Pixhawk uçuş kartıyla hekzakopter yapımı -10- Toplanabilir iniş takımlarının montajı

İzzet Camcıoğlu

Moderator
İlgi Alanı
Multikopter
Herkese merhaba hekzakopter yapım serisine geçtiğimiz hafta verdiğim moladan sonra toplanabilir iniş takımlarının montajı ile devam ediyorum. Burada hazır olarak satın aldığım setin “HML 650” kurulum ve sonrasında ise pixhawk uçuş kartına bu iniş takımlarının kontrolü için yapmamız gereken ayarları göstermeye çalıştım. Netice itibariyle kumandadan açılıp kapanabilen ve RTL veya land moduna uçuş kartı geçtiği zaman otomatik olarak iniş moduna geçen toplanabilir ayaklar ile ilgili ihtiyaç duyabileceğiniz bir çok konudan bahsetmiş olacağım. Umarım beğenirsiniz

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Teşekkür ederim daha alacağım çok yol var bu iha ile ilgili :)
izzet bey kullandiginiz batarya nedir ucus suresi ne kadar , yaptigim f450 de 5000mah 25c ve 2200mah 25c 3s pil ile 15 dk civari hover suresi veriyor , ancak log kayitlarinda 8.dk dan sonra batt failsafe uyarisi veriyor , kumandadan okudugum voltaj degerleri ile mp de okudugum hemen hemen ayni degerler .
elimde bir adet daha 2200 mah batarya var onuda paralel baglamayi dusunuyorum agirlik suan 1700gr civari 2200 mah 2ci batarya ile 1900 gr olacak

• Beğen
Tepkiler: İzzet Camcıoğlu
İzzet bey veya ilgili başka arkadaşlar biraz acemi sorusu olacak (zaten acemiyim de ;D) Benim sistem donanım olarak hexa olmadığı için konu dışı sayılır.
Pixhawk ın main out'a bir veya birkaç servo taktığımda ayrıca o kısma + ve - olarak 5 volt besleme yapmam gerekiyor mu?
Yabancı forumlarda zenner diyot filan birşeyler deniyor ama net bir bilgi edinemedim.
Teşekkürler.

• Beğen
Tepkiler: İzzet Camcıoğlu
Öncelikle geç cevaplar için çok üzgünüm cep telefonum yandı ve şehir dışında olduğum için erişim imkanım çok sınırlı oluyor. Fırsat bulduğum anda girip cevapları vermeye çalışıyorum.

izzet bey kullandiginiz batarya nedir ucus suresi ne kadar , yaptigim f450 de 5000mah 25c ve 2200mah 25c 3s pil ile 15 dk civari hover suresi veriyor , ancak log kayitlarinda 8.dk dan sonra batt failsafe uyarisi veriyor , kumandadan okudugum voltaj degerleri ile mp de okudugum hemen hemen ayni degerler .
elimde bir adet daha 2200 mah batarya var onuda paralel baglamayi dusunuyorum agirlik suan 1700gr civari 2200 mah 2ci batarya ile 1900 gr olacak

Merhabalar Burak bey, öncelikle uçuş süresi rüzgara çok bağlı onu anladım. Yaklaşık 50km/h rüzgarda uçuş yaptım 10 dakikadan kısa sürede inişe geçmem gerekti. Normal hva koşullarında hiç süre tutmadım ama 20 dakikaya yaklaşıyor diyebilirim. 8000mAh 4s lipo kullanıyorum. Battery failsafe uyarısının voltajını ayarlama konusunda bir hata yapmış olabilir misiniz acaba?
Diğer paralel bağlama konusunda umarım denememişsinizdir. Çünkü dediğiniz şekilde bir uygulama yapmanız mümkün değil paralel bağlamak için tüm değerleri aynı yani eş iki pil kullanmanız gerekmekte. Sebebi ise kısaca şöyle açıklayayım sizin dediğiniz gibi uçuş yaparsanız küçük mAh olan pil kısa sürede tükenir ve zarar göreceği volta düşer bu sırada bunu kompanse etmek büyük pile kalır ondanda çıkan akım çok olur yani her iki pilinizde ciddi tehlike altında olur. O şekilde kullanamazsınız. Onun koşulu eş piller hatta önerilen aynı zamanda alınmış eş pillerdir. Ancak 2 tane 5000'lik pil droneunuza ağır gelecektir diye düşünüyorum.

İzzet bey veya ilgili başka arkadaşlar biraz acemi sorusu olacak (zaten acemiyim de ;D) Benim sistem donanım olarak hexa olmadığı için konu dışı sayılır.
Pixhawk ın main out'a bir veya birkaç servo taktığımda ayrıca o kısma + ve - olarak 5 volt besleme yapmam gerekiyor mu?
Yabancı forumlarda zenner diyot filan birşeyler deniyor ama net bir bilgi edinemedim.
Teşekkürler.

Mehmet bey merhabalar. Şimdi öncelikle main out bağlantısını ne amaçla kullanacağınız önemli power board kullanmadan sadeece kartı beslemek için gerekiyor bahsettiğiniz diyot diye hatırlıyorum. Diğer konuya gelecek olursak main out için besleme normal şartlarda gerekmiyor. BEC olmayan bir esc de bağlasanız uçuşu gerçekleştirir hiç bir sorun olmaz. Ancak main veya aux out'a harici bir ekipman bağlamak isterseniz durum değişiyor. Herhangi bir girişin +/- soketlerini 5v ile beslemeniz gerekmektedir. Yani özetle ben esc leri bec devresine bağlı kullanıyorum bu sayede tüm soketlerde 5v elektrik sağlamış oluyorum. Harici 5v gereken cihazlarada oradan bağlantı sağlıyorum :) Temel çalışma için oradan bir besleme yapmak gerekli değil :)

Yanıt için teşekkürler.:saygilar:
Pixhawk PM ile beseleniyor Aynı PM den malum 3. Porta da tek motoru kontrol eden BEC li aynı ESC var.
Main out 1. port da bir servo var. (küçük bir servo).
Bu durumda ayrıca bir beslemeye gerek yok anlyorum.
Not: Zaten esc takılı olsa da, olmasada alıcı (RX) karttan beslenebiliyor.

.