RC Helikopter Kuyruk Yönü Tüyosu

Türker Akgün

Moderator
İlgi Alanı
Heli
Bildiğiniz gibi modellerimizi kullanırken hepimizin yaşadığı en büyük zorluk modelimizin havadaki konumuna göre kumanda yönlerimizin değişmesidir.

Modelimiz bize doğru gelirken başka, bizden uzaklaşırken başka, tersteyken başka başka eksenlerin yönleri sürekli değişir. :rolleyes:

Bu videomda model helikopterimizde kuyruk yönümüzü karıştırmamak için sizlere işinize yarayabileceğini düşündüğüm bir tüyo vermeye çalışacağım. Bu tüyoyu Mehmet abi yabancı kaynaklardan keşfetmiş ve benimle paylaşmıştır. Öncelikle ona bu paylaşımından ötürü çok teşekkür ederim. :bravo:

Umarım sizde benim gibi bu tüyodan faydalanır ve en azından bir eksende işinizin eskisine nazaran daha kolaylaştığını hissedersiniz.

İyi uçuşlar...

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Ynt: RC Helikopter Kuyruk Yönü Tüyosu

Türker'im ne yaptın sen :-\ Bu tiyo aramızda kalacaktı. Bak şimdi bir çok insan öğrenip, kısa zamanda uçmaya hatta taklalar atmaya başlayacak :'(

Neyse bunlar işin şakası tabii ki :lol: Eline sağlık gayet güzel bir anlatım olmuş. Dediğin gibi bunu izleyenler en azından bir EKSEN'deki karışıklık olayını kolayca çözebilecekler :thumbup:

Ynt: RC Helikopter Kuyruk Yönü Tüyosu

Ellerinize sağlık :bravo:
Artık öğrenmiş olduk, simülasyonda bunu deneyeceğim.DÜzken uzak nokta ,invertte yakın nokta,gayet mantıklı ve matematiksel bir uygulama. %p

Ynt: Ynt: RC Helikopter Kuyruk Yönü Tüyosu

Hakan Ülgenalp' Alıntı:
Ellerinize sağlık :bravo:
Artık öğrenmiş olduk, simülasyonda bunu deneyeceğim.DÜzken uzak nokta ,invertte yakın nokta,gayet mantıklı ve matematiksel bir uygulama. %p
Aynen özetlediğin şekilde Hakan'ım. Olay aslında çok basit ama bunu akıl etmek zor :laugh: Yaklaşık 1 yıl önce bunu internet üzerinde küçük bir ara detay olarak bulunca havalara uçmuştum. :D Zira artık düşünmemiz gereken bir eksen azalmış oluyor. Gerçi geriye 3 adet kalıyor ama, hiç yoktan iyidir :lol:

Ynt: Ynt: RC Helikopter Kuyruk Yönü Tüyosu

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Türker'im ne yaptın sen :-\ Bu tiyo aramızda kalacaktı. Bak şimdi bir çok insan öğrenip, kısa zamanda uçmaya hatta taklalar atmaya başlayacak :'(

Neyse bunlar işin şakası tabii ki :lol: Eline sağlık gayet güzel bir anlatım olmuş. Dediğin gibi bunu izleyenler en azından bir EKSEN'deki karışıklık olayını kolayca çözebilecekler :thumbup:
ŞŞşşşşş Mehmet abi bu bir taktikti. İyice kafalar karışacak, yok helinin burnuydu kuyruğuydu derken hepten beynin kıvrımlarıyla stickler birbirine girecek. Heavy Traffic Mode ON sonrada mavi ekran ;D :lol: Hem dikkat ettiyseniz bunun model uçaktada kullanılabilecek bir tüyo olduğundan hiç bahsetmiyorum ayrıca nasılda kafa karıştırarak anlatmışım. :lollol:

Kuyruk yönünü kafamda biçimlendirdim fakat aileron'a bir türlü hükmedemiyorum. Ne yapamam gerek acaba :'(

Bulut' Alıntı:
Kuyruk yönünü kafamda biçimlendirdim fakat aileron'a bir türlü hükmedemiyorum. Ne yapamam gerek acaba :'(

Yaşadığınız bütün modelcilerin yaşadığı doğal bir süreç Bulut Bey.

Yılmadan uçmaya, simulatör çalışmaya devam edin. Göreceksiniz ki bir süre sonra bu sorun kendiliğinden ortadan kalkacaktır.

Türker Akgün' Alıntı:
Yaşadığınız bütün modelcilerin yaşadığı doğal bir süreç Bulut Bey.

Yılmadan uçmaya, simulatör çalışmaya devam edin, göreceksiniz ki bir süre sonra bu sorun kendiliğinden ortadan kalkacaktır.

:saygilar: Teşekkürler Türker Bey...

:thumbup: :halay:

Hemen hergün belli bir süre simülatör çalışıyorum. Eskiye göre çok iyi olmakla beraber invert pozisyonda aileron yönlerini bazen karıştırabiliyorum. Türker Bey'in dediği gibi zamanla kendiliğinden olan bir şey. Tabi çalışmak şartıyla

2.5yıldır uçuyorum ben bile hala arada unutup yoklama ihtiyacı duyuyorum :D

iPhone 'den Tapatalk aracılığı ile gönderildi

DenizSERT' Alıntı:
2.5yıldır uçuyorum ben bile hala arada unutup yoklama ihtiyacı duyuyorum :D

Uçuşların hiç de öyle demiyor ama..

Abi işte sabit durursam sıkıntı olabiliyor :D