Pil puntalama makinesi yapimi

Merhabalar,
Konu üzerinde bende araştırma yapıyordum. Şu anda en kolay sistem benim için videodaki gibi geliyor.
Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol
sizin düşünceleriniz nedir??
bu cihazi yapmadan once cok arastirdim en dusuk maliyetli ve en kullanislisi trafo ile yapmakti , kapasitorle yapmayi dusundum ancak uygun bir kapasitor bulamadim , aku kullanmak sadece aku fiyatina bakarak bile oldukca yuksek maliyetli kaldiki akunun sarj sorunuda var onu sarj edebilecek bir sarj cihazida bulmak gerekecekti .
ne derece verimli olur bilemiyorum , amperi ayarlamakta gerekli kullanilan nikel seridin kalinligina gore videodaki sistemde direk role ile baglanti yapilmis amper yada zaman ayari yok .
trafolu sisteme gore kapasitor ve aku kullanilarak yapilan punta makinelerinin dezavantaji cok, tavsiye etmem.

• Beğen
Tepkiler: Mehmet Kucuksari
Burak abi elinize sağlık son derece kullanışlı ve güzel olmuş.Daha önce ben de bu makinenin yapımını araştırmıştım.Fakat merak ettiğim bir konu var.Trafo'nun üst kısmındaki kısım söküldükten sonra kabloyla sarım yapılıyor ve bu sarılan kablonun uçlarına herhangi bir akım verilmiyor.Dolayısıyla bu uçlardan nasıl akım geçiyor sonuçta herhangi bir devre elemanıyla bağlantısı yok?

• Beğen
Tepkiler: Burak Ağcayazı
Burak abi elinize sağlık son derece kullanışlı ve güzel olmuş.Daha önce ben de bu makinenin yapımını araştırmıştım.Fakat merak ettiğim bir konu var.Trafo'nun üst kısmındaki kısım söküldükten sonra kabloyla sarım yapılıyor ve bu sarılan kablonun uçlarına herhangi bir akım verilmiyor.Dolayısıyla bu uçlardan nasıl akım geçiyor sonuçta herhangi bir devre elemanıyla bağlantısı yok?
Nasıl yok? Transformatörün primer sargısının oluşturduğu manyetik alan içinde değil mi? :D

• Sevdim
Tepkiler: Tamer Öztürk
ust kisimdaki sargida herhangi bir baglanti yok yalniz alternatif akimda akim gecen bir iletkenin cevresinde manyetik alan olusur , manyetik alanda elektrik olusturur tam bilimsel bi aciklama yapacak bilgiye sahip degilim ama yaklasik olarak bu sekilde .

• Beğen
Tepkiler: Tamer Öztürk
Aliexpress'te sıfır trafo 25 lira nakliye dahil ;D
Mart ayı teslim. ;D

Acaba mikrodalga trafolarının diğer trafolardan farkı nedir?
aliexprestekiler kucuk trafolar , mikrodalga trafosu yaklasik 5kg yuksek amper trafolar .
devre kartini beslemek icin kullanilir o kucuk trafolar.
alttaki resimde arka tarafta kucuk trafo gorunuyor ebat olarak yaklasik 10 kati
Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

• Beğen
Tepkiler: Ömer Erkan
aliexprestekiler kucuk trafolar , mikrodalga trafosu yaklasik 5kg yuksek amper trafolar .
devre kartini beslemek icin kullanilir o kucuk trafolar.
alttaki resimde arka tarafta kucuk trafo gorunuyor ebat olarak yaklasik 10 kati
Harika bilgi. Hiç yatmamıştı kafama zaten. :D :D :D
Peki diyelim ki gidip elektronikçilerden 1000 Watt bir trafo aldık. Sekonderini söküp kalın tel sarsak mikrodalga trafodan ne farkı olacak. Onu merak ediyorum.

gecen aylarda ucaklarimda kullanmak icin lipo piller yerine li-ion piller kullanmaya karar vermistim , lipo pillere gore daha hafif ve daha ucuz oldugundan yuksek amper gerektirmeyen sistemlerde cok daha avantajli liion pilleri birlestirmek icin lehim yerine puntalama teknigi kullaniliyor bu nedenle elimdeki pilleri birlestirmeye bir kac yerle gorustum oldukca afaki fiyatlar soylediler bende kendi pil punta makinemi yapmak icin kollari sivadim , internette bir cok gorsel kaynak var .
oncelikle bir adet mikrodalga firin trafosu buldum

ust sargiyi komple bosaltip kalin kabloyu 2 tur sardim , 1 tur sardigimda yaklasik 1.2 v cikis voltaji veriyordu 2 tur sardigimda 2v civari bir voltaj cikisi sagliyor.

aliexpresten siparis verdigim zaman amper ayar devresine ve ac-ac 12v trafoyla besleyip baglantilarini yaptim.

internetten uygun bir guc kaynagi kutusuna sistemi yerlestirdim kalan diger aksamlari ve ayak pedalini 3d yazicidan bastim ,

sonuc olarak guzel bir punta makinem oldu.

On numara iş yapmışsın taktir ve imrenmeyle bakıyorum sana

Nasıl yok? Transformatörün primer sargısının oluşturduğu manyetik alan içinde değil mi? :D
Şimdi aydınlandım Sümer abi.Manyetik alandan dolayı akım iletimi olduğunu bilmiyordum.Bilgi için size ve Burak ağabeyime teşekkür ediyorum.Bir yeni bilgi daha öğrenmiş oldum. ?

Aliexpress'te sıfır trafo 25 lira nakliye dahil ;D
Mart ayı teslim. ;D

Acaba mikrodalga trafolarının diğer trafolardan farkı nedir?
Peki diyelim ki gidip elektronikçilerden 1000 Watt bir trafo aldık. Sekonderini söküp kalın tel sarsak mikrodalga trafodan ne farkı olacak. Onu merak ediyorum.

Bir zamanlar kendime yüksek akımlara çıkabilecek güçte V ve Amp ayarlı bir güç kaynağı yapmak istiyordum. Youtube'da yığınla video seyrettim bununla ilgili. Çoğunluğu mikrodalga fırınlarından sökülmüş trafoları ayrıca primer veya sekonderleri yeniden sarıp ilave güç kazanıyordu. Bir türlü alışverişe çıkamadım ki bu işe el atayım...

bi farki olmaz abi , kullandigim trafo kac watt uzerinde saginda solunda yazmadigindan bilemiyorum ama ne kadar yuksek watt olursa o kadar verimli olur .
bu trafolardan 4 tanesini seri baglayip kaynak makinesi yapanlar var .

Punta kaynağı için en azından 40A lazim bence. 2Vx40A =800W yapar. 1kW trafo da olur herhalde. Ama mikrodalga traforlari genelde 2kW'dir.

• Beğen
Tepkiler: Resul nacar