Pixhawk_ Arduplane

acamurcu

Uye
Merhaba arkadaşlar. Model uçağımın uzun zamandır beklediğim elektronik bileşenlerini tamamladım. Sabah kahvaltıdan sonra haydi bakalım diyerek kafamda tasarladıklarımı, aylardır buradan ve birçok web sitesinden okuduğum, arşivlediğim dökümanlarımla birlikte, bilgisayarım yanımda masaya bütün bileşenleri sıraladım. Parçaları uçağa montaj yapmadan önce masa üstünde kablolama ve bağlantılarını yaparak test etmek üzere resimde görüldüğü gibi birşeyler yapmaya çalıştım. Sonuç hüsran. Kafayı yemek üzereyim. Kafamdaki herşey birbirine girdi. Pes ettim bugünlük. Yarın devam.

Apm uçuş kontrol kartına bilgisayara yüklediğim " mission planer" programı ile son güncelleme olan "apm plane 3.2.1" i kurdum. Gps ve pusula başarı ile kuruldu. Ekranda konumum doğrulandı. Telemetry radyo bağlantıları ve driver yüklemeleri tamam. Kablosuz uçuş kartına bağlanabiliyorum.

Sıra geldi motor, servolar ve kumanda ayarlarını yapmaya. Motor ve esc programlamasını forumda ilgili saylarada öğrendiğim gibi yaptım. Kumandanın vericisinin kanal3 e esc ve motoru, kanal 1 ve 2 ye 19 gr servoları bağladım. Kumandadan motora gaz verip kesme, servolara yön verme tamam. Ancak APM kartın PPM encoderi ile kumandanın kanallarının bağlantılarını bir türlü beceremedim. Nerde yanlış yapıyorum bilmiyorum. Ara verdim. Yarın dökümanları tekrar kontrol edip baştan başlayacağım. Sizlere bol bol sorularım olacak. :'(

Herkese iyi hafta sonları dilerim.

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Pixhawk_ Arduplane

Zannedersem bu karti su ana kadar kullanan bir arkadasimiz olmadi. Fakat arastirmalar ile sorunu cozeceginizden emininiz Ayhan bey ;)

Gelismeleri merakla takipteyiz %p

Pixhawk_ Arduplane

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Zannedersem bu karti su ana kadar kullanan bir arkadasimiz olmadi. Fakat arastirmalar ile sorunu cozeceginizden emininiz Ayhan bey ;)

Gelismeleri merakla takipteyiz %p

Evet sorunu buldum sanıyorum. Tüm cumartesi günümü kuruluma, gecesinide neden çalışmıyor sorusuna yanıt arayarak geçirdim. Pixhawk uçuş kartının bileşenlerinden ppm encoder, kumandamızın alıcısından gelen kanal sinyallerini uçuş kartına aktaran elektronik bir parça. Kumandamızın vericisinden çıkan kanal kablolarını bu karta bağlıyoruz. Satın aldığım set içinde ppm encoder V 1.0 versiyonu. Bana gelen uçuş kartı pixhawk ( klon kart pixpilot olarak geldi ) arduplane V2.5 versiyonuydu. Ben gelir gelmez firmware güncellemesini yaparak Arduplane 3.2 versiyonuna yükselttim. Son versiyonda birçok hata ve buglar düzeltilmiş. Yükseltmeden sonra ppm encoder ında V3.0 yükseltilmesi gerekiyormuş. Ppm encoder V1.0 kartını programlama kartları ve bazı yazılımlarla yükseltmek mümkün ancak ppm encoder ın V3.0 kartı 10 USD. Bu yüzden siparişini verip 2-3 hafta daha bekleyeceğim.

Ppm encoder kartı üzerinde küçük led ışıklar var. Mavi ışık yanınca kartla kumanda arasındaki iletişim başarı ile kurulmuş oluyor. Cumartsei günü benim kartın üzerinde sürekli yanıp sönen kırmızı ışığı maviye çeviremedim. Sonunda pes edip ara verdim. Flysky th 9x kumandamı er9x ye yükseltmem gerekecek . Siparişlerim ulaştığında kişisel ARGE çalışmalarımı yine burada sizlerle paylaşacağım.

Pixhawk_ Arduplane

Ayhan Bey siz bu işi çözeceksiniz belli oldu. :bravo:

Pixhawk_ Arduplane

Türker Akgün' Alıntı:
Ayhan Bey siz bu işi çözeceksiniz belli oldu. :bravo:

Evet Türker bey sonunda oldu. Yukarıda çözüme ilişkin yanılgılarımıda düzelterek kısaca nasıl olduğunu Pixhawk yada APM kullanıcılarına açıklamış olayım. Öncelikle kullandığım PPM encoder kartımda versiyon sorunu yok. Kartın V 3.0 versiyonunu sipariş etmiştim, oda yedekte kalır. Yapmamız gereken Pixhawk kart için mevcut ppm uncoder a aşağıda resimde görüldüğü gibi küçük bir lehim yapıyoruz. Böylece mission planer programında kumandamıza kalibrasyon ayarlarını ve 6 uçuş modunu stiklerimize atıyoruz. Flysky th 9X kumandama hiçbir eklenti ve modifikasyon yapmadan 6 uçuş modunu Gear ve F mode stiklerine atadım. Bunu nasıl yaptığımı ilgili konu başlığında ayrıntılı olarak paylaşacağım.

Pixhawk_ Arduplane

Gözünüz aydın Ayhan Bey, tebrikler. :bravo: :halay:

Pixhawk_ Arduplane

Abi uçuşunu canlı izliyebilecekmiyiz :)

Pixhawk_ Arduplane

tamerkaymakci' Alıntı:
Abi uçuşunu canlı izliyebilecekmiyiz :)

Merhaba Taner, Kumanda ve 6 uçuş modu ayarlarını öğrenip uygulamak 2-3 ayımı aldı. Şimdi sıra montaja geldi. Nisan yada mayıs ayında ilk uçuş denemelerini yaparım sanıyorum.

Pixhawk_ Arduplane

Konu başlığı Pixhawk ve Arduplane olduğuna göre kumandamıza 6 uçuş modunu nasıl atadığımıza dair çalışmayı burada paylaşmaya devam edeyim.

KUMANDA AYARLARI
Kumandamız Flysky TH-9XB.
Uçuş kartımız klon Pixhawk
Önce PPM encoder kanal kablolarını aşağıdaki sıraya göre FS-R9B alıcımıza bağlıyoruz.
Receiver PPM ENCODER
1 1
2 2
3 3
4 4
5 5
6 6
7 BOŞTA KALACAK
8 7

Pmm encoder üzerindeki 1 nolu kabloda beyaz kanal, siyah ve kırmızı ( + - ) kablolar birlikte. FS-R9B alıcısı elektrik gücünü encoderın 1 nolu kanalından alacak. Şimdi sırasıyla

*Menu->System settings ve Type Select. Select Acro ( uçak modeller için )
Stick Select Mode 2 ( Mode 1 kullanıcılar mode 1 seçmeli- Genelde solak kullanıcılar için)
*Menu-> Function settings ikinci sayfada Aux Channel seçin ve burada,
CH5'i Gear ve Kanal 8'i THRO HOLD yapın.
KANAL 6 yı BOŞ BIRAKIYORUZ.

*Aux ve mix ayarlarını yapmadan önce Mission Planer programını açıyoruz. Önceden bilgisayarımıza ( bende COM3 portta ) tanıttığığımız pixhawk kartını USB ile bilgasayara bağlayıp " Connect " basarak uçuş kartımızın mission planerla bağlantısını sağlıyoruz.
Ana ekranda "initual settings" i tılayayıp sağda "mandatory hardware" in altında "radio calibration" u tıklıyoruz. Eğer bağlantılarınız tamamsa "Calibrate Radio" ikonunu tıklayıp kumandamızın sağ ve sol stiklerini limitleri dahilinde daire şeklinde birkaç tur çevirerek buradan kumandamızın kalibrasyonunu yapıyoruz ve PWM değerlerini görüyoruz. Burada Roll, pitch, thorottle, yav stiklerinin yeşil renkli hareketlerini göreceksiniz. Hareket yoksa bağlantılarda sorun var demektir. Kalibrasyon için bataryanızın pixhawk a balı olması gerekebilir. USB üzerinden bağlıyken ben kalibrasyonu yapamadım.

* Evet kumanda kalibrasyonu tamam. Kumandamızı tekrar elimize alıyoruz.

F Mode ( Aux3 ) switchi N konumuna ve Gear switchi ileri konumuna ( 0 konumu ) getirip,
Function Settings>Prog Mix e giriyoruz.
Mix1>
Statu - Active
Master-GYR
Slave-FLP
Sw-NOR
DNR rate ( + 075) yapıyoruz. Dikkat... GEAR switchini kendimize doğru çekerek ( 1 pozisyonu)
UPRate değerini -44 yapıyoruz.
MENU tuşuna basarak kaydediyoruz.

* F Mode switch i 1 konumuna, GEAR switci ileri itiyoruz.
Mix2>
Statu - Active
Master-GYR
Slave-FLP
Sw-ID1
DNR rate ( + 013) yapıyoruz. DİKKAT.. GEAR switch i kendimize doğru çekerek
UPRate değerini (+019) yapıyoruz.

* F Mode switch i 2 konumuna, GEAR switci ileri itiyoruz.
Mix3>
Statu - Active
Master-GYR
Slave-FLP
Sw-ID2
DNR rate ( -049 ) yapıyoruz. DİKKAT.. GEAR switch i kendimize doğru çekerek
UPRate değerini (+076) yapıyoruz.
Bu kadar......

Şimdi Mission Planer da "initial setup"> " Flight Mode" kısmına geldiğimizde GEAR ve F MODE pozizyonlarını ileri geri oynattığınızda 6 uçuş modu değiştiğini göreceksiniz. Siz buradan istediğiniz sıraya göre uçuş modlarını sıraya koyup kaydedersiniz.
Bu ayarları yaparken aşağıdaki linklerden faydalandım. Burada konuları inceleyip kendi ayarlarınızı oluşturabilirsiniz. Mesela yukarıda alıcı ile uncoder bağlantılarının sırasını ordaki gibi yapınca benin kumandada uçuş modları çalışmadı. Ben 7. kanalı boşa alınca modları çalıştırabildim.

Pixhawk_ Arduplane

ayhan çamurcu' Alıntı:
Konu başlığı Pixhawk ve Arduplane olduğuna göre kumandamıza 6 uçuş modunu nasıl atadığımıza dair çalışmayı burada paylaşmaya devam edeyim.
Paylaşım için teşekkürler Ayhan Bey :thumbup:

Pixhawk_ Arduplane

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Paylaşım için teşekkürler Ayhan Bey :thumbup:

Rica ederim Mehmet Bey, aceleye geldi biraz konu anlatımı. İfade eksikliği yada eksik anlatım olabilir. APM yada Pixhawk uçuş kartı kullanmak isteyen arkadaşlara yardımcı olur umarım. Ben 2-3 aydır bu ayarları yapmaya çalışıyordum. Deneme yanılmalarla bu aşamaya geldim. Bundan sonra resimde masa üstünde oluşturduğum bileşenleri uçağa montajı kaldı. İlk uçuşa kadar paylaşımlara devam edeceğim.

Pixhawk_ Arduplane

Ben Aurora 9 u boşuna satmadım. Yeni kumanda alacak arkadaşlara duyurulur. Alacağınız kumandanın CPPM ve ya SBUS desteği olmasına özen gösterin. Yeni nesil kontrolörlerin çoğu bu bağlantı yollarına destek veriyor. Tek bir kablo ile küçücük bir alıcıyı 16 kanala kadar kullanmanız bu şekilde mümkün olabiliyor.

Ayhan Bey yeni alanımız denemeleriniz için idealdir. Bekleriz sizleri de.