Pixhawk motor test sorunu

Ahmet SAĞIR

Çalışkan Uye
İlgi Alanı
Uçak
Herkese Merhabalar

Pixhawk ile 330 frame bir drone topladım. Motor yönlerini kontrol ettiğimiz ekranda hangi motor test butonuna basarsam basayım sadece 1 numaralı motor dönüyor. arm edip çalıştırdığımda sorun görünmüyor ancak test kısmında a-b-c-d butonlarının hangisine basarsam basayım sadece 1 numaralı motor dönüyor.

Ek olarak compass-motor kalibrasyonunu da yapamıyorum. Compass-motor kalibrasyonunu başlatıp bitirdiğim de fail oluyor.

Böyle bir sorun yaşayan oldu mu?

Son düzenleme:
servo1, 2, 3 ve 4 değerleri nedir? Full Parameter List ekranında aratıp bulabilirsiniz.

Compass calibration icin'de orientation degerine bir bakin, olmasi gerekenden farkli orientation degeri verildi ise, basarili olmuyor.

sevgili ahmet
bahsetmiş olduğun sorun oldukça enteresan. böyle bir sorun daha önce hiç duymamıştım. sistem bileşenlerini ayrıntılı yazar sistem de arm oluyorsa bin ve param dosyasını paylaşabilirseniz sizin için incelemeye çalışırız.

sevgi ve saygılarımla
şakir polay

• Beğen
Tepkiler: Özgür Korkmaz
Arducopter 3.6.x ve MissionPlanner arasında bir sorun var. Diğer yer istasyonları motor test ve compass-mot destekliyor mu bilmiyorum. Şakir hocamın dediği gibi parametrelerinizi bi gönderin, o arada APM Planner veya QGroudcontrol aracılığıyla testlerinizi tekrarlayın. Hatta copter yazılımını bu yer istasyonları aracılığıyla tekrar yükleyip daha sonra kalibrasyonları tekrarlayın.

servo1, 2, 3 ve 4 değerleri nedir? Full Parameter List ekranında aratıp bulabilirsiniz.

Servo değerleri resimde ki gibi. Compass calibration orientation değeri = 0 görünüyor. Orada herhangi bir değer girmemiştim.

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

sevgili ahmet
bahsetmiş olduğun sorun oldukça enteresan. böyle bir sorun daha önce hiç duymamıştım. sistem bileşenlerini ayrıntılı yazar sistem de arm oluyorsa bin ve param dosyasını paylaşabilirseniz sizin için incelemeye çalışırız.

sevgi ve saygılarımla
şakir polay
Şakir hocam parametre dosyası aşağı ki linkte. Sistem bileşenleri ise şöyle. f330 frame, sunnysky 2216 800kv motor, 30a esc, pixhawk 2.4.8, m8n gps, maxbotix i2c rangefinder, kumanda spektrum dx gen2

Sadece stabilize ve althold pozisyonun da arm oluyor. Arm edip motorlara gaz verdiğimde hepsi dönüyor. Bu sırada da kontrol kartında ki led kırmızı - sarı yanıp sönüyor. Bu arada tüm bu işlemleri ev içinde yapıyorum. ancak teras olduğu için gps bulmada bir sıkıntı yok. 10-14 arası gps buluyor sistem.

Son düzenleme:
Sevgili Ahmet

Acro trainer 0 yapınız, Normalde acro modunda arm olur ama olmuyorsa messages bölümünde ne hata veriyor bakın. veya stabilise da arm edip modu acroya alıp deneme yapabilirsiniz.

F330 ekonomik bir frame; motorlar bu frame için gereğinden biraz büyük kv si ise biraz düşük, Bu frame en fazla 9 inç prop çevirebilir, Motor hız sabiti (KV) 800, bu durumda 4s lipo ile iyi performans alabilirsiniz. Bu motorlar 3s lipo ve 9 inch pervane ile gerçek gücünü ortaya koyamayabilir. Yani 6. viteste 250 yi görebilecek arabanın 3. viteste tam devirde 140 gidebilmesi gibi düşünülebilir.

iyi şanslar
sevgi ve saygılarımla
şakir polay

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: Mehmet Kucuksari
Şakir hocam yanıtın için teşekkürler. Elde olan malzemelerle topladığım için çok detay gözetmedim açıkçası. Bu frame’i toplama amacım pixhawk’ı tanımak, tecrübe kazanmak. Ondan sonra yeni projelere yelken açacağız inşallah.