Pixhawk4 / Quadcopter / Bec / Ubec

İlgi Alanı
Multikopter
Merhaba,

Öncelikle emeği geçen herkese teşekkür ederim, takdir etmek haddimize değil ama forum oldukça başarılı.

Bilginin paylaştıkça değerli olduğunu bilen biri olarak böyle bir sitenin olması çok mutlu etti.

Değerli üstadlarıma birkaç sorum olacaktı.

Pixhawk4 olarak kullanacağım kontrol kartının yanında Güç Dağıtım Kartı bulunuyor(PDB). PDB üzerindeki ESC bağlantı noktaları UBEC, ben ise BLheli BEC ESC kullanacağımı düşünerek BEC olan bir ESC aldım. UBEC almam gerekir mi?

Teşekkürler.

Forum hakkındaki geri bildirim için teşekkür ederiz.

Konuya cevabınız gelinceye kadar video anlatımları olan pixhawk4 kartı ile ilgili konulara bakmanızı öneririm.

• Beğen
Tepkiler: ERTUĞRUL KIRAÇ
konuyu tam anlayamadım. ama şöyle söyleyebilirim. bec ve ubec in çalışması farklı. basitce söylersek bec çalışırken daha çok enerji çeker ve voltaj düşümünden geriye kalan enerjiyi ısıya çevirir. bu yüzden becli sistemler yerine alınabiliniyorsa ubecli sistemler alınmasında fayda var. escde sıcaklık zaten problem. ayrıca pixhawk için power module kullanmanızı tavsiye ederim. telemetri osd özellikleri için power module şart.

Oğuzhan Bey ,

Çok teşekkür ederim.

Specifications:
PCB Current: total 120A outputs (MAX)
UBEC 5v output current :3A
UBEC input voltage : 7~51v (2~12s LiPo)
Dimensions:68*50*8 mm
Mounting Holes:45*45mm
Weight: 36g

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Bende sizin gibi düşünüyorum, kullanmayı tercih ediyorum.

Ertuğrul Bey Pixhawk4 ten memnun musunuz? Değerlendirmeniz nedi? Aldığı parayı hak ediyor mu? Kullanan başka arkadaş varsa, düşünceleri nedir?
Merhabalar aradan baya zaman geçmiş ve bende pixhawk 4 ile ilgili araştırmalar içerisindeyim önerebileceğiniz tecrübeleriniz varmıdır?

Profesyonel Otopilot açısından değerlendirme: Holybro maalesef malzemeden çalmış. İçindeki bir çok komponenti, maliyeti düşürmek için ya eksiltmiş yada kaliteyi düşürmüş. F4 işlemcili Pixhawk Cube bile çok daha stabil, çok daha kaliteli. Yani Pixhawk Cube , HolyBro Pixhawk 4 ü bozuk para niyetine harcar. Uzak Durun. Tavsiyem: Profesyonel işler için CuAV Otopilotlar. (Açık Kaynak destekleyen)

Hobi Amaçlı Değerlendirme: Gayet güzel.

• Beğen
Tepkiler: Emre Tayyar
Profesyonel Otopilot açısından değerlendirme: Holybro maalesef malzemeden çalmış. İçindeki bir çok komponenti, maliyeti düşürmek için ya eksiltmiş yada kaliteyi düşürmüş. F4 işlemcili Pixhawk Cube bile çok daha stabil, çok daha kaliteli. Yani Pixhawk Cube , HolyBro Pixhawk 4 ü bozuk para niyetine harcar. Uzak Durun. Tavsiyem: Profesyonel işler için CuAV Otopilotlar. (Açık Kaynak destekleyen)

Hobi Amaçlı Değerlendirme: Gayet güzel.
Bilgilendirici geri dönüşünüz için çok teşekkür ederim.
Açıkçası sizin deneyimlerinizden görüldüğü üzere uzak durmam gerekiyor gibi pixhawk4 den. Ben otonom uçuşla ilgilenmek istiyorum, cube serisi biraz daha maliyetli olduğu için pixhawk 4 tam arası ideal fiyat olarak düşünüyordum ve aslında maalesef kaynak bulmakda çok zorlanıyorum kontrol kartlarıyla ilgili, yeterli araştırmalar yapamadım.
Sizin önereceğiniz birşey varmıdır, cube serisine mi yönelmeliyim ve ya herhangi bir şey.

Not: Dronumda ultrasonik sensör kullanmak istiyorum ve 1 tane servo motor.

İyi akşamlar dilerim.

• Beğen
Tepkiler: Mehmet ÖKMEN
Ben uzun zamandır bunlarla çok ilgilenmiyorum. Ama ultrasonik sensörü mesafesinin 1-1.5 m civarında olduğunu hatırlıyorum. Kendi kendinle uçacak bir cihazda ne kadar işe yarar?

Pixhawk 4 çok kullanılan bir Otopilot. Yinede hemen vazgeçmeyin. Otopilot işi çok su götürür

1-CuAv marka Otopilot lar
2- Pixhawk Cube
3- pixhawk 4
4- Matek H7 tecrübem yok. Ama kaliteli ye benziyor

Ultrasonik yerine bence lidar sensörleri kullanın. Bütçeniz varsa 360 derece lidar ile her yöne çarpışma önleme yapabilirsiniz.

Alta bakan tfmini lidar ile arazi yüzey takibi yapabilirsiniz.