Pixhawk uçuş kartıyla hexacopter yapımı -8- Son Ayarlar & İlk test uçuşu

İzzet Camcıoğlu

Moderator
İlgi Alanı
Multikopter
Herkese merhaba serinin bu videosunda hekzakopterin ilk uçuşu öncesi yapılması gereken tüm ayarları yapıp hemen ardından kısa bir ilk test uçuşu gerçekleştiriyorum. Bu aşamada dikkat etmemiz gereken konu bu sadece ilk ayarları ile yapılan uçuş ve en tehlikeli uçuş. :) Bu aşamadan sonra artık elimizde uçan bir "multikopter" olduğuna göre önümüzdeki haftada bu hazırladığımız sistemin sivil havacılık sistemi üzerinden kaydını yapmamız gerekiyor. Bu sebepten önümüzdeki haftanın videosunda daha önce yayınlanan iha talimatnamesini incelediğim video serisinin ( ) son videosu olan kendi üretimimiz olan multikopterlerin sisteme kaydı ile ilgili kısmı göstermeye çalışacağım. Bu aşamadan sonra özellikle serinin 12. videosu olan autotune kısmına kadar kart ile ilgili temel ayarların henüz bitmediğini hatırlatmak isterim. Burada şöyle bir tanım yapabiliriz bu ilk ayarların sadece autotune uçuşunu yapabilecek kadar başarılı olması gerekmekte :) Umarım faydalı olmuştur, yorumlarınızı bekliyorum :)

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

merhaba izzet bey , apm 2.8 kontrol kartim vardi sanirim bozuldu , daha oncede konu acmistim gps ile alakali sorunlar vardi ublox neo7m gpsten sonra ublox 8m aldim geldiginde monte edip pusula vs kalibrasyonlari tekrar yapip ucus denemesi yaparken duvara sert bir sekilde carpti , sonrasinda gps baglanmama sorunu ve ardindan pusula sorunu oldu , tekrar eski gps ile denedim ne yazikki eski gps dede pusula hic gostermiyor , sanirim apm bozuldu bu nedenle pixhawk almaya karar verdim yalniz kafama takilan ppm encoder almasam flysky fs i6s kumandamdan ppm ile direk karta baglanti yapabilirmiyim yada pwm ile pixhawk kullanmak mumkunmudur.

merhaba izzet bey , apm 2.8 kontrol kartim vardi sanirim bozuldu , daha oncede konu acmistim gps ile alakali sorunlar vardi ublox neo7m gpsten sonra ublox 8m aldim geldiginde monte edip pusula vs kalibrasyonlari tekrar yapip ucus denemesi yaparken duvara sert bir sekilde carpti , sonrasinda gps baglanmama sorunu ve ardindan pusula sorunu oldu , tekrar eski gps ile denedim ne yazikki eski gps dede pusula hic gostermiyor , sanirim apm bozuldu bu nedenle pixhawk almaya karar verdim yalniz kafama takilan ppm encoder almasam flysky fs i6s kumandamdan ppm ile direk karta baglanti yapabilirmiyim yada pwm ile pixhawk kullanmak mumkunmudur.
Burak bey merhabalar, öncelikle apm kartınızla yaşadığınız sorunu hatırlayamadım ama kartın onboard pusulasını denemenizi tavsiye ederim öncelikle. Büyük ihtimalle çalışacaktır. :) Diğer konuya gelecek olursak pixhawk pwm sinyal girişini desteklemiyor bunun için sadece pwm çıkışı olan kumanda alıcılarını çalıştırabilmek için ppm encoder modülü bulunuyor. Bir önceki videomda kabaca bahsetmiştim. Bu cihaz pwm sinyallerini ppm sinyallerine çeviriyor. Bahsettiğiniz kumandayı bilmiyorum ama eğer kumanda alıcısında sbus ppm çıkışlarından biri mevcutsa direk bağlantı yapabilirsiniz. Ama sadece pwm çıkışı mevcutsa ppm encoder veya benzeri bir dönüştürücü kullanmak durumundasınız.

• Beğen
Tepkiler: Mehmet Kucuksari
Burak bey merhabalar, öncelikle apm kartınızla yaşadığınız sorunu hatırlayamadım ama kartın onboard pusulasını denemenizi tavsiye ederim öncelikle. Büyük ihtimalle çalışacaktır. :) Diğer konuya gelecek olursak pixhawk pwm sinyal girişini desteklemiyor bunun için sadece pwm çıkışı olan kumanda alıcılarını çalıştırabilmek için ppm encoder modülü bulunuyor. Bir önceki videomda kabaca bahsetmiştim. Bu cihaz pwm sinyallerini ppm sinyallerine çeviriyor. Bahsettiğiniz kumandayı bilmiyorum ama eğer kumanda alıcısında sbus ppm çıkışlarından biri mevcutsa direk bağlantı yapabilirsiniz. Ama sadece pwm çıkışı mevcutsa ppm encoder veya benzeri bir dönüştürücü kullanmak durumundasınız.
aradigim cevabi verdiniz kumanda sbus ppm ibus destekliyor gerek yok onu almama , apm cok fazla darbe aldigindan sanirim bozuldu yada gps ler bozuldu bu nedenle tekrar apm almaktansa pixhawk almaya karar verdim pixhawk aldigimda paylastiginiz videolar cok yardimci olacaktir tesekkur ederim

• Beğen
Tepkiler: İzzet Camcıoğlu
Sevgili burak
Flysky fs-i6s kumanda ve fs-ia6b alıci modeli ile sbus protokolü üzerinden pixhawk calışır. İlgili menuden sbus seçilerek oluyor. Yalnız bu alıcı ile ppm kullanılacaksa sadece 6 kanalı destekler 12 kanal değil. Alıciyi alirken b modelini ozellikle seçmis olduguna dikkat et. Duz modeli pwm disinda cikisi yoktur. Menzili de kisadir tek yonlu veri alisverisi yapar. Pixhawk ile ppm encoder olmadan çalismaz

Sevgi ve saygılarımla
Sakir polay

Sevgili burak
Flysky fs-i6s kumanda ve fs-ia6b alıci modeli ile sbus protokolü üzerinden pixhawk calışır. İlgili menuden sbus seçilerek oluyor. Yalnız bu alıcı ile ppm kullanılacaksa sadece 6 kanalı destekler 12 kanal değil. Alıciyi alirken b modelini ozellikle seçmis olduguna dikkat et. Duz modeli pwm disinda cikisi yoktur. Menzili de kisadir tek yonlu veri alisverisi yapar. Pixhawk ile ppm encoder olmadan çalismaz

Sevgi ve saygılarımla
Sakir polay
cevabiniz icin tesekkur ederim elimde alicilardan fsi 10b ,x6b modellerinden var sanirim sorun olmaz