Pixhawk uçuş kartıyla hekzakopter yapımı -6- Pixhawk uçuş kartına ilk adım

İzzet Camcıoğlu

Moderator
İlgi Alanı
Multikopter
Herkese merhaba hekzakopter topladığım serinin bu haftaki videosunda nihayet uçuş kartına geçebildim. Bu videoda uçuş kartının kısa bir incelemesi dışında kullanmayacağım tek aksesuarı olan "ppm encoder" modülünün kullanımından kısaca bahsedeceğim. Bunların dışında uçuş kartının multicoptere monte edilmeden yapılacak olan kalibrasyon ayarları ve montajını göstermeye çalıştım. Umarım faydalı olmuştur :) Yorumlarınızı bekliyorum :)

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Öncelikle emeklerine sağlık İzzet :bravo: Sonunda merakla beklenen kısma geldik :hoppa:

Konu cahili bir insan olarak bu kartın Heli dahil bu kadar modeli desteklediğini ilk defa fark ettim :laugh: Kartın maşallahı var, yapmadığı şey nerede ise yok yok :hoppa: Her ne kadar konu ile pek yakından ilgim olmasada, sırf genel kültür olsun diye konuyu yakın takibe aldım :thumbup:

Süspansiyon montaj tiyosu da çok iyiymiş gerçekten :D

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: İzzet Camcıoğlu
Öncelikle emeklerine sağlık İzzet :bravo: Sonunda merakla beklenen kısma geldik :hoppa:

Konu cahili bir insan olarak bu kartın Heli dahil bu kadar modeli desteklediğini ilk defa fark ettim :laugh: Kartın maşallahı var, yapmadığı şey nerede ise yok yok :hoppa: Her ne kadar konu ile pek yakından ilgim olmasada, sırf genel kültür olsun diye konuyu yakın takibe aldım :thumbup:

Süspansiyon montaj tiyosu da çok iyiymiş gerçekten :D

İlk olarak çok teşekkür ederim. İnşallah iki hafta sonra uçuyoruz artık :D:D

Kartla ilgili bende gerçekten yeteneklerini şaşırtıcı buluyorum. Özellikle Şakir beyin diğer konularda bahsettiği ardupilot sisteminin kendini geliştirme hızını gördükçe herkesin bir şekilde bir yerde elinden geçeceğini düşünüyorum :) :lollol::lollol:

Henüz indekslemedim çünkü daha test ve denemelerini yapıyorum ama gps olmadan otonom uçuş imkanı da sunabiliyor. İlerde altından kalkabilirsem bu özellikleri de göstermeye çalışacağım :)

Süspansiyon konusu da ben, ben buldum sanıyordum :) Fikir olarak bir yerde görmeden bir gün deneme yanılma buldum ancak sonra internette araştırdığımda bunun zaten bilinen ve önerilen bir yol olduğunu gördüm :cry: Ama sonuçta işe yarıyor bende paylaşayım istedim ;D;D:saygilar:

APM ile arasında 12-15 usd lik fark var. (45 $) Donanımsal olarak APM den kat kat üstün. Ancak kullanan da bir o kadar az. Youtube de Türkçe kaynak yok denecek kadar az. İzzet bey 6. video içinde teşekkürlerimi bildiririm.

• Beğen
Tepkiler: İzzet Camcıoğlu
Yorumunuz için ben teşekkür ederim :) doğrusu fiyatları pixhawk 2 çıktıktan sonra birbirine daha da yaklaştı o konuda haklısınız :) Hatta kurulum açısından bakınca da apm de sıkıntılar mevcut jumper li sistemleri sebebiyle ama ben hala kişisel olarak apm kartının ilk öğrenen biri için daha mantıklı buluyorum. Bu seri sonrasında bir tane de apm kartı ile sıfırdan quad toplama serisi paylaşacağım :)

• Beğen
Tepkiler: Mehmet ÖKMEN
Afedersiniz ben baktığımda sadece 6 ve 7 yi görüyordum... :) Tamamını şimdi gördüm.
Hexa yapımından ziyade pixhawkın bağlantıları ve ayarları benim için önemli. Şu sıralar hexa yapmayı düşünmüyorum. ;)
Apm de yaptığım hataları tekrarlamamak adına pixhawk ta adım adım ilerlemek istiyorum.
Ne var ki apm deki hataları yapma olasılığı yok gibi de.
Kendi adıma bir sıkıntım var o minik konnektörleri pixhawk veya apm ye tak çıkar yaparken küçüçük konnektorlerden kabloların sıyrılıp çıkması ve başa çıkmak zor.
Bir seri konnektör ve uçları işlenmiş kablo sipariş etmek mecburiyeti oldu.

Emrecim parmaklar uygun değil. Sonradan öğrendim ki ince birşeyle kenarlardan kanırtıp çıkarmak kablolardan çekmekten iyiymiş. :laugh: Ama iş işten geçtikten sonra. Hani bilenler buralarda tüyo verseydi ...:D:lollol:

Doğrusu ben bir taktik olduğundan habersizdim ancak ben kendi adıma çok küçük düz uçlu bir tornavida ile soketin hem sağından hem solundan biraz gevşetiyorum yani hafif kaldırıyorum sonrasında kablosundan çekiyorum. Şu ana kadar bir sorun yaşamadım, denenebilir bir çözüm bence :)

• Beğen
Tepkiler: Üye silindi 8682