RC model ucak planları

RC model ucak planları

Furkan Özcan' Alıntı:
Planlar çok hoş hangisini bastırıp başlasam bilemedim :)

Trainer olarak arasından önerebileceğiniz varsa memnun olurum.

Aeronca Trainer için ideal midir acaba?

Yoksa daha basitleri var mıdır?
Furkan hatirladigim kadari ile bu hobiye yeni basliyorsun. Bu nedenle ilk modelini kendin yapmak yerine hazir bir trainer almani tavsiye ederiz :)

RC model ucak planları

Abi valla kendim yapıp bu işi tatmak istiyorum. Şu anda yeni bir konu da açtım hatta sorularımı sordum.

Birde mali külfet mevcut. Bütçe kısıtlı olarak bu hobiyi yapmakta biraz zor. Fakat yine de kendi imkanlarımla birşeyler yapmak istiyorum.

Yani açıkçası uçağı yapayım gerekirse 2 sn uçsun :) En azından birşeyler öğrenmiş olurum.

Çevremdekilerde hevesin kaçar filan diyorlar da ben heves olarak değil gerçekten istediğim için bu hobi ile uğraşmak istiyorum. :)

Öneriniz için yine de teşekkür ederim. :saygilar:

RC model ucak planları

Furkan bence de mehmet abiyi dinle ama illa yapıcam diyorsan ( ben gibi :D :D ) sc150-R modeli trainer model ve sana önerim asla ve kat a kendin kesme lazer e git ve ucuz bir tane bul öyle git her yerde aynı kesiyorlar ama bazı yerlerde dk sına 5 tl bazı yerlerde 1 tl alıyorlar ;) planı iyi okumadanda kesip biçeyim deme hiçbir şeyi birini yanlış yapınca hepsi çöp oluyor :D

RC model ucak planları

Çaylak modelini yapmayı planlıyordum. Günlerdir kağıt elimde her yerini ezberledim resmen :)

Yani balsa filan değil de köpük düşünüyorum. Balsa 2. seviye :)

Aslında Balsa'yı da kendim yapmayabilirim Aliexpress'de cessna 182 1Metre kanat genişliği olan 50 dolar gibi bir fiyata satılıyor. Artık ikinci seviye olarak o tarz düşünüyorum. Ama ilk önce o Çaylak'ı yapacağım :)

RC model ucak planları

bu sitedede birçok model var hepside foamboardan ( )

Arkadaşlar merhaba model uçak merakına merak salan yeni biri olarak maket kartonu ile başlamak istiyorum plan çizimleri bulunan modelleri lazerle kestirmeyi düşünüyorum bunun için kesimi yapılacak alanları benim mi belirlemem gerekiyor plan üzerinde çok fazla çizgi olduğu için gereksiz masraf ve yanlış birşey yapmak istemiyorum bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olursa çokbsevinirim

Lazer kesim için pdf dosyayı dxf veya cad dosya yapmanız lazım. Vektorel çizim gerekiyor. Pdf dosyalar veya resim (png, bmp) iyi görüntü vermez. Autocad veya Corel Draw programları gerekiyor.

• Beğen
Tepkiler: Mehmet Kucuksari
Lazer kesim için pdf dosyayı dxf veya cad dosya yapmanız lazım. Vektorel çizim gerekiyor. Pdf dosyalar veya resim (png, bmp) iyi görüntü vermez. Autocad veya Corel Draw programları gerekiyor.
Burada paylaşılan hazır planları kullanmak istiyorum ilk aşamada kesim ve montaj yapmayı düşünüyordum bu durumda hazır planları çizim programları ile tekrar mı çizmek gerekiyor

Yen'i başlayan ve model yapmak isteyen arkadaşlar için Zutor kesinlikle en iyi seçim tabi elektrikli için.
Lazer kesim dosyasına en ufak bir müdale gerekmiyor.
Modelin yapımı ile ilgili bol fotoğraflı anlatım mevcut.
Maliyeti çok düşük, diğer modellere göre.
Çok dengeli kolay uçabilen ve 140cm kanat açıklığı sayesinde orta rüzgarlı havalar da bile zevkle uçurulabilinir.

• Beğen
Tepkiler: Mehmet Kucuksari
Yen'i başlayan ve model yapmak isteyen arkadaşlar için Zutor kesinlikle en iyi seçim tabi elektrikli için.
Lazer kesim dosyasına en ufak bir müdale gerekmiyor.
Modelin yapımı ile ilgili bol fotoğraflı anlatım mevcut.
Maliyeti çok düşük, diğer modellere göre.
Çok dengeli kolay uçabilen ve 140cm kanat açıklığı sayesinde orta rüzgarlı havalar da bile zevkle uçurulabilinir.
Kesinlikle katılıyorum. Forum içindeki paylaşım konu linkini de ilave edeyim.

• Beğen
Tepkiler: cengizhanyurdalan
Kusura bakmayın, biraz muhalif bir yazı olacak, hoş görüleceğini umarım... :)
Yeni başlayanlara zutor, cessna veya benzer bir üstten kanat, burundan motor ve pervaneli bir model önerisine katılmıyorum.

Yıllar önce uçak modelciliğine başladığımda, bu işi daha önce yapmış ve deneyimli olan kişilerin tecrübelerine dayanarak üstten kanatlı kısmen kanatlarında dehidral olan modellere (eğitim uçagı deniyor) yönelmiştim. Kolay uçurulur ve pilotaj geliştiririm diye...
Bu düşünce ile yaptığım modelleri, " belki kendi yeteneksizliğimden diyeceğim"" hayli zedeleyip bol bol pervane kırarak pilotaj geliştirmeye çalıştım.
Sonradan karar verdim ki ; Pilotaj gelişene kadar burundan pervaneli ve yan rüzgar etkilenen modellerden kaçınmam gerektiği.
Konu hiç uçmamış biri ise:
Ortadan pervaneli, hemen hemen pervane kırım riski olmayan yapımı basit ve en az elektronik gerektiren ( 1 motor+ 1 esc + 2 servo +1 pervvane ve uygun bir pil) bir model. Hemde bir plaka depron veya yerli malı kapronla yapılabilen az masraflı bir model.
Düzgün yapıldığında ve ağırlık merkezi iyi ayarlanmış, acemi pilotun tereddüt durumunda tüm kontrolleri bıraktığında süzülerek inebilen ya da pilot tepki verince çabuk toparlayan bir model. Üstelik rüzgarı da sever, hover yapabilirsiniz.
Bahsettiğim model F-22 raptor.
F-22 raptor ile yakın çevremde pek çok arkadaş kırımsız başlangıçlar yaptı.
Ozalitciden bir çıktı alıp maket bıçağı ile kesip rahatca yapabilirsiniz.

Moderatör tarafında düzenlendi:
F 22 Raptor planı bulabileceğim biyer var mı bildiğiniz acaba

Yapmaya niyetiniz olursa yardımcı olurum.
A4 formatında yazıcıdan alabilirsiniz.
Ancak diğer planı bir ozalitciden 5-10 liraya bastırıp tek parca planı daha kolay yaparsınız.
Planları ekledim umarım açılırlarç

Ekli dosyalar

• F-22 A0 32inch ws plan.pdf
    16.1 KB · Görülme: 136
  • f22_32ws_A0_tiled_A4.pdf
    21.8 KB · Görülme: 94