Quad Tercihi

Yusuf88Alkan

Yeni Uye
İlgi Alanı
Multikopter
Merhaba arkadaşlar. Kendim hobi amaçlı bir dron yapmak istiyorum. Uzun süre havada kalmasını istiyorum tabiki(15-20Dk). Ayrıca biraz seri olmasını ve akrobatik hareketler yapabilmesini istiyorum. Birkaç kişi bana F450 dron önerdi ama ben biraz daha hızlı ve küçük istiyorum. 250Mm lik bir şasede yarış dronu gibi toplasam sizce nasıl olur? Çok hızlı gitmesede olur.
Görüntüyü izlenek için goggle almak yerine telefona aktaran parçayı buldum. Öyle izlemeyi düşünüyorum
Youtube üzerindeki birkaç kaynaktan faydalanarak AliExpress üzerinden malzeme topladım. Ne eksik ne fazla sizce ?

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Kontrol Kartınız
F3 Acro
Model Sınıfı
Dron
Motor, Pervane ve ESC
2300Kv 30A
Kumanda Alıcı ve Verici
Fly Sky
Extra Ekipman
Fpv Kamera
Bir de bizler forum ortamında pek “Drone” ve “Droner” kelimelerini kullanmayı sevmiyoruz. Sebebini ise şu yazıda bulabilirsin.

Sevgili Yusuf.

Toplamak istediğininiz multicopterin boyutlarına ve istenilen uçuş şekline göre seçilecek frame, lipo batarya, motor, pervane, esc uçuş kontrolcüsü camera vtx yani neredeyse her türlü donanım birbiri ile ne kadar uyumlu olursa o kadar iyi özellikler ortaya çıkar. Donanımların fiyat performans oranına göre seçilmesi önemli; zira ucuz sunulan ürünlerin birçoğu hem performansı az, dayanımı az ve demode olabiliyor. Bu aşamada bütçenin de elverdiği ölçülerde alınabilecek donanımların nispeten iyi özellikleri ile öne çıkan güncel modellerden olmasına dikkat edilmesi isabetli olacaktır.

Toplanacak olan multicopterden beklentilerinizi en ince ayrıntısına kadar belirtmeniz size daha çok yardımcı olmamıza destek olacaktır.

Sevgi ve Saygılarımla

Şakir Polay

Sevgili Yusuf.

Toplamak istediğininiz multicopterin boyutlarına ve istenilen uçuş şekline göre seçilecek frame, lipo batarya, motor, pervane, esc uçuş kontrolcüsü camera vtx yani neredeyse her türlü donanım birbiri ile ne kadar uyumlu olursa o kadar iyi özellikler ortaya çıkar. Donanımların fiyat performans oranına göre seçilmesi önemli; zira ucuz sunulan ürünlerin birçoğu hem performansı az, dayanımı az ve demode olabiliyor. Bu aşamada bütçenin de elverdiği ölçülerde alınabilecek donanımların nispeten iyi özellikleri ile öne çıkan güncel modellerden olmasına dikkat edilmesi isabetli olacaktır.

Toplanacak olan multicopterden beklentilerinizi en ince ayrıntısına kadar belirtmeniz size daha çok yardımcı olmamıza destek olacaktır.

Sevgi ve Saygılarımla

Şakir Polay
Hocam hobi olarak arada uçuracağım bir dronum olsun istiyorum. Ama küçük ve akrobatik olsun. Bu yüzden 250mm lik bir frame seçtim. Goggle gözlük seçmek istememin pahalı olmasından başka bir nedeni de şu:
Dronu arada kuzenlerimle de uçururum. Telefonu ortamıza alıp izleriz. Tabi telefondan istikrarlı bir şekilde izelnirse...
Onun dışında diğer parçaları rastgele seçtim.
Uçuş süresininde bir 15-20dk olmasını istiyorum. Bu yüzden biraz büyük bir pil seçtim.
F450 frame önerenler oldu ama ben 250mm yarış dronu tipinde istiyorum. Biraz öğrendikten sonra akrobasi de yaparım?.

Yani uzun lafın kısası evde köşede duran ayda bir sahneye çıkan 15-20dk havada kalan gerektiğinde biraz hız ve akrobasi yapabilen bir fiyat performans sergileyen bir dron yapmak istiyorum.
You must be registered for see images attach

Eğer illa kendim toplamak istiyorum diyorsanız da size benim zmr 250 nin elektrıniğini yazıyorum fikir vermesi açısından.

Motor: dys BE1806-2300 KV
Esc: Rosh 12A 2-4s destekli esc
Pervane: 5030 2 adet 5030r 2 adet
Hobbywing 3a max 5a 2-4s lipo destekli ubec
Cc3d uçuş kontrol kartı
3s lipo pil

• Beğen
Tepkiler: Yusuf88Alkan
Hocam forumda yeniyim bu yüzden daha sizin ilanınızı arıyordum. Peki uçuş süresi ne kadar olur?

Uçuş süresi hakkında ne desem yalan olur. Elektroniklerin harcadığı akımlar ile forumda uçuş süresi hesaplama yöntemi var ordan bi hesaplama yapabilirsiniz

• Beğen
Tepkiler: Yusuf88Alkan
sevgili yusuf

öncelik uçuş süresi ise seçmeniz gereken frame 450 ve üzeri sınıf olmalıdır. 250 likframeler max 6 inch pervane çevirirler bu noktada lipo maksimum 1800 mah olarak kabul edilir. bu durumda uçuş süresi ortalama 4-8 dk civarındadır. 5200 mah lık lipolar 450 ve biraz üzeri frameler ve buna uygun kv si olan motorlar içindir. bu lipo 250 sınıfı için değildir. kendiniz toplayacaksanız forumu inceleyin fikir ve bilgi sahibi olursunuz. spesifik sorularınıza olursa da cevap veririz. siz bir sistem için donanım ortaya koyun secimde uygun olup olmadığı hususunda yorum gelecektir.

sevgi ve saygılarımla
şakir polay

Hocam şimdi çok arada kaldım. 250mm lik dron hayali kurarken 4-8 dk kısa geldi. Benim 250mm lik frame sığdırabileceğim maksimum pil nedir?
Bir öneride bulunur musunuz

330 luk çerçeve yi seçersen

motor racerstar 2508 alırsan

ESC bu daha iyi. Readytosky 30A ESC. Tabi satıcıları araştır.

Uygun da bir pervaneyle amacına biraz yaklaşmış olursun.

O lipo Şakir Bey in dediği gibi olmaz. Motorlar kaldırmaz. Lipo yu mutlaka en fazla 2- 3 bin mah aralığına düşürmen lazım. O da 2508 le.

Arkadaşlar sizce nasıl olmuş?
Ve uçuş süresi (artık 15-20dk yı geçtim)5 dk yı geçer mi?

Sevgili @Yusuf88Alkan uçuş süresi konusunda bile bazı şeyler henüz oturmamış, bu çok açık.

O yüzden bence bu işe illa gireceğim diyorsun öncelikle quad temel bilgilerini kesinlikle öğrenmen gerekiyor. Bunun için de bir zahmet oturup ve vakit ayırıp en azından şu temel konulara bir göz at. Böyle soru cevap ile belli bir noktadan öteye geçemezsin.

Oku, araştır ve sonra anlamadığın noktaları sor.