RC Heli Kumanda Ayar -5.5 : Kuyruk Servo / TAIL Bağlantı ve Ayarlaması

Mehmet Kucuksari

Administrator
İlgi Alanı
Heli
En zor kısımlardan birisine geldik, "GYRO,Kuyruk Servosu ile Kuyruk" ayarının yapılamasına. :rolleyes:

Konuyu mümkün olduğunca kolay anlaşılması için alt bölümler halinde sizlerle paylaşmaya çalışacağız.

1-) Kuyruk Servo Kolunun (Horn) 90 derece Ayarı:
Bu yöntem OPSIYONEL'dir. Isteyen bu ayar kısmını GYRO tamamen konfigure ettikten sonra da yapabilir.

a-) Kuyruk Servosunu GYRO olmadan direkt olarak Receiver CH-4 bağlıyoruz.
[attachimg=1]

b-) Ball linkini, heli ya da GYRO manualine uygun mesafede monte ediyoruz. Spartan için manualde verilen değer;

NOT: Şahsen biz hangi deliği kullanacağımız tespit ederken, manual tavsiyesinin yanı sıra "Rudder Cubugunun PARALLEL" olacak şekilde tercih ediyoruz.

[attachimg=2]

c-) En iyi 90 der Horn ve pozisyonunu bulup ve Horn servoya monte ediyoruz.

NOT: Baştan da belirtiğimiz gibi bu kısım OPSIYONELDIR. Servo kolu 90 Der ayarı ilerleyen aşamalarda yapılabilir. Sayet GYRO ayarları sırasında CH-4 REVERSE yapmak zorunda kalırsak, bu ayarın yeniden kontrol edilmesi gerekecektir.

Kuyruk Servo Kolunun (Horn) 90 derece Ayar Videomuz:

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

2-) GYRO Ön Ayarları:
GYRO fiziki olarak yerine monte edildikten sonra, servo’yu bağlayıp enerji vermeden önce, kullanılan kuyruk servosunun tipine göre aşağıdaki GYRO Konfigurasyonların bazılarını yapıyoruz ;

a. Servo Tipi
b. Analog / Digital (GP 780 için) GYRO ön ayarları yapılır.

Geri kalan GYRO Konfigurasyonları ilerleyen bölümde yapmaya devam edeceğiz.

3-) Kuyruk Servosunun GYRO ile Bağlantısı:
"GYRO Elektriksel Fiziki Bağlantısı" konusunda detaylı anlattığımız şekilde Kuyruk Servomuzu GYRO 'ya bağlıyoruz.

Rudder Stick SAG /SOL hareket ettirilerek, Servo hareketinin ON TESTI ni yapıyoruz.

GYRO Ön Ayar ve Kuyruk Servo Bağlantı Videomuz:

4-) Rudder Control Rod BOY Ayarı:
a-) GYRO "RATE Mod" alınır.
b-) Control Rod’un servo ucu takılır.
c-) Kuyruk ucu ise "Tail Leaking Edge" SOLA(içe) bir ACI verecek şekilde takılır. Bu acının yeterli olup olmadığı saha testleri sırasında daha sonra ayrıca kontrol edilmelidir.
d-) "Tail Control Guide" da manualle uygun mesafede sabitlenir.

NOT: TREX Manualde Tail ARM 90 der olacak şekilde ortada olması gereklidir dense de, biz bunu UYGULAMIYORUZ.

NOT:Saha kontrolleri sırasında "Rudder Control Rod Boy" / Kuyruk Pal Açısı" nın nihai kontollü için RC Heli Kumanda Ayar -9.2 : Kuyruk PAL ACISI Kontrollü - GYRO Rate Mode Ayarı konusuna bakınız.

[attachimg=3]

Rudder Control Rod BOY Ayarı Videomuz:

5-) Kuyruk Servo / RUDDER Stick Kontrollü :
Rudder Stick SAĞ ---- Tail Leaking Edge SOLA
SOL ---- Tail Leaking Edge SAGA

[attachimg=4]

Şayet bunda bir teslik var ise "REVERSE- Ch:4 (Rudder)" REV yapılır ve Power OFF/ON yapılır.

[attachimg=5]

NOT: Kuyruk servo 90 Horn ayarı sırasında "Sub-Trim" kullanılmış ise, REV sonrası yeniden ayar yapılması gerekir.

Kuyruk Servo / RUDDER Stick Kontrollü Videomuz:

Ekli dosyalar

• Kuyruk Servo Direkt.jpg
    Kuyruk Servo Direkt.jpg
    11.1 KB · Görülme: 532
  • Ball Link Montaji.jpg
    Ball Link Montaji.jpg
    17.2 KB · Görülme: 475
  • Kuyruk Pali Acisi.jpg
    Kuyruk Pali Acisi.jpg
    21.5 KB · Görülme: 476
  • Kuyruk Servo Yon Kontrol.jpg
    Kuyruk Servo Yon Kontrol.jpg
    32.6 KB · Görülme: 473
  • Kuyruk Servo Reverse.jpg
    Kuyruk Servo Reverse.jpg
    6.7 KB · Görülme: 502

Bu durumda kuyruk tamam galiba. :thumbup:
Eline sağlık abi böyle bir anlatım başka biryerde görmedim, emeğine sağlık. :bravo:
Yeni başlayacak arkadaşlar çok şanslılar. :)

Ellerine sağlık abi :)

İyi akşamlar herkese,
Belki beni hatırlarsınız geçen sene Hk 450 toplamaya başlamıştım ama maalesef bitmemişti :islik: Tekrar başladım umarım bu sefer kısa sürede halledeceğim, az kaldı :) Mehmet abi 2. videoda control rod'un boyunu ayarlarken sizin yaşadığınız sorunun benzerini yaşadım. Ball linkleri en kısa mesafeye getirdim ancak yetmedi. Üstelik sizin yaptığınız gibi servonun 90 derecelik ayarını bozarak palin hucum açısını biraz daha içeriye baktırdığımda slider sona dayanıyor ve o yöne daha fazla hareket edecek yeri kalmıyor. Bu sanırsam pal sıfır derecede olduğunda sliderın ortada değil de içe yakın olmasından kaynaklanıyor. Bu sorunu nasıl aşabilirim, acaba kronik bir sorun mu , parça değişimi gerekir mi? Teşekkürler.

Merhaba Mustafa. Konuyu aciklayan kisa bir video cekip Youtube yukleyip paylasirsan, sana daha kolay yardimci olabiliriz :)

İyi haber sorun çözüldü :thumbup:

Linkteki videoyu takip ederek gerekli değişikliği yaptım.Değişiklikten sonra bir nevi sliderı reverse'lemiş olduk. Önceden slider booma doğru hareket ettiğinde paller torka karşı açı alıyordu, şimdi slider pallere doğru gittiğinde torka karşı açı alıyor. Ayrıca slider şaftın orta noktasındayken yine torka karşı açı alıyor, önceden tam tersiydi. Kuyruk servo yön kontrolü videolarında bahsettiğiniz sliderı değil palleri takip etme meselesini bir nevi uygulamalı öğrenmiş oldum :)

Teşekkürler