir kac pili telef etmisim lehim yaparken , 18 tane liion pil alip ihtiyacima gore gruplandirmak icin 70tl fiyat cikarmisti elektronikciler .
simdi istedigim sekilde ve degerlerde kafama gore yapiyorum

Konu için teşekkürler,daha ayrıntılı birşeyler olursa çok daha yardımcı olursunuz.Ayrıca yeni bir konu başlığı ile bu pilleri nerelerde kullandığınızı ve verimini de açıklarsanız süper olur.

Merhabalar,
Konu üzerinde bende araştırma yapıyordum. Şu anda en kolay sistem benim için videodaki gibi geliyor.
Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol
sizin düşünceleriniz nedir??

• Beğen
Tepkiler: Ali Yalçın