RC Heli Kumanda ve Elektronik Ayar -3 : Kumandaya Yeni Model Tanımlaması

Mehmet Kucuksari

Administrator
İlgi Alanı
Heli
Bu konumuzda ayarlarını yapacağımız yeni RC helikopterimizi , kumandamıza yeni bir model olarak nasıl tanımlayacağımızı açıklamaya çalışacağız.

Gerek video gerekse anlatım sırasında kumanda olarak "FUTABA 7C" kullanacağız.

Kumanda modeli, tipi değişince menü isimlerinde / tanımlarında küçük değişiklikler olacaktır. Burada amaç, işin mantığını sizlere aktarabilmek.

Siz elinizdeki kumandanın markasına göre GOOGLE üzerinden araştırma yaparak çok kolaylıkla sizdeki karşılığını bulabilirsiniz. ;)

Her zaman olduğu gibi konu ile ilgili videomuzu paylaşalım öncelikle %p

Kumandaya Yeni Model Tanıtılması Videosu
Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Şimdi de metin olarak olayı anlatmaya çalışalım :)

1- Bos bir Modelin Seçilmesi ve yeni isim verilmesi
"Mode/Page" tusuna basıyoruz. "MODEL" iken CURSOR (ENTER) yapıyoruz.
[attachimg=1]

“SEL” iken CURSOR ile bos olan bir kanalı sec ve CURSOR (ENTER) yap. Daha sonra aynı yerde “NAME” kısmına yeni bir isim ver. Mesela “TREX-50”
[attachimg=2]

NOT: Şu aşamada "NAME" verme. Zira “Model Type” değişince, o modele ait isim dahil tüm datalar sıfırlanıyor.

2- Model Type (Swashplate) Seçimi
Tipi "HR3" yani “3 Servo- 120 der” olarak seçiyoruz.

Bu Align dahil şu an %99 tüm modeller için geçerli. Şayet farklı bir model kullanıyor iseniz, mutlaka MANUAL kontrol ederek, Swashplate Tipinden emin olunuz.

[attachimg=3]

Servo yerleşimlerine göre kumanda üzerinden seçilecek Swashplate seçimlerini gösteren tablo ektedir.

[attachimg=4]

Ekli dosyalar

• Model Tanitim_01.jpg
    Model Tanitim_01.jpg
    6.9 KB · Görülme: 448
  • Model Tanitim_02.jpg
    Model Tanitim_02.jpg
    8.2 KB · Görülme: 418
  • Model Tanitim_03.jpg
    Model Tanitim_03.jpg
    16.7 KB · Görülme: 422
  • Swash Tipleri.jpg
    Swash Tipleri.jpg
    30.6 KB · Görülme: 416
  • Beğen
Tepkiler: HABİP HOROZ
Biride çıkıp allah razı olsun dememiş yazık...

ben bu bilgileri bulamıyorum diye hobiden soğumuştum elinize sağlık teşekkürler %p

Barış TEPE' Alıntı:
Biride çıkıp allah razı olsun dememiş yazık...

ben bu bilgileri bulamıyorum diye hobiden soğumuştum elinize sağlık teşekkürler %p
Ince dusunce ve davranisiniz icin tesekkurler %p

Gercekten su forum da ise yarayacak okadar cok sey varki.verilen cok buyuk emek var.bir karsilik beklentisi olmadan paylasimda bulunan herkeze cok tesekkurler.iyiki varsiniz:)

onuryavuz' Alıntı:
Gercekten su forum da ise yarayacak okadar cok sey varki.verilen cok buyuk emek var.bir karsilik beklentisi olmadan paylasimda bulunan herkeze cok tesekkurler.iyiki varsiniz:)
Emegin sizler tarafindan takdir edilmesi tek beklentimiz Onur bey, tesekkurler %p

Slm heliciler
Ben 4 kanaldan 6 kanala yeni gecis yaptim ve kullanilmis thunder tiger mini titan aldim kumandasi ise e sky et6i fakat servo yönleri dogru calismiyor nasil ayar yapabilirim yardim lütfen

Sorularınıza cevap alabilme ihtimalinizi arttırmak için, üye olduğunuzda size gönderilen özel mesajda belirtildiği üzere, önce bir selam verip, kısaca kendinizi tanıtmanız gerekiyor ;)

Unutmayın her ne kadar burası sanal bir alem olsa da, RCKOLIK olarak biz bir aileyiz.

volkan yakup çakmak' Alıntı:
ABİ ELLERİNE SAĞLIKKK :)
Rica ederiz Volkan, az da olsa faydalı olabiliyorsak ne mutlu bize %p