Rc bataryam şişiyor

ege vural

Yeni Uye
İlgi Alanı
Uçak
bundan yaklaşık 1 ay önce almış olduğum 3s 1350 mah 30c lipom var profuse markalı ve skyrc imax b6mini şarj aletim var ve bunun sayesinde bataryayı storage modda tutuyordum ve bugün şarj edip bataryanun ne kadar gideceğini test etmek için motoru çalıştırıp test yaptım genelde orta seviyede gaz veriyordum ara sıra max gaza çıkartıyordum pili çıkarttım ve 3:30 dakika sonra 3.8 volta düşmüştü birazda ısınmıştı fakat ortadaki hücrenin biraz şiştiğini fark ettim sizce neden olabilir motorum emax xa2212 1400kv esc ise skyliner 40 amper.

bundan yaklaşık 1 ay önce almış olduğum 3s 1350 mah 30c lipom var profuse markalı ve skyrc imax b6mini şarj aletim var ve bunun sayesinde bataryayı storage modda tutuyordum ve bugün şarj edip bataryanun ne kadar gideceğini test etmek için motoru çalıştırıp test yaptım genelde orta seviyede gaz veriyordum ara sıra max gaza çıkartıyordum pili çıkarttım ve 3:30 dakika sonra 3.8 volta düşmüştü birazda ısınmıştı fakat ortadaki hücrenin biraz şiştiğini fark ettim sizce neden olabilir motorum emax xa2212 1400kv esc ise skyliner 40 amper.
Bu biraz şans işi. Aldığım yere mail etti böyle böyle oldu de. Belki yenisini gönderirler.
Sarj aletin ile iç dirençlerini ölç acaba diğerlerinin durumu ne.
Belki ilk aldığında aldığında pil bayattı veya esc de bir kısa devre vardı veya liponun canı şişmek istedi

Kullandığınız pervane motora uygun değilse motor aşırı akım çeker. Pil limit üstü akımda şişme yapabilir. Pilin ısınması zaten bunu açıklıyor.

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

ben 8x6 pervane kullanıyorum
yani motorunkine uygun yani başka bir sebebi olması lazım bence her şey düzgün çünkü.

O listedeki açık ara en fazla amper çeken kombinasyonu kullanıyorsun. Pilinde anlaşılan yeterli akımı verirken zorlanmış. Bunun bir çok sebebi olabilir. Senin yapabileceğin şey motorun rahatça döndüğünden emin olmak. Esc ayarlarını default şekilde tutmak. Bu şekilde verim alabiliyorsan kullanmaya devam etmelisin.

ben 8x6 pervane kullanıyorum
yani motorunkine uygun yani başka bir sebebi olması lazım bence her şey düzgün çünkü.
Motorunun değerleri aşağıda.
Satıcılar biraz abartır, bunu da göz önüne aldığında. 3S ile 7 inc pervane kullanman gerek, 2S ile 8 kullanabilirsin (9 yazıyor ama mantıklı değil.)
Motorun çevirebileceği pervane, pilin mAh değeri ve C sayısı abartıldığını varsayarsak pilin şişmesi normaldir.
  • RPM / V : 1400kv
  • Güç: 205 w
  • Max Akım: 21A
  • ESC: 40A
  • Voltaj: 2S ve 3S Pillerle Çalışabilir (7.4V ~ 11.1V)
  • Şaft: 3mm
  • Ağırlık: 50g
  • Önerilen Prop: 7x4(3S)~9x4.7(2S)
  • Montaj Civata Delikleri: 16mm veya 19mm

• Beğen
Tepkiler: Yalçın Aydın
Motorunun değerleri aşağıda.
Satıcılar biraz abartır, bunu da göz önüne aldığında. 3S ile 7 inc pervane kullanman gerek, 2S ile 8 kullanabilirsin (9 yazıyor ama mantıklı değil.)
Motorun çevirebileceği pervane, pilin mAh değeri ve C sayısı abartıldığını varsayarsak pilin şişmesi normaldir.
  • RPM / V : 1400kv
  • Güç: 205 w
  • Max Akım: 21A
  • ESC: 40A
  • Voltaj: 2S ve 3S Pillerle Çalışabilir (7.4V ~ 11.1V)
  • Şaft: 3mm
  • Ağırlık: 50g
  • Önerilen Prop: 7x4(3S)~9x4.7(2S)
  • Montaj Civata Delikleri: 16mm veya 19mm
peki benim uçağım kaylaşık 800 gr ağırlığında kaldırmaya ve uçurmaya rahat yetebilecektir değilmi 7*4 ?

peki benim uçağım kaylaşık 800 gr ağırlığında kaldırmaya ve uçurmaya rahat yetebilecektir değilmi 7*4 ?
Modelin tipine bağlı. Dikey tırmanma ve akrabosi yapmayacaksan yeterli.
Forumuu biraz kurcalarsan detaylı bilgi var.

emax xa2212 1400kv
Bu motoru videodaki uçakta 30a esc ve 8x4,5 pervane ile kullanıyorum. Bu zamana kadar yaklaşık 20 pil uçuş yaptım ve hiç bir sıkıntı yaşamadım.
Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

(Pervaneler aşırı hassas, çok kolay kırılıyor.)

Bu motoru videodaki uçakta 30a esc ve 8x4,5 pervane ile kullanıyorum. Bu zamana kadar yaklaşık 20 pil uçuş yaptım ve hiç bir sıkıntı yaşamadım.
Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

(Pervaneler aşırı hassas, çok kolay kırılıyor.)
12 TL lik bir üründen beklenenin üstü bir performans beklediğinizden olabilir, biraz kaliteyi arttırmanız gerekli.

12 TL lik bir üründen beklenenin üstü bir performans beklediğinizden olabilir, biraz kaliteyi arttırmanız gerekli.
Ben yüksek performans beklediğimden bahsetmemiştim. Hatta performans beklediğimi bile yazmadım. Sadece açıklama yaparken o modelde kullandığım pervaneninde linkini verdiğim için görüp alan olursa diye açıklama yapmıştım.