[Problem ÇÖZÜLDÜ] PowerLab 6 bi ilginç problem! :)

PowerLab 6 bi ilginç problem! :)

Dogukan bahsettiğin sıkıntıyı bende yasiyorum fakat bendeki sarj aleti farkli.
Turnigy 200w 10a
Guc kaynagim 12v 30amper.

Bende ki durumu anlatmam gerekirse 5 tane lipom var 3u iyi 2si normal durumda.

Tek sarj yapiyorum paralel boardim yok.

Iyi lipolarda sikinti yok 3300 45c.
3.3a veriyorum sonlara dogru dusmeye balansi tamamlamaya çalışıyor. 55dakikada felan doluyor.

Ama gel gorelim normal olanlarda durum boyle degil.
3000 zippy ve 2650 turnigy ortalama 120 130 dakikada bitiriyor tabi beni de bitiriyor ;D

3.0 amper veriyorum 15. Saniyede yukselerek 3.0a oluyor 2 dakika felan dayaniyor sonra 1.0 veya 0.9da kaliyor tipki senin duruma benzer.

Ben ne yaptiysam olmadi pilin hucrelerinden supheleniyorum artik.
Bir hucrede ki sikintidan dolayi sarj aleti gucunu kullanamıyor ve amperi kisiyor oylece doldurmaya çalışıyor.

Baska da bi sey gelmiyor aklima. Istersen baska bir sarj aletinde dene lipolari. Benim yanimda kimse olmadigindan deneyemiyorum baska aletle sizde grup kalabalik masallah %p

İbrahim DEMİRBİLEK' Alıntı:
Dogukan bahsettiğin sıkıntıyı bende yasiyorum fakat bendeki sarj aleti farkli.
Turnigy 200w 10a
Guc kaynagim 12v 30amper.

Bende ki durumu anlatmam gerekirse 5 tane lipom var 3u iyi 2si normal durumda.

Tek sarj yapiyorum paralel boardim yok.

Iyi lipolarda sikinti yok 3300 45c.
3.3a veriyorum sonlara dogru dusmeye balansi tamamlamaya çalışıyor. 55dakikada felan doluyor.

Ama gel gorelim normal olanlarda durum boyle degil.
3000 zippy ve 2650 turnigy ortalama 120 130 dakikada bitiriyor tabi beni de bitiriyor ;D

3.0 amper veriyorum 15. Saniyede yukselerek 3.0a oluyor 2 dakika felan dayaniyor sonra 1.0 veya 0.9da kaliyor tipki senin duruma benzer.

Ben ne yaptiysam olmadi pilin hucrelerinden supheleniyorum artik.
Bir hucrede ki sikintidan dolayi sarj aleti gucunu kullanamıyor ve amperi kisiyor oylece doldurmaya çalışıyor.

Baska da bi sey gelmiyor aklima. Istersen baska bir sarj aletinde dene lipolari. Benim yanimda kimse olmadigindan deneyemiyorum baska aletle sizde grup kalabalik masallah %p

İbrahim abi lipolar sıkıntılıdır dedin hep derde soktun beni :D Lipolara bir şey olduysa işimiz iş durum daha da kötü :(
Ama dün akşam uçuşta lipoların performansı çok iyiydi , ne problem ne de başka bir şey.
İç direnç değerleri 4 pilin de 1,8 - 2,1 arasında.
Onu da geçtim , şişik lipolarım var 6s , onlarda da denedim de sonuç aynıydı o pilleri de 700 de ara sıra kullanıyordum storage de bırakmıştım en son aynı sorun orda da oluyor.
Ben şuan sadece konnektörlerden şüpheleniyorum İNŞALLAH'da öyledir de şu açtığım konuya gülerim :D
Malesef Ordu da bir tek ben de şarj aleti var , bizim ekip Trabzonda İbrahim abi :D
Bu arada fikirlerin için teşekkürler İbrahim abi.. %p

Mpa board kullaniyorsun, ben de aynisini kullaniyorum. Konnektor ayari ex/eh olacak, dogru degil mi? Fma olmayacak.

geçmiş olsun doğukan :) malesef bu işler bazen böyle her şey tamam derken bi yerden bir sıkıntı çıkartıyor.

anlattığına ve yaşananlara göre tavsiyem olacak çünkü ben 5 tane 6s pili adet başı 3amper basıyorum yaklaşık 20 dk ya alıyorum elime :) dominatör için konuşuyorum

kontrol etmen gerekn yerler olacak oda şöyleki pl dan ayarladığın akımın iki katını güç kaynağından çekmeye başlar powerlab yani 10 amper bas diyosan güç kaynağından 20-21 civarında amper çekiyor bu orantıyı bi kontrol et

eğer o noktada sıkıntı yok ise board a bi bak balans soketlerine giden bakır yollarda sıkıntı çıkmış olabilir dolayısı ile power lab okuyamayınca pilleri balanslamaya geçiyor bunu da en kolay anlama yolu 1 tane pili bağla ve powerlab dan dirençleri okumasını bekle eğer dirençler arasında öyle uçuk bi değer yoksa oda sağlamdır.

geriyede powerlab kalıyor eğer daha önce ısındı isemuhtemelen elektronikler kendini korumaya çekiyordur yanmaması için artık onuda nasıl anlarsın ben bilemicem :)

istersen firmaya bir mail at belki basit bi çözümü vardır.

Doğukan geçmiş olsun benim aklıma bir şey daha geliyor varmı yokmu bilmiyorum sıcaklık meselesi pl6 altı pil sıcaklığını ölçüm yapıp ona göre hız düşürmesin yani serin bir yer bulursan orada dene bu sicaklik kendi sıcaklığı da olabilir kendisi ısınıp kapasite dusurebilir.
Diğer amper ve voltaj çekmek meselesi matematiği söyle ilk başlarda 3.7 3.8 volt 5000 mah ihtiyacı var o zaman senin power den şunu çeker 3.8×6=22.8 volt ×5=114 watt enerji bunu temin etmek için powerlab 6 şunu yapar güç kaynağından en fazla 12 volt çekiyorsa
114/12=9.5 amper yani 1 adet 5000mah pili ne şarj basmak için pl6 güç kaynağından anlık 12 volt 9.5 amper çeker sen eğer 2 pili A1 ile şarj ediyorsan 9.5+9.5=19A 2 veya 3 A kendi kullansansa 21 22A çeker eğer sen 10A ayarlıyorum dersen buda A2 ile şarj et demiş olursun buda güç kaynağını aşar yani şunu bir dene 1 Pack pili ni A1 ile şarj et buda güç kaynağını zorlamaz

SM-G900F cihazımdan gönderildi

Problem çözülmüştür detayları yarın sabah paylaşacağım ve yorumları cevaplayacağım :)

Sümer Yamaner' Alıntı:
Yazdım bi kenara. Bundan sonraki ilk sorununda ben de yanıtı ertesi güne bırakacağım! :p :D
Sümer abi sana aynen katılıyor ve destekliyorum abi %p :laugh: :D

Mustafa TEMURALAY' Alıntı:
geçmiş olsun doğukan :) malesef bu işler bazen böyle her şey tamam derken bi yerden bir sıkıntı çıkartıyor.

anlattığına ve yaşananlara göre tavsiyem olacak çünkü ben 5 tane 6s pili adet başı 3amper basıyorum yaklaşık 20 dk ya alıyorum elime :) dominatör için konuşuyorum

kontrol etmen gerekn yerler olacak oda şöyleki pl dan ayarladığın akımın iki katını güç kaynağından çekmeye başlar powerlab yani 10 amper bas diyosan güç kaynağından 20-21 civarında amper çekiyor bu orantıyı bi kontrol et

[size=10pt]eğer o noktada sıkıntı yok ise board a bi bak balans soketlerine giden bakır yollarda sıkıntı çıkmış olabilir dolayısı ile power lab okuyamayınca pilleri balanslamaya geçiyor[/size] bunu da en kolay anlama yolu 1 tane pili bağla ve powerlab dan dirençleri okumasını bekle eğer dirençler arasında öyle uçuk bi değer yoksa oda sağlamdır.

geriyede powerlab kalıyor eğer daha önce ısındı isemuhtemelen elektronikler kendini korumaya çekiyordur yanmaması için artık onuda nasıl anlarsın ben bilemicem :)

istersen firmaya bir mail at belki basit bi çözümü vardır.

Mustafa abi yorumların ve desteğin için teşekkürler , problem tam da senin dediğin gibi çıktı. 6'lı paralel board'da 2 tane balans girişi çalışmıyor işin özeti. Bir daha ki mesaj da detayları paylaşacağım.

Mustafa Çoban.' Alıntı:
Doğukan geçmiş olsun benim aklıma bir şey daha geliyor varmı yokmu bilmiyorum sıcaklık meselesi pl6 altı pil sıcaklığını ölçüm yapıp ona göre hız düşürmesin yani serin bir yer bulursan orada dene bu sicaklik kendi sıcaklığı da olabilir kendisi ısınıp kapasite dusurebilir.
Diğer amper ve voltaj çekmek meselesi matematiği söyle ilk başlarda 3.7 3.8 volt 5000 mah ihtiyacı var o zaman senin power den şunu çeker 3.8×6=22.8 volt ×5=114 watt enerji bunu temin etmek için powerlab 6 şunu yapar güç kaynağından en fazla 12 volt çekiyorsa
114/12=9.5 amper yani 1 adet 5000mah pili ne şarj basmak için pl6 güç kaynağından anlık 12 volt 9.5 amper çeker sen eğer 2 pili A1 ile şarj ediyorsan 9.5+9.5=19A 2 veya 3 A kendi kullansansa 21 22A çeker eğer sen 10A ayarlıyorum dersen buda A2 ile şarj et demiş olursun buda güç kaynağını aşar yani şunu bir dene 1 Pack pili ni A1 ile şarj et buda güç kaynağını zorlamaz

SM-G900F cihazımdan gönderildi

Mustafa abi yorumların için teşekkürler. Mustafa abi zaten şarj işlemini A1 olarak yapıyorum. Güç kaynağından 21-22A arası çekiyor. Olağan dışı bir durum yoktu. Zaten problem ne güç kaynağı ne şarj aleti ile ilgiliymiş , detaylar aşağıda :)

Sümer Yamaner' Alıntı:
Yazdım bi kenara. Bundan sonraki ilk sorununda ben de yanıtı ertesi güne bırakacağım! :p :D

Sümer abi ne yapayım sen akıl ver , oturmuşum gecenin bir yarısı şarj aletinin başına kara kara düşünüyordum. Sonra bir ışık yandı dank! etti kafama :D Problemi çözünce telefondan bildirdim müjdeli haberi :p
Gecenin yarısı aynen şöyle oldum ; 5,06. dakikadan izlerseniz nasıl olduğumu anlarsınız :laugh: :laugh:
Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Doğukan Ocak' Alıntı:
.... Gecenin yarısı aynen şöyle oldum ; 5,06. dakikadan izlerseniz nasıl olduğumu anlarsınız :laugh: :laugh:
Demek "Anladın ve aydınlandın sen Doğukan" :lollol: :lol:

Problemin çözümüne gelirsek ;

Ne şarj aleti ne güç kaynağı! , tek problem tamamen paralel board ile alakalıymış! Nasıl bir oh çektim bilseniz :D

Paralel board üzerinde 6 tane giriş var , benim board da 2 tanesi hiç tepki vermiyor , ne tür pil bağlarsam bağlayayım Powerlab hata veriyor.

Şarjı 12S - 12S yaptığımı belirtmiştim , 12S 1 takım pili şarj ederken 6S pili sağlam boarda , diğer 6S pili bozuk olan boarda taktığımdan dolayı powerlab direk balanslamaya geçiyormuş , Mustafa abi bunu belirtmişti , tam da dediği gibi çıktı.

Tesadüfen buna denk geldim ve bundan yola çıkarak boardı açtım. Açıkcası içer de hiç bir problem göremedim :lollol: Lehimler sağlam , yanma veya board üzerindeki bakır yollarda herhangi bir problem gözükmüyor ama Powerlab bunu okuyamıyor.

Diğer 4 tane giriş sağlam , hatta dün akşam 12S pilleri Accurate şarj da toplam 10A tam güç şarj ettim problem olmadı.

Benim en çok merak ettiğim neden böyle bir durum oldu durup dururken? Şüphelendiğim şöyle bir durum var , Eflite marka micro bir uçağım var ve onların 6 tane 2S 300mAh'lık pilleri var. Orjinal Eflite şarj aleti de olmadığı için Powerlabın Paralel boarduna , 2S pilleri de şarj etmek için bir girişe 1 tane daha paralel board takıyordum. Ve şarj işlemini Accurate şarj da , 6 pil takmama rağmen tek pil olarak girmem gerekiyordu. Yani 1 girişten 6 tane pil şarj ediyordu. Bunun bozacağını düşünmek saçma geliyor ama 6 aydan beri şarj aletine yaptığım tek farklı işkence buydu :lollol:

Board üzerinde ki bozulan girişleri kırmızı ile işaretledim , diğer fotoğraf da Eflite'ın çoklu şarj girişi onuda ekleyeyim.
Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Son olarak destekleriniz ve yorumlarınız için teşekkürler :RCKolik:

Doğukan Ocak' Alıntı:
Problemin çözümüne gelirsek ;
.....
Son olarak destekleriniz ve yorumlarınız için teşekkürler

bu kadar kolay ve ucuz yollu çözülmesine sevindim doğukan geçmiş olsun.
Piilerin çokta ucuz bi piller olmağını göz öünde bulundurursak işetlediğin board daki bu tarafta en üstte bozuk olan yere dikkat etmeni tavsiye ederim hatta elinde imkan var ise gerçi sümer abi de tavsiyede bulunur tamir etmen de taraftarıyım netice o plaketin üzerinde yollar da tek bir şeritten başlıyor ve ilerde sıkıntı çıkartabilir diye düşünüyorum durduk yere 4 pilden olma

Mustafa TEMURALAY' Alıntı:
bu kadar kolay ve ucuz yollu çözülmesine sevindim doğukan geçmiş olsun.
Piilerin çokta ucuz bi piller olmağını göz öünde bulundurursak işetlediğin board daki bu tarafta en üstte bozuk olan yere dikkat etmeni tavsiye ederim hatta elinde imkan var ise gerçi sümer abi de tavsiyede bulunur tamir etmen de taraftarıyım netice o plaketin üzerinde yollar da tek bir şeritten başlıyor ve ilerde sıkıntı çıkartabilir diye düşünüyorum durduk yere 4 pilden olma
Öncelikle gözün aydın Doğukan sorunu çözmüşsün :thumbup: Fakat ben de Mustafa aynen katılıyorum. Çevrende iyi bir elektronikçi var ise board mutlaka bir göz attır ki, ileri de ilave bir sıkıntı çıkarmasın...