RC Heli Nasıl Ters 3D Uçar

Mehmet Kucuksari

Administrator
İlgi Alanı
Heli
Eminin yeni başlayan ve youtube videosunu gören herkesin aklına ilk gelen soru "RC Heli Nasıl Ters 3D Uçar" sorusudur. :laugh: İşte bu yazımızda ana hatları ile, ayar detaylarına girmeden, bir helinin nasıl oluyorda gerçek helikopterlerin yapamadığı ters uçuş gibi akrobasi hareketlerini yapabildiğini açıklamaya çalışacağız.

[attachimg=1]​

Her zaman olduğu gibi konuyu en kolay şekilde anlatmak için sizlere bir video hazırladık. Bu videoda ;

1- Normal Uçuş modu nedir ? Gaz verilince paller nasıl bir acı alır ? Motor devri nasıl değişir ?
2- Idle-up switch nedir ? Nasıl bir işlevi vardır ?
3- 3D Uçuş modu nedir ? Gaz verilince paller nasıl bir acı alır ? Motor devri nasıl değişir ?

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Ekli dosyalar

• Invert.jpg
    Invert.jpg
    57.2 KB · Görülme: 772
  • Sevdim
Tepkiler: Gökhan Bilgiç
Ynt: RC Heli Nasıl Ters 3D Uçar

Yine hit olacak bir konu daha. :bravo:

Öncelikle hayirli ramazanlar uzun zamandir yorum yapmiyorum diye bu isi biraktim sanmayin ucuslara devam ince ayarlarda oturdu tekrar yardimlariniz icin tsk ler alan turlarim baya gelisti ve kendime guvenim artti bol bol similator calistim simdi 3d zamani dedim ve idle up i actim biraz duz ucus kesmedi bu isi yapan herkez gibi limitler artmaya basladi ve sonunda ters ucmak istedim makul bir yukseklikte heliyi ters cevirdim ve biraz daha yukselsin diyerek gazi arttirdim ama nedendir heli cok guc kaybetti ve assa dogru inmeye basladi ben gaz versemde toplamadi yukseklik fazla oldugu icin hemen duzelttim yine gaz versemde toplamadi ama buna ragmen heliyi kirimsiz duz bi sekilde indirdim yere bu sorun neden kaynaklanabilir heli minititan e 325 uzerinde 40 a esc var motor tuhender tiger inin heli motoru pil turnigy 20-30 C lik 2200 mah lik rodaji yapilmis 5 ucusluk pili kumanda dx6 alici ar6100 herkeze hayirli ramazanlar tekrardan

mehmet kocak' Alıntı:
Öncelikle hayirli ramazanlar uzun zamandir yorum yapmiyorum diye bu isi biraktim sanmayin ucuslara devam ince ayarlarda oturdu tekrar yardimlariniz icin tsk ler alan turlarim baya gelisti ve kendime guvenim artti bol bol similator calistim simdi 3d zamani dedim ve idle up i actim biraz duz ucus kesmedi bu isi yapan herkez gibi limitler artmaya basladi ve sonunda ters ucmak istedim makul bir yukseklikte heliyi ters cevirdim ve biraz daha yukselsin diyerek gazi arttirdim ama nedendir heli cok guc kaybetti ve assa dogru inmeye basladi ben gaz versemde toplamadi yukseklik fazla oldugu icin hemen duzelttim yine gaz versemde toplamadi ama buna ragmen heliyi kirimsiz duz bi sekilde indirdim yere bu sorun neden kaynaklanabilir heli minititan e 325 uzerinde 40 a esc var motor tuhender tiger inin heli motoru pil turnigy 20-30 C lik 2200 mah lik rodaji yapilmis 5 ucusluk pili kumanda dx6 alici ar6100 herkeze hayirli ramazanlar tekrardan

Öncelikle tebrikler. Şükür ki kırmamışsınız. Modeliniz neydi . bir de daha da önemlisi İdle up throttle curve değerleriniz nedir ?

tesekkurler modelim minititan e325 pitc acilari 0-25-50-75-100 thorttel 100 -100-100..

Şimdi İdle up açıkken ve sizin throttle curve değerleriniz kumandaya girilmişken gazı arttıramazsınız. Zaten gazı 100-100-100-100 şeklinde sabit girmişsiniz. Heli ters iken yükselmesi için sizin gaz stiğini aşağı indirmeniz gerekirdi tabi bunu biliyorsunuzdur. Ama neden güç kaybetti anlayamadım. Ayarlarda sorun yoksa pillerden olabilir.

sonucta yukselsin diye gaz stigini assa cektim once bi tik yukseldi sonra motor bayilir gibi oldu devir dustu benimde aklima gelen iki sey var biri pil ama daha sifir pil digeri uzerindeki alici ile ilgili bu alicilarin sistemden falza enerji cekildiginde sorun cikardigini okumustum yinede cevabiniz icin tesekkur bakalim tekrar gozlememleyerek devam edecegim

Ben alıcıdan kaynaklandığını sanmıyorum. Neden invertte yapsın bunu. Ama belki usta arkadaşlarımızdan fikir beyan eden olur. ben de merak ettim nedenini.

Alıcıdan kaynaklı olduğunu düşünmüyorum ben de...Öyle ise harika bir otorotasyon geliştirmişsiniz...Batarya değiştirip denediniz mi...Motor neden bayılır , ya eksik güç ya da aşırı pitchle beraber çok ani collective...Ben de mini titan v1 kullanıcısıyım, ama hiç 3D denemedim , siz yine de pil ve esc lehimlerini bir kontrol edin , daha deneyimli arkadaşlarımız da mutlaka daha doğru yönlendirmeler yapacaktır.... :saygilar:

Mehmet Bey, öncelikle tebrikler ve geçmiş olsun.

Arkadaşlar zaten gerekli soruları sormuşlar. Gerçi sorunu motor devir kaybı olarak tanımlamışsınız ama öncelikle Pallerin gerekli ve doğru açıyı aldını bir kere daha teyid edelim. Ana pali ve kuyruk palini sökelim (şimdiden söyleyeyim kuyruk palini geri takarken doğru yönde takmayı unutmayalım :) ). Mümkünse motor bağlantısının 2 kablosuna da çıkaralım. Eğer motor kablosunu çıkarmak zor ise o zaman kumanda üzerinde hem normal hem de Ilde-up Throttle değerlini bir yere yazarak tüm değerleri sıfır yapalım. Enerji verip Idle-up modta açılarımı kontrol edelim.

Şimdi motor neden devir kaybeder, hem de düzte uçarken normalken invert geçince olur :rolleyes: Aklıma gelen motor şaftında gereğinden fazla boşluk olması olabilir. Motor milini elinizle kontrol edin, yukarı aşağı oynamaması lazım. Motor pinyon mile oynamayacak şekilde sabitlenmiş olması lazım. Bunlar aklıma gelen olası problemler.

cevaplar icin tesekkurler simdi heli ters dondukten sonra guc kaybi ile birlikte kuyrukta dondu yan verdi burun ters ve sola bakar sekle geldi iki secenek vardi anlik aklima gelen ya bekleyip ne olacagini gormek yada duzeltmek icin bi hamle yapmak bu hamleyi yaparken daha buyuk bi kirim olmasi bile gecti aklimdan anlik bi kararla saga yatirdim heliyi donusu tamamladim gaz verdim duzelmedi ama kuyruk sabit kaldi burun sola ve heli duz pozisyona geldi ve o sekilde yavasca indi simdi pil diyoruz sifir sayilacak bi pil buna neden olabilirmi normal ucusta hic sorun yok invet de neden yapsin ozaman 8 dk ka ucuyorum ve 3.7 ancak oluyo hucreler bakalim simdilik biraz daha normal ucus sorunu gozlemleyerek cozecez lehimleri kontrol ettim bide palleri sokererk deniyelim

mehmet kocak' Alıntı:
cevaplar icin tesekkurler simdi heli ters dondukten sonra guc kaybi ile birlikte kuyrukta dondu yan verdi burun ters ve sola bakar sekle geldi iki secenek vardi anlik aklima gelen ya bekleyip ne olacagini gormek yada duzeltmek icin bi hamle yapmak bu hamleyi yaparken daha buyuk bi kirim olmasi bile gecti aklimdan anlik bi kararla saga yatirdim heliyi donusu tamamladim gaz verdim duzelmedi ama kuyruk sabit kaldi burun sola ve heli duz pozisyona geldi ve o sekilde yavasca indi simdi pil diyoruz sifir sayilacak bi pil buna neden olabilirmi normal ucusta hic sorun yok invet de neden yapsin ozaman 8 dk ka ucuyorum ve 3.7 ancak oluyo hucreler bakalim simdilik biraz daha normal ucus sorunu gozlemleyerek cozecez lehimleri kontrol ettim bide palleri sokererk deniyelim

8 dakika uzun bir süre. Peki tahminen kaç dk uçtuktan sonra inverte geçtiniz.

Bu arada sizden ricam yazarken biraz noktalama işareti kullanınız. Daha iyi anlaşılır.

8 dk ucusum bu 3D ucusum icin gecerli degil.

liponun rodaji bittikten sonraki 3 ucusumda gozledigim bir olcum

8dk lik bi ucustan sonra 3d yapilamayacagini biliyorum

bu arada invert e ucusun 1. dakikasinda gectim soruyu yanlis anladim sanirim

yani heliyi kaldirdim yerden bi tur dondum geldim idle-up u actim bi kontrol ettim biraz gaz verip cektim.

sonra invert e gectim yani 1 dk ancak olmustu

İyi günler Mehmet bey,
Kısaca özetlemek gerekirse düz uçan her 6 kanallı model ters olarak da aynı rahatlıkla uçabilir. Düz hoverda dururken palleri aldığı açı ile ters hoverda dururken pallerin aldığı açı hemen hemen aynıdır ve dolayısıyla motora binen yük de aynıdır. Model eğer ters döndüğünde irtifa kaybediyorsa negatif açısı yeterli değildir. Açıyı arttırınca motor devri düşüyorsa , esc ayarlarında , motorun gücünde , pillerin akım verme kapasitesinde problem olabilir. Ancak bu son saydığım problemler ani düz yükselme ( pozitif pitch) durumunda motora gene yük bindiğinde de oluşacaktır.

Öncelikle model düz hoverda iken ani collective vererek yükseltin gene devir kaybı oluyorsa saydığım noktaların kontrol edilmesi gerekir. Yok düzken hiçbir sıkıntı yok , sadece ters iken oluyorsa pal açılarını (özellikle negatif değerinin) idle up modunda kaç olduğunu pal açı ölçer ile ölçmeniz gerekir.