RC Model Uçak Kiti Toplama Sırasında Nelere Dikkat Etmeliyim

Ömer Erkan

RcFanatik
İlgi Alanı
Uçak
Ilk Model uçak tercihi için geçen hafta bizleri ziyaret eden Türker kardeşimiz, tavsiyelerimize uyup kendisine bir TRAINER model kit almış ve toplamış.

Bu haftada da topladığı kiti, uçuş öncesi genel kontrol için bana getirdi. Ben de sohbetimizi ve yaptığımız kontrolleri "Model Uçak Kiti Toplama Sırasında Dikkat Edilmesi gereken Hususlar" başlığı altında ileride yeni başlayan diğer arkadaşlara da faydalı olabileceği düşüncesi ile paylaşmak istedim.

Bu arada henüz okumaya fırsatınız olmadı ise öncelikle Ilk RC Model Uçak Seçimi : Hangi Modeli Tercih Edeyim‏ ? konusuna bir göz atmanızı tavsiye ederiz :)

You must be registered for see images attach

Trainer Uçak Montajında Dikkat Edilmesi Gereken
- Kanat Toplama Detayları
- Gövde Toplama Detayları
- Servo montajı
- Servo kollarının kontrollü
- Denge Merkezi Kontrollü
- Motor Montajı
- Yakıt Deposu Montajı
- Genel Elektronik Yerleşimi
- Teker Montaj Detayları
- Menteşe Montaj Detayları

Bu konu harici aşağıdaki mesajlarda üyelerimiz tarafından yapılan paylaşımları da mutlaka göz atmanızı öneririz ;)

Trainer Uçak Montajında Dikkat Edilmesi Gerekenler Videomuz

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Moderatör tarafında düzenlendi:
Orjinal Konu: EXTRA 330L BLACKHORSE kurulum

Konuyu açan Muharrem kardeşimize, değerli bilgileri bizlerle paylaşan Sümer ve Ömer abimizi, Mesut Akın ve Türker Akgün'e teşekkürler.

1- Glow Motora göre dizayn edilen kite, benzinli motor takılabilir mi ? : , ,

2- Hangi Tip Menteşei nasıl monte edilmeli ? Yapıştırıcı olarak CA mi, yoksa Epoksi mi kullanılmalı ? : , , , ,

3- Servo Tel Bağlantısında Nelere Dikkat Etmek Lazım ? : ,

4- Servo montaj yer ve servo kolu seçimi : , , , ,

5- Kanat Borusu montajı sırasında öneriler :

6- Alıcı, Bujii Isıtıcı, Retract Sistemi beslemesi sizce nasıl yapılmalı ? : , , , ,

Son düzenleme:
Orjinal Konu: EXCEL 2000 Black Horse İnceleme ve Toplama kurulum

Konuyu açan Arda kardeşimize değerli paylaşımı için teşekkürler.

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Son düzenleme:
Orjinal Konu: Great Planes P51 D Mustang

Konuyu açan Ömer abimize teşekkürler.

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

1- Menteşe Montajı, Yakıt Tankı ve Hortum Montajı, Servo Montajı : , , ,

Yakıt Tankı Montajını Nasıl Yapmalıyım ?

Gaz Kolu Mekanik ve Kumanda Ayarı?

Alıcılarımız için Yedek Güç Sistemleri : Scorpion Backup & Optipower ULTRA Guard

Orjinal Konu: Seagull Yak 54 Kurulum
Konuyu açan Mesut Akın kardeşimize, değerli bilgileri bizlerle paylaşan Sümer abimize teşekkürler.

- Alıcı beslemesinde kullanmayı düşündüğümüz uzun süredir bekleyen NiCd pilleri nasıl kontrol edebiliriz :
- CA (kağıt) ve Plastik menteşe Seçimi ve kullanımı: , , , ,
- Servo montajında kullanılan metal yüksüklerin montajı hakkında : ,
- Glow Motora göre dizayn edilen kite benzinli motor takılması halinde dikkat edilmesi gereken noktalar ? : , ,
- - On- Off Anahtar Montajı için Pratik Yöntem :
-- Nitro ve Benzinli Modellerin Yakıt Tank Sistemi arasındaki farklar ve dikkat edilmesi gereken hususlar , , , , ,
- - Elevator ve Rudder Montajı :
- - Cowling Montajı : ,

Eline sağlık abi :thumbup: Bu hobiye yeni gönül veren Türker arkadaşımız :laugh: sayesinde özellikle yeni başlayan arkadaşlar çok şey öğrenecek gözüküyor ;)

Serinin devamını merakla bekliyoruz :D

Kafam çok karışık abi daha çooookkk sorum var. :lollol:

Sağolun arkadaşlar, sizin katkılarınız sayesinde... :bravo:

Benim merak ettiğim bir husus var burası değil muhtemelen yeri ama uçak toplamak diye aratıp da baktım.
Arkadaşlar Nitro'lu dediğiniz ürünün yakıt türü nedir ? Nitro bir yakıt mıdır, içeriği nedir?
Benzinli uçaklar var mı, bildiğimiz normal benzinle çalışan ? Teşekkürler

İki ana grup var. Elektrikli ve içten yanmalı.
İçten yanmalı olanlar pistonlu ve türbin olarak ayrılır.
Pistonlu motorlar nitro (metanol yağ ve nitrometan), benzinli (kurşunsuz benzin ve yağ ), dizel (motorin ve yağ ) olabiliyorlar.
Nitro yakıt aslında tam doğru değil. Asıl olay metanol çünkü bujideki platinle katalitik reaksiyona girip yanmayı başlatıyor. Nitro ekstra güç ve ayar kolaylığı sağlıyor. Buna eski modelciler alkol motoru der. Çünkü motor sadece metanol ve yağla çalışır ama sadece nitrometan koysak çalışmaz. :)

SM-N910C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Ben kit de ek olarak arf ise ( yani kanat-gövde montaj ve kaplaması yapilmis demonte halde ) gövdenin kirişlerine yani epoksiyle parçaların birleştirildiği yüzeylerin arasından ve en önemlisi firewall yada motor yatagininin montaji yapilacak yüzeyden ince japon yapıştırıcısıyla ( 502 gibi ) geçerek saglamlastiriyorum.

Cok cesit epoksi kullandim en iyisi devcon 30 ve 5 dakika olani tavsiye ederim özellikle rudder montaji icin
Epoksi kullanimindan bahsedilmemiş olabilir ek yapim yine de ( epoksi, reçine ve sertleştirici olarak 2 parçadir . 2 sinden de esit olcu de bir kaba alinip iyice karistirilir , birlestirilecek yuzeye ( rudder gibi ) ince tabaka halinde surulur ,parcalari birlestirdikten sonra kenarlardan akan fazla epoksi mümkünse alkollü bezle kurumadan silinir . Manuelde yazar nerede 5 dk , nerede 30 dk epoksi yada ca ( japon yapistiricisi ) kullanilacagi.

Montaj siralamasini manuelin sıralamasıyla yapin

Geri kalan bilgiler yukarida fazlasiyla verilmiş

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Katkin ve ilavelerin icin tesekkurler Mustafa bey :RCKolik:

Rica ederim Mehmet Bey gecen haftalarda 450 toplarken de farkettim eksiksiz heli mekanik / setup arşivi oluşturmuşsunuz cok faydalandigim trickler oldu . Uçakta da gördüm ki yardımsız dahi kit toplanabilecek index oluşturmuşsunuz . Size de teşekkürler emekleriniz için .