RC Heli Kumanda Ayar -6.1 : Uçuş Modları ve Farkları

Mehmet Kucuksari

Administrator
İlgi Alanı
Heli
Kumanda üzerinden PITCH Curve (Açı Eğrisi) ve THROTTLE Curve (Gaz Eğrisi) ayarlamaya başlamadan önce, UÇUŞ Modları ve aralarındaki farkları sizlerle paylaşalım istedik.

3 Farklı Uçuş Mod kullanılabilmektedir. Bunlar ;

1- Normal Mode :
Sadece düz uçuş için kullanılır.Bu modda ters uçuş, ana rotorda negatif açı yoktur.
Gaz Stick konumuna göre TREX 450 için, PITCH ve THROTTLE eğrisi aşağıdaki şekilde değişmektedir.

2- Idle-up 1 :
Bu mod F3C uçuşları için kullanılır.
Gaz Stick konumuna göre TREX 450 için, PITCH ve THROTTLE eğrisi aşağıdaki şekilde değişmektedir.

3- Idle-up 2 :
Bu mod HARD 3D uçuşlar içindir.

[attachimg=1]

[attachimg=2]

Bu modların kumanda üzerinde hem PITCH hem de THROTTLE için nasıl ayarlandığını aşağıdaki konulardan görebilirsiniz.

Uçuş Modları ve Farkları Videomuz :

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Ekli dosyalar

• Trex450 Ucus Mod Degerleri.jpg
    Trex450 Ucus Mod Degerleri.jpg
    27 KB · Görülme: 687
  • Kumanda Modlari.jpg
    Kumanda Modlari.jpg
    36.3 KB · Görülme: 483
mehmet abi çok güzel bir konu ve çok iyi bir anlatım olmuş öncelikle ellerinize sağlık :thumbup:

bende trex 450 dfc modeli var esc değişimi yaptıktan sonra kumandanın bütün ayarlarını karıştırdım tekrar ayar yaptım :-\

fakat bu ayardan sonra ilk gazı verdiğimde heli hafif sağa doğru rudder yapıyor yerde ilk önce daha sonra havalandırdığımda herhangi bir sorun yok. hoverda gazı artırdığımda kuyruk sağa kayıyor sonra düzene biniyor.
bunun için kuyruk mekaniğiyle uğraştım biraz bi sorun gözükmüyor.

daha sonra gyro main ayarlarını yaptım hala sorun devam ediyor.

sonra PITCH Curve açısı ile alakalı olabileceğini buldum.
başlangıç olduğum için birisinin yardımına başvurdum oda

n-th : 0-50-70-70-70
n-pı: 55-60-65-70-75 ayarlarını gönderdi bu şekilde ayarladım acaba bu ayarlardan kaynaklı olabilir mi kuyruğun gaz verince sağa kayması ?

Güzel yorumlar için teşekkürler Emin.

İlk gaz verme ve kalkış anında yerde yapıyor demişsin, peki kalktığın yer beton mu, toprak mı ? Eğer beton, asfalt zeminde kalkış yapıyorsan ilk hareket sırasında kuyruk sağa doğru kayabilir bu normal. Bu kaymayı önlemek için skidlere Rubber takılması faydalı olacaktır.

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Mekanik olarak kuyrukta sorun yok diyorsan, hover'da gaz verdiğin sağa doğru kayması kumanda üzerindeki "Gyro" değerinin az olmasından kaynaklanıyordur. Bunu biraz arttırıp bir de öyle dene. Fakat bunu yaparken kumandaki Gyro değerinin ünite içindeki değeri değiştirdiğine özellikle kontrol et. Bazen kumandaki değer değişiyor ama bu değer üniteye gitmiyor. Bu arada ünite nedir ?

NOT: Hover gaz verdim derken pitch-pump dediğimi sert şekilde gaz verip, kesmediğini aksine yavaşça gaz verdiğini düşünüyorum, doğru mudur ?

Son olarak gaz eğrin fena değil. Kafa devri ne kadar yüksek olursa kuyruk o kadar daha iyi tutar. Ama bu durumda yani yüksek kafa devrinde piller biraz daha çabuk biter.

Sen yukarıdakileri bir dene. Eğer sorun devam ederse, yeniden konuşuruz ;) Kolay gelsin :saygilar:

Skidlerde rubber var toprak zaminde kalkiyorum ona ragmen ilk gaz verdigimde 30 derece kadar yerde donme oluyor. Yerde paller donerken yerden kaldirmadan az bi gaz verdigimde donme olmuyor ama.
Gyro degerinide fazla yapinca titreme oluyor az yapinca tepkime suresi azaliyor onu tam arasinda olmasi icin 50 degerine getirdim titreme olmuyor tepki sureside iyi gibi bana gore :)
Align 3g fbl unite var.
Hoverdayken sorun yok kayma falan fakat dediginiz gibi PiTch pump tarzinda sert gaz verdigimde kayma oluyor.

emin kurt' Alıntı:
Skidlerde rubber var toprak zaminde kalkiyorum ona ragmen ilk gaz verdigimde 30 derece kadar yerde donme oluyor. Yerde paller donerken yerden kaldirmadan az bi gaz verdigimde donme olmuyor ama.
O zaman gaz eğrisini 0-70-70-70-70 yapıp bir de öyle deneyin

emin kurt' Alıntı:
Gyro degerinide fazla yapinca titreme oluyor az yapinca tepkime suresi azaliyor onu tam arasinda olmasi icin 50 degerine getirdim titreme olmuyor tepki sureside iyi gibi bana gore :)
Align 3g fbl unite var.
Hoverdayken sorun yok kayma falan fakat dediginiz gibi PiTch pump tarzinda sert gaz verdigimde kayma oluyor.

Pitch pump sırasındaki kaymalar için ayrı bir parametre ayarlanıyor. Bunu normal Gyro parametresi ile çözmek doğru değil. Fakat ne yazık ki Align 3G'de bu parametre ne diye geçiyor bilemedim. Örneğin Brain'da bu değer "Pitch Precompensation" olarak geçiyor.

Bu arada ünite Align 3G mi yoksa 3GX mi ??

RC Heli Kumanda Ayar -6.1 : Uçuş Modları ve Farkları

Valla bu üniteyi su an aktif olan üyelerimizden pek bilen yok. Mesela ben hiç kullanmadım.

İki ihtimal var. Ya Pitch Pump sırasındaki kaymayı görmezden geleceksin yada zamanında Turker kardeşimin büyük bir emekle hazırladığı su video serisine bir göz atacaksın. Belki bu kısım o konularda işlenmiş olabilir.

https://www.rckolik.com/align-3gx-fbl-unitesi-ayarlari-alici-baglantisi-t4056.0.html

Sent from my iPhone using Tapatalk

yardiminiz icin cok tesekkur ederim mehmet abi %p
Bugun sabaha kadar bu videolari bitireyim ben :)
Sonucunu paylasirim buradan :RCKolik: