Radiomaster TX16S Hakkında Sorularım Var

Emirhan Barış

Yeni Uye
İlgi Alanı
Hepsi
Öncelikle Herkese Merhabalar.
Elimde şuanda Frsky QX7 Taranis, R9M modülü var lakin aşırı derecede problemler yaşadığım için bıkkınlık geldi bende onun yerine Radiomaster TX16S i alma kararı aldım.
Kumanda hakkında videoları izledim genel anlamda aşırı derece hoşuma gitti lakin istediğim tam cevaplari Türkçe kaynaklardan bulamadım bu sorularımı cevaplaya bilirseniz çok sevinirim.
Sorularım su şekilde
1. AG01 Hall Gimbal, V4.0 Hall Gimbal'a göre yanlış anlamadıysam daha iyi lakin tam olarak artıları neler, adadaki fiyat farkına değer mi?
2. Elrs ve 4-in-1 seçeneklerinin amaçları nedir, ne tür farklılıklar/özellikler var?
3. TBS'siz TX16S ile TBS MicroTX V2 in farkı nedir ne gibi şeyler katıyor?
4. Yine yanlış anlamadıysam 😃 frsky r9m modülü buna uygunmuş, bu modülü bu kumandayla uyumluysa önerirmisiniz yoksa başka bir modül tavsiyeniz varmı (menzil ve kanal yüksekliği çok önemli)
5. Modül kullanmadan, uyumlu alıcı tavsiyeniz varmı? (menzil ve kanal yüksekliği çok önemli)
Şimdilik sorularım bu şekilde cevaplayabilirseniz çok sevinirim.

Not: Pixhawkta kullanacağım sbus çıkışı alabilirim
(Alıcıdan 16 kanal alabilirsem çok iyi olur, ihtiyacım var.)

Öncelikle bu değerli vaktinizi ayırıp bana yardımcı olmaya çalıştırığınız için çok teşekkür ederim.
Önermiş olduğunuz modülü almak isterim lakin kanal sayısı ne kadar alacığım da çok önemli, fpv bir drone yapmıyorum ayrıyetten teknofestte proje geliştirdiğimden dolayı eğer mümkünse 16 kanalın hepsinide kullanmak isterim. Bu önermiş olduğunuz modülle uyumlu olarak çalışan 16 kanal bir alıcı varmı?

Bende Tx16s
Şimdi sırayla gideyim
1.Ag01 çok daha iyi neyi iyi dersen hassaslığı malzeme kalitesi tamamen tercih meselesi ama fiyat farkı çok artıyor ben V4 seçerdim o kadar fiyat farkı vermezdim
2.Elrs 900mhz bir uzun menzil modülü r9m gibi 4in1 ise multiprotokol modülü piyasadaki birçok farklı marka 2.4ghz alıcı ile eşleşebilir eğer r9m gibi harici bir modül alıcaksınız elrs yerine 4in1 daha kullanışlı olur.
3.TBS micro tx R9m gibi bir 900mhz modülüdür r9m den çok daha iyidir piyasadaki en çok kullanılan modüldür
4.Kumandanın arkasındaki modül yuvası standarttır ve piyasadaki nerdeyse her modülü buraya takabilirisiniz. R9m modülünü hiç kullanmadım ama genel olarak sorunlu eşleştirme problemi ve bağlantı kesilmesi gibi yaşayan kullanıcılar baya fazla gözlemlediğim kadarıyla. Bunun yerine bütçeniz yetiyorsa TBS micro tx v2 çok daha iyi olucaktır.
5.kumandayı 4in1 olarak alırsanız piyasadaki nerdeyse bütün 2.4ghz alıcılar ile uyumlu olucaktır ve bu alıcıların menzilleri çoğunlukla aynıdır.
Öncelikle Herkese Merhabalar.
Elimde şuanda Frsky QX7 Taranis, R9M modülü var lakin aşırı derecede problemler yaşadığım için bıkkınlık geldi bende onun yerine Radiomaster TX16S i alma kararı aldım.
Kumanda hakkında videoları izledim genel anlamda aşırı derece hoşuma gitti lakin istediğim tam cevaplari Türkçe kaynaklardan bulamadım bu sorularımı cevaplaya bilirseniz çok sevinirim.
Sorularım su şekilde
1. AG01 Hall Gimbal, V4.0 Hall Gimbal'a göre yanlış anlamadıysam daha iyi lakin tam olarak artıları neler, adadaki fiyat farkına değer mi?
2. Elrs ve 4-in-1 seçeneklerinin amaçları nedir, ne tür farklılıklar/özellikler var?
3. TBS'siz TX16S ile TBS MicroTX V2 in farkı nedir ne gibi şeyler katıyor?
4. Yine yanlış anlamadıysam 😃 frsky r9m modülü buna uygunmuş, bu modülü bu kumandayla uyumluysa önerirmisiniz yoksa başka bir modül tavsiyeniz varmı (menzil ve kanal yüksekliği çok önemli)
5. Modül kullanmadan, uyumlu alıcı tavsiyeniz varmı? (menzil ve kanal yüksekliği çok önemli)
Şimdilik sorularım bu şekilde cevaplayabilirseniz çok sevinirim.

Not: Pixhawkta kullanacağım sbus çıkışı alabilirim
(Alıcıdan 16 kanal alabilirsem çok iyi olur, ihtiyacım var.)
Ag01 iyidir. Rulmanla yataklandıgı gibi yay gerginliği de ayarlanabilir.
ELRS sadece 900mhz değildir 2.4ghz de vardır ve daha sıklıkla 2.4ghz tercih edilir. 2.4ghz vs 900mhz diye aratırsan ihtiyaclarına gore daha iyi karar verebilirsin. Daha cok kullanılanı 2.4ghzdir ve kumanda içinde hazır gelenler de 2.4ghzdir.
Acık kaynak olna ELRS TBSye gore aynı zamanda cok daha ucuzdur. Latency dusuktur, açık kaynaktır, boyutu kucuktur, iyidir yani ELRS.
Kumanda arkasındaki modul yuvası standart değildir. Kumandana gore nano veya standart modul bay olabilir. Alacagın module gore aynı zamanda modul bayiın besleyebildiği maksimum guc degerine bakman faydalı olacaktır.
R9M outdated bir urundur. FRSKY bu sistemi ELRS uyumlu olan twin ile değiştirmiştir.
4in1 almak biraz gereksizdir cunku frsky uyumlu sistem harici diğer kalan 3unu kullanabilecegin urun cok azdır.

Menzil onemli derken ne kadar bir menzilden bahsettiğini soylemen gerek. 100mw cıkıs gucunde 2.4ghz ELRS ıle 30km gormen mumkun. Yetmez dersen 900mhz dusunulebilir ama bu seferde video verici menzilin sorun olacaktır. Yok bana daha cok lazım dersen 3G/4G uzerinden goruntu ve kontrol saglayan acık kaynak sıstemlere bakabilirsin.

Son düzenleme:
Ag01 iyidir. Rulmanla yataklandıgı gibi yay gerginliği de ayarlanabilir.
ELRS sadece 900mhz değildir 2.4ghz de vardır ve daha sıklıkla 2.4ghz tercih edilir. 2.4ghz vs 900mhz diye aratırsan ihtiyaclarına gore daha iyi karar verebilirsin. Daha cok kullanılanı 2.4ghzdir ve kumanda içinde hazır gelenler de 2.4ghzdir.
Acık kaynak olna ELRS TBSye gore aynı zamanda cok daha ucuzdur. Latency dusuktur, açık kaynaktır, boyutu kucuktur, iyidir yani TBS.
Kumanda arkasındaki modul yuvası standart değildir. Kumandana gore nano veya standart modul bay olabilir. Alacagın module gore aynı zamanda modul bayiın besleyebildiği maksimum guc degerine bakman faydalı olacaktır.
R9M outdated bir urundur. FRSKY bu sistemi ELRS uyumlu olan twin ile değiştirmiştir.
4in1 almak biraz gereksizdir cunku frsky uyumlu sistem harici diğer kalan 3unu kullanabilecegin urun cok azdır.

Menzil onemli derken ne kadar bir menzilden bahsettiğini soylemen gerek. 100mw cıkıs gucunde 2.4ghz ELRS ıle 30km gormen mumkun. Yetmez dersen 900mhz dusunulebilir ama bu seferde video verici menzilin sorun olacaktır. Yok bana daha cok lazım dersen 3G/4G uzerinden goruntu ve kontrol saglayan acık kaynak sıstemlere bakabilirsin.
Kafamda planladım ve AG01 Stick, 4in1 özellikli olanını ve yanında tbs almaya karar verdim.
TBS CROSSFIRE MICRO TX V2 STARTER SET i araştırdığımda sbustan 8 veya 12 kanal çıkış alabildiğimi öğrendim.
Eğer Linkteki ürünler uygundur, problem yoktur ve 12 kanalıda sbustan alabilirseniz derseniz siparişi vereceğim. (linkleri kısalttığımdan dolayı farklı gözüküyor problem yoktur)

Son olarak daha uygun fiyata ve problem yaşamayacağım bir site öneriniz varmıdır?