RC model ucak planları

Yapmaya niyetiniz olursa yardımcı olurum.
A4 formatında yazıcıdan alabilirsiniz.
Ancak diğer planı bir ozalitciden 5-10 liraya bastırıp tek parca planı daha kolay yaparsınız.
Planları ekledim umarım açılırlarç
Mehmet bey teşekkür ederim planların ikisi de açılıyor 21 sayfa olan ikinci Ek ozalitciden herhangibir işlem yapmadan tek parça olarak çıkartılabilir değil mi

• Beğen
Tepkiler: Tolga
Nazmi bey 21 sayfa olan printerden a4 buyukluğunde sayfalar birlestirmek meşakatli olabilir. Digeri tek parca, Daha kolay kullanabilirsiniz, ozalıtcıden bastırıp kanat boyunu 70-72 cm istediginizi söyleyin. Ayarlarlar.
Diğer ekipmanlar konusunda sorduğunuzda yardımcı olurum.

Kusura bakmayın, biraz muhalif bir yazı olacak, hoş görüleceğini umarım... :)
Yeni başlayanlara zutor, cessna veya benzer bir üstten kanat, burundan motor ve pervaneli bir model önerisine katılmıyorum.

Yıllar önce uçak modelciliğine başladığımda, bu işi daha önce yapmış ve deneyimli olan kişilerin tecrübelerine dayanarak üstten kanatlı kısmen kanatlarında dehidral olan modellere (eğitim uçagı deniyor) yönelmiştim. Kolay uçurulur ve pilotaj geliştiririm diye...
Bu düşünce ile yaptığım modelleri, " belki kendi yeteneksizliğimden diyeceğim"" hayli zedeleyip bol bol pervane kırarak pilotaj geliştirmeye çalıştım.
Sonradan karar verdim ki ; Pilotaj gelişene kadar burundan pervaneli ve yan rüzgar etkilenen modellerden kaçınmam gerektiği.
Konu hiç uçmamış biri ise:
Ortadan pervaneli, hemen hemen pervane kırım riski olmayan yapımı basit ve en az elektronik gerektiren ( 1 motor+ 1 esc + 2 servo +1 pervvane ve uygun bir pil) bir model. Hemde bir plaka depron veya yerli malı kapronla yapılabilen az masraflı bir model.
Düzgün yapıldığında ve ağırlık merkezi iyi ayarlanmış, acemi pilotun tereddüt durumunda tüm kontrolleri bıraktığında süzülerek inebilen ya da pilot tepki verince çabuk toparlayan bir model. Üstelik rüzgarı da sever, hover yapabilirsiniz.
Bahsettiğim model F-22 raptor.
F-22 raptor ile yakın çevremde pek çok arkadaş kırımsız başlangıçlar yaptı.
Ozalitciden bir çıktı alıp maket bıçağı ile kesip rahatca yapabilirsiniz.

Fikir alışverişi yapıyoruz Mehmet abi ne kusuru.
Cessna için söylediklerine katılıyorum.
F22 Raptor hiç kullanmadım ama stall hızı çok yüksek değil mi?Benim biraz Zagi deneyimim var F22 raptor a en çok benzeyen, çok oynak altı üstü her an karışabilir deneyimsiz biri kullanırken bir anda çakılabiliyor.

Üsten kanatlı bir eğitim modeli daha yavaş uçma yetisine sahip oluyor genelde.
Kırım konusunda katılıyorum maket kartonu, depron ile yapılan modeller nerdeyse bedava.
F22 Raptorun planını incelemedim fakat damla profil bir kanat yapısı olan bir model daha iyi uçar, düz profil bana yarım uçak gibi geliyor, hatta pek uçak olarak görmüyorum ama dediğim gibi tercih meselesi.
Öteyandan ahşap konstrüksiyon paha biçilemez benim için, dediğim gibi tercih meselesi, o yüzden benim tavsiyem Zutor.
Son olarak benim gibi deneyimsiz pilotlar için model seçiminde çok alternatif var.Pilot kendi zevkine göre bir model tercihi yapmalı ama cessna, piper, spitfire, p51 olmamalı genel kanı böyle sanırım.

Birde şuraya yaptığım modelleri bırakayım;
Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Son düzenleme:
Fikir alışverişi yapıyoruz Mehmet abi ne kusuru.
Cessna için söylediklerine katılıyorum.
F22 Raptor hiç kullanmadım ama stall hızı çok yüksek değil mi?Benim biraz Zagi deneyimim var F22 raptor a en çok benzeyen, çok oynak altı üstü her an karışabilir deneyimsiz biri kullanırken bir anda çakılabiliyor.

Üsten kanatlı bir eğitim modeli daha yavaş uçma yetisine sahip oluyor genelde.
Kırım konusunda katılıyorum maket kartonu, depron ile yapılan modeller nerdeyse bedava.
F22 Raptorun planını incelemedim fakat damla profil bir kanat yapısı olan bir model daha iyi uçar, düz profil bana yarım uçak gibi geliyor, hatta pek uçak olarak görmüyorum ama dediğim gibi tercih meselesi.
Öteyandan ahşap konstrüksiyon paha biçilemez benim için, dediğim gibi tercih meselesi, o yüzden benim tavsiyem Zutor.
Son olarak benim gibi deneyimsiz pilotlar için model seçiminde çok alternatif var.Pilot kendi zevkine göre bir model tercihi yapmalı ama cessna, piper, spitfire, p51 olmamalı genel kanı böyle sanırım.

Birde şuraya yaptığım modelleri bırakıyım;

Cengizhan bey, elbet makul olan fikir alışverişi ve deneyim sonuçlarını paylaşmaktır .
Ne varki, daha önceki başka forum deneyimlerim nedenli biraz endişe ve önyargılar taşıyorum. "Kusur" kelimesini o nedenle ekledim. :)
Bu da zaten genel kanılar yüzünden. :)
Profil kanat veya düz kanat yeni başlayan biri için pek de önem taşımaz diye düşünüyorum. Önemli olan havada kalabilmek modele hakim olabilmek.
Elbet istenirse F-22 Damla yapılı kanat ve EDF ile gerçeği ile birebir aynı da yapılır.

Ahşap kontriksiyona diyecek lafım yok bende zaman zaman sadece balsa veya kompozit modeller yaptım. Ama burada vurgulamak istediğim daha bu işe yeni başlayanların hemen başlangıçta ekonomik nedenler ve başarısız olma yılgınlığına kapılmaması.

F22 Raptor uygun ebat ve ağırlıkta çıkarılırsa çok düşük stal hızları ile havada tutunuyor. hafif esintiyi kullanarak harika hover yapabiliyor.
Bir üst mesajımda belirttiğim gibi başlangıç modeli olarak F22 nin acemi pilota saniyeler mertebesinde de olsa hata düzeltme imkanı vermesi veya gazı kapatıp stickler kendi haline bırakıldığında modelin süzülerek kendi halinde inebilmesinin yanında pilot ustalaştıkca loop ve tono konusunda modelin yetenekli olması.

Pilotaj geliştirildikten sonra mesele yok zaten. İstediği modeli yapar, veya edinir kullanır. :)
Stal hızı konusunda şu linkteki videomun 9-15 saniyeleri örnek olabilir. :)

veya

Moderatör tarafında düzenlendi:
eski konuyu hortlatmak gibi olucak ama hakkınızı helal edin uzun zamandır forumda yoktum. Yeni ve güzel bir proje ile döneceğim inşaallah. Linkleride Google Drive ile güncelliyorum. artık bütün planları indirmeden Drivedan bakıp tek tek indirebilir isteyenler.

İnternette gezinirken bulduğum yaklaşık 1250 adet planı derleyip toplayıp zipleyerek upload ettim. planlar autocad programında hazırlanmış yada pdf ve resim formatında umarım işinize yarar.

Güncel (Tek Tek kategorize edilmiş şekilde.)

(Altaki link ler toplu rar dosyası şeklindedir.)

Alternatif LINK

Çok sayıda klasör de ben ekliyorum:

EDİT: 35-36 Adet klasör demiştim de daha fazlaymış ::evil:

Son düzenleme: