Pixhawk Güç Modülünün Desteklediği Akımın Bataryanın Akımından Çok Düşük Olması

İlgi Alanı
Multikopter
Merhabalar, yapacağım hexacopter için Pixhawk Orange Cube kartını düşünüyorum. Bildiğiniz gibi bu kartın içerisinden "Power Brick Mini" adlı güç modülü çıkıyor. Bu modülün teknik özelliklerinde şöyle bir kısım var:

TEKNİK ÖZELLİKLER
Maksimum giriş gerilimi: 8S
Maksimum sürekli akım algılama: 30A
Maksimum patlama akımı: 100A

Benim hexacopterimde "6S 6000 mAh 40C"lik bir batarya olacak. Bataryanın anlık verebildiği akım "6 x 40"dan "240A" yapıyor. Ama bu güç modülünün algılayabildiği sürekli akım sadece 30A. Benim bu durumda ne yapmam gerekiyor? Ben bataryamı bu güç modülü ile kullanabilir miyim? Multikopterimin o anki kullandığı akımı ve voltajı görebilir miyim?

Yani kısaca şunu sormak istiyorum, bataryamı bu güç modülü ile kullanabilir miyim? Eğer kullanamıyorsam ek olarak ne yapmam gerekir?

Kontrol Kartınız
Pixhawk Orange Cube
Model Sınıfı
Hexacopter
Motor, Pervane ve ESC
Yok
Kumanda Alıcı ve Verici
Yok
Extra Ekipman
Power Brick Mini
Şimdi ortada motor pervane ikilisi yok, sisteme takacağın diğer ekipmanlarıda belli değil. Ekipmanlara karar ver, sonra anlık çektiği akıma bakarsın.

Şimdi ortada motor pervane ikilisi yok, sisteme takacağın diğer ekipmanlarıda belli değil. Ekipmanlara karar ver, sonra anlık çektiği akıma bakarsın.
Ekipmanlar belli. Motorların bir tanesi 35A çekiyor. 6 motor var. Diğer ekipmanlarla birlikte sistem toplamda tam yükte 220A civarı akım çekiyor.

Şimdi şöyle yapabilirsin, sonuçta motor ve esc leri güç dağıtıcı borda takacaksın takacaksın, pil girişimden aynı zamanda “power Bricik mini” yi bağlarsın, hem pil durumunu görürsün, hemde anakartı beslersin.

Pil çıkışını paralel bağlamışın gibi düşün, iki ayrı yere güç veriyorsun, biri pixhawk ı besleyip aynı zamanda pil voltajını iletecek, diğeri esc lerden motorlara güç verecek, ikili priz kutusu gibi düşün. Herhangibir zararı olmaz. Ne kadar yük kaldıracaksın bilmiyorum ama, gerekirse pixhawk ı ayrı pil ile besleye bilirsin, motorlara bağlı pili ise alıcında telemetri varsa buradan voltaj değerini anlık takip edersin.

• Beğen
Tepkiler: Ali Osman Öztürk
Pil çıkışını paralel bağlamışın gibi düşün, iki ayrı yere güç veriyorsun, biri pixhawk ı besleyip aynı zamanda pil voltajını iletecek, diğeri esc lerden motorlara güç verecek, ikili priz kutusu gibi düşün. Herhangibir zararı olmaz. Ne kadar yük kaldıracaksın bilmiyorum ama, gerekirse pixhawk ı ayrı pil ile besleye bilirsin, motorlara bağlı pili ise alıcında telemetri varsa buradan voltaj değerini anlık takip edersin.
Bu durumda güç modülünün üzerinden (240 / 2)'den 120A akım geçecek. Modül yanmaz mı? Sonuçta maksimumu patlama akımı 100A

Basit şekilde anlatmaya çalışayım, teknik detaya girmeden, evde beşli elektrik prizin var, birincide televizyon, ikinci de uydu cihazı, üçüncüde tlf şarj cihazı, dördüncüde 2000watlık elektrikli ısıtıcı, bunların hepsi aynı anda çalışırken, tv 3amper, uydu 1 amper, şarj cihazı 0.1 amper , ısıtıcı 10 amper güç çekiyor, senin mantığa göre ısıcı dışındaki bütün cihazlara 10 amper gider ve yanar.

Elektirik öyle çalışmıyor, hangi cihaz kaç amper çekerse onu verir.

Yani senin pilden motor ve esc ler 210 amper çekerken, pixhawk max 1 amper güç çeker.

Pixhawk yaklaşık 14watt la çalışıyor, 6s=4x4.2=16,6 volt 14/16,8=yaklaşık 0,9amper

• Beğen
Ekipmanlar belli. Motorların bir tanesi 35A çekiyor. 6 motor var. Diğer ekipmanlarla birlikte sistem toplamda tam yükte 220A civarı akım çekiyor.

Merhaba Ali Osman,

Motor, pervane, esc ve yapacağın aracın ortalama max kalkış ağırlığindan biraz bahsedermisin?

Bahsettiğin 35 A motorun max cekebilceği akım mı? yoksa hesapladında hoverda ortalama cekeceği akım mı? Çoķ ağır yükler taşıyacak bir hexa mı yapıyorsun?

Power Brick genellikle sabit kanat araçlarda, yani bir ya da iki motorun olduğu durumlarda, ESC ve pil arasına bağlanır.

Sizin durumunuzda ise, pilden gelen gücün dağıtıcı bir PCB aracılığıyla motorlara gitmesi, bu PCB'den ayrıcana da power brick e gitmesi gerekiyor. Kısaca nasıl 8 motor pile paralel bağlanacaksa, power brick de sanki 9. motormuş gibi paralel bağlanmalı.

Şu da var tabii. PowerBrick'in voltaj ve özellikle akım ölçümüne pek güvenmemek lazım. XT60 konnektörlü akım ölçerler var. Bunları uçuş esnasında kullanmak mümkün olmasa da, yer testlerinde bağlayıp deneyebilirsiniz, ki mutlaka deneyin. Sabit kanat araçlarda, pervane bağlıyken akım testi yapmak kolay oluyor. Ancak döner kanat, hele ki hexacopter için bu testleri daha da dikkatli gerçekleştirmeniz gerekli.

Günün sonunda bu yarışmaya katılan herkese dediğim şeyi yinelemek isterim: Elektrik tesisatını olabildiğince eksiz, kısa ve temiz yapın. Uygun kalınlıkta/AWG değerinde kablolama yapın. Ayrıca pil bağlantılarına ve pil konnektörlerine de oldukça dikkat edin. 6S üstü pillerle ve hele paralel pillerle çalışacaksanız, XT60'tan daha büyük konnektörler kullanın.

Unutmamak lazım. İHA'yı yarışmaya gitmeden önce defalarca uçuracaksınız hatta zorlayacaksınız. Sağlam, temiz ve sağlıklı bir elektrik hattı her şeydir.

Kırımsız uçuşlar. :RCKolik:

• Sevdim
Merhaba Ali Osman,

Motor, pervane, esc ve yapacağın aracın ortalama max kalkış ağırlığindan biraz bahsedermisin?

Bahsettiğin 35 A motorun max cekebilceği akım mı? yoksa hesapladında hoverda ortalama cekeceği akım mı? Çoķ ağır yükler taşıyacak bir hexa mı yapıyorsun?
Merhaba Ali Osman,

Maksimum kalkış ağırlığı: 10 kg
Motor: T-Motor MN5008 KV400
Pervane: 17 x 5.8
ESC: 50A

35A motorun çekeceği maksimum amper. 5 kg su taşıması hedefleniyor hexacopterin.

Maksimum kalkış ağırlığı: 10 kg
Motor: T-Motor MN5008 KV400
Pervane: 17 x 5.8
ESC: 50A

35A motorun çekeceği maksimum amper. 5 kg su taşıması hedefleniyor hexacopterin.

Ben de öncesinde bu şekilde hesaplama yaptım. Sonrasında amatörce sahada karşılaştıklarımı anlatayım, teknik olarak daha detaylı anlatabilecek ustalar da olabilir. Uçuş sırasında gerçekleşen değerleri tablodan karşılaştırdım. Fikir vermesi açısından paylaşmak istedim.

Maksimum kalkış ağırlığı: 2,5-3 kg
Motor: GARTT ML 3508 370KV 3508
Pervane: 15 x 5.5
ESC: 40A
Motorun max çekebileceği A: 12,3 A
(pixhawk, gps, telemetry, power modul, gimbal. navigasyon ışıkları vs...) ile birlikte,

Yaklaşık 3 kg olan Quadcopter hover da 11-12 A çekiyordu. Aşağıda bulunan tablodan baktığımda da bu ağırlığı havada tutan güç değeri Motor başına 3A ve 750 gr thrust gösteriyordu.

Benim power modulden gördüğüm bu A değerleri doğru ise, senin motorların tablosuna bakılınca motor başına yaklaşık 1700 gr thrust ı yaklaşık 9 A ile verebileceği görülüyor.

Kısaca yukarıda dediğin (Diğer ekipmanlarla birlikte sistem toplamda tam yükte 220A civarı akım çekiyor) kısmı tam da öyle olmayabilir.

1700 gr x 6 motor = 10200 gr

6 motor x 9 A = 54 A

10 kg için Hover da ortalama 60-70 A de olabilir.

Bu tablo benim motorlarIarı gösteriyor. Quadcopterim ile sahada gerçekleşen değerler tablodaki veriler ile aynı.

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Son düzenleme:
Merhabalar, yapacağım hexacopter için Pixhawk Orange Cube kartını düşünüyorum. Bildiğiniz gibi bu kartın içerisinden "Power Brick Mini" adlı güç modülü çıkıyor. Bu modülün teknik özelliklerinde şöyle bir kısım var:

Benim hexacopterimde "6S 6000 mAh 40C"lik bir batarya olacak. Bataryanın anlık verebildiği akım "6 x 40"dan "240A" yapıyor. Ama bu güç modülünün algılayabildiği sürekli akım sadece 30A. Benim bu durumda ne yapmam gerekiyor? Ben bataryamı bu güç modülü ile kullanabilir miyim? Multikopterimin o anki kullandığı akımı ve voltajı görebilir miyim?

Yani kısaca şunu sormak istiyorum, bataryamı bu güç modülü ile kullanabilir miyim? Eğer kullanamıyorsam ek olarak ne yapmam gerekir?
İyi günler ali bey acaba sorununuza çözüm buldunuz mu? Bulduysanız benimle paylaşabilirmisiniz?