Pil seçimi hk.

İlgi Alanı
Hepsi
Pil için hesaplamaya giriştim ama kararsız kaldım. Acaba ben mi yanlış yapıyorum diye sormak istedim. Sistemin pilsiz ağırlığı 600gr hesapladım.
Seçtiğim motor A2212 1000KV max 15,6A çekiyor ve 885gr kaldırma kuvveti var diyor sitede. Pilin hesabı için baya bir dolandım googleda ve
youtube da. Videoda uçuş süresi hesabına göre hesaplama yaptım ancak ne kadar doğru yaptığımdan emin değilim. Videoda multikopterin
hover süresine göre hesap yapıyordu ve hesabı pilin dakikada vereceği amperi bulup onu motorların toplam ağırlığı kaldırırken çekeceği
akıma bölerek çıkarıyordu yani pil dakikada 100A veriyor motorlar 20A çekiyorsa aşağı yukarı 5dk uçar diyor. Bunları çoğu biliyordurda ben
yeni öğreniyorum. Oradaki hesaba göre bende hesap yaptım ama 2 pil arasında kaldım karar veremedim.

1.si :

Bu pile göre toplam ağırlık 1060gr oluyor. Elimde sadece motorun max çektiği akım olduğu için matematiksel hesapla multikopteri kaldırmak
için tek motor 4,67A çekiyor gözüküyor. Buna göre uçuş süresi 13dk kadar çıkıyor.

2.si:

Bu pile göre toplam ağırlık 920gr oluyor. Yukarıdaki hesaba göre tek motor 4,05A gözüküyor. Uçuş süresi 12dk ya yakın çıkıyor. Tabi bu hesap tamamen
doğru olmayacaktır onun farkındayım. Multikopterin 8-10 dakika kadar havada kalsa fena olmaz diye düşündüm. Piller arasında fiyat farkı da fazla değil
ancak bir videoda 4S lipo tam doluyken esc yi yakabiliyor diyordu. O yüzden 3S mi seçsem diye düşündüm ama konu hakkında pek bilgim olmadığı için
sormak istedim. Bu 2 pilden hangisini seçmek daha mantıklı olur veya bunlar yerine şu pil daha iyi olur gibi bir öneriniz var mı? Bu hesapta hata yaptığım
yerler varsa beni düzeltirseniz sevinirim.

Aldığım esc nin linki aşağıda. Bunu da aldım ancak 4in1 esc de yazan amper değeri 4ü toplam mı yoksa her çıkışı mı yazan amperi veriyor. Direk bunu aldım
ama sonradan bu konu aklıma takıldı.

Kontrol Kartınız
Arduino
Model Sınıfı
F330
Motor, Pervane ve ESC
A2212 1000KV,1047 pervane, ‎Mistaha 4in1 30A esc
Kumanda Alıcı ve Verici
Şu anlık yok
Extra Ekipman
Yok