Quadda gaz verince yükseliyor bazen takılı kalıyor .

Faruk çağan

Yeni Uye
İlgi Alanı
Multikopter
Gps açıkken quad arm olmuyor gps seçeneğini kapattığımda ise arm oluyor sebebini anlayamadım. Quad uyuduya bağlansa bile arm olmuyor.

Kontrol Kartınız
Omnibus f4 v3
Model Sınıfı
Zmr 250
Motor, Pervane ve ESC
Racestar 2205. Little bee 30a
Kumanda Alıcı ve Verici
Flysky fs-i6, ia
Extra Ekipman
Gps baro
Acaba dji ve xiaomi quadları gibi noflyzoneda olduğunu mu algılıyor gps sayesinde. Bilemedim.

Uyduya bağlanması yeterli değil. Konumunu tam olarak doğrulaması gerekiyor. Bunun içinde açık bir alanda cihazınızın gps ayarlarını yaptıktan sonra denemeniz gerekli. Gps ground... ayarını autoda bırakınca ben sinyal alamadım. Europe ayarlayın ve konum doğrulanana kadar bekleyin.

Sevgili Furkan

Multicopter lipo ya bağlandıktan sonra gps ünitesinin a) gnss çip tipine göre b)gps hot-cold start durumuna göre c) o sıradaki gnss sinyal güç ve kalitesine göre değişen sürelerde bağlanıp fix olabileceği süre ve max aydu sayısı farklılık gösterebilmektedir.

Genel olarak problemsiz hava durumu şartlarında fix olunacak maximum gps sayısı cold start da 30-60 sn arasında değişen sürelerde tamamlanır. OSD varsa hdop (değerine bakarak kontrol edebiliriz )(horizontal dilution of precition) değeri 2 nin altına inince EKF sistemin arm olmasına müsade eder. hdop değeri 2 nin üzerinde iken 3d fix şeklinde HUD da bilgi olsa da hdop 2 nin altına inmeden sistem arm olmayı reddeder. Geo fence verilmiş ise gps independent uçuş modlarında bile sistem hdop 2 nin altında olmasınıbekler ve arm olmayı reddeder.

Osd var ise messages seçeneği ile ekrandan "refuse to arm" nedenini görebilir ve bunu düzeltebiliriz. yoksa telemetri ile bilgisayardan MP da (Messages)veya QGS ile akıllı telefon ile de durumu anlayabiliriz

Sevgi ve Saygılarımla
Şakir Polay

Sevgili Furkan

Multicopter lipo ya bağlandıktan sonra gps ünitesinin a) gnss çip tipine göre b)gps hot-cold start durumuna göre c) o sıradaki gnss sinyal güç ve kalitesine göre değişen sürelerde bağlanıp fix olabileceği süre ve max aydu sayısı farklılık gösterebilmektedir.

Genel olarak problemsiz hava durumu şartlarında fix olunacak maximum gps sayısı cold start da 30-60 sn arasında değişen sürelerde tamamlanır. OSD varsa hdop (değerine bakarak kontrol edebiliriz )(horizontal dilution of precition) değeri 2 nin altına inince EKF sistemin arm olmasına müsade eder. hdop değeri 2 nin üzerinde iken 3d fix şeklinde HUD da bilgi olsa da hdop 2 nin altına inmeden sistem arm olmayı reddeder. Geo fence verilmiş ise gps independent uçuş modlarında bile sistem hdop 2 nin altında olmasınıbekler ve arm olmayı reddeder.

Osd var ise messages seçeneği ile ekrandan "refuse to arm" nedenini görebilir ve bunu düzeltebiliriz. yoksa telemetri ile bilgisayardan MP da (Messages)veya QGS ile akıllı telefon ile de durumu anlayabiliriz

Sevgi ve Saygılarımla
Şakir Polay
Hocam bide dronda gaz verince yükseliyor bazen takılı kalıp gaz azalmıyor anlamadım uçurmaya korkuyorum sebebi ne olabilir ki? Ayrıca dronda pervane takılı değilken gazı verip aniden yan çevirince motorlar kitleniyor tekrar arm etmem gerekiyor sebebi ne olabilir? Bu iki sorunu üç modda da denedim hep aynısı oldu (horizon, angle, Manuel)?

Son düzenleme: