RC modele GPS takılması

HABİP HOROZ

Yeni Uye
İlgi Alanı
Hiçbiri
Merhaba ,

Rc tekneme GPS takmak istiyorum , daha önce mültikopterde bunun yapıldığını gördüm geri dön tuşuna basılınca kumandanın 10 mt yanına gelip duruyordu .
Sanırım bu sistemin tüm RC araçlara takılması mümkün ancak ; malzeme seçimi ve montaj konusunda bilgi sahibi değilim . Daha önce RC aracında bunu tecrübe etmiş bir arkadaşımız varmı ? Varsa tecrübesini paylaşırsa sevinirim

Teşekkürler..

• Beğen
Tepkiler: Hakan Ülgenalp
Sanırım bu sistemin tüm RC araçlara takılması mümkün ancak ; malzeme seçimi ve montaj konusunda bilgi sahibi değilim
Biraz iddialı bir sonuç çıkarma olmuş :rolleyes:

Size gelecek cevaba göre ben de Heli modelime takayım. Ben 5 yıldır bekliyorum, Quadlarda olan bu özellik henz bizim helilere gelmedi :D

• Beğen
Tepkiler: Hakan Ülgenalp
Valla patron yaptılar yav :) Yalnız altimetre arada sırada problem çıkarıyormuş :D

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

• Sevdim
Tepkiler: adnan_kaptan
:saygilar:APM ve PİXHAWK ile Rover ve tekne denemelerimde başarılı olduğumu söyeleyemeyeceğim. Şimdilik askıya aldım. Belki edindiğim malzemelerin kolonun kolonu olması buna neden oldu. Konuda gelişmeler olursa keyifle izlerim.

Arkadaşlar biraz yanlış anlaşıldım herhalde :D

Habip beye bu işin o kadar kolay olmadığı, teorikte çalışsa bile pratik olarak gerekli ürünlerin quadlar haricinde pek geliştirilmediğini vurgulamak istemiştim :)

Arkadaşlar biraz yanlış anlaşıldım herhalde :D

Habip beye bu işin o kadar kolay olmadığı, teorikte çalışsa bile pratik olarak gerekli ürünlerim quadlar haricinde pek geliştirilmediğini vurgulamak istemiştim :)
Mehmet bey bir anlama haklısınız. Kontrol kartları desteklese bile çok rotorlular haricinde nette tekne ve rover ile ilgili dökümanlara ulaşmak biraz zor. :(

Mehmet bey bir anlama haklısınız. Kontrol kartları desteklese bile çok rotorlular haricinde nette tekne ve rover ile ilgili dökümanlara ulaşmak biraz zor. :(
Zaten bütün mesela o kartta bitiyor abi. Son dönemde her şey quad üzerinden dönünce diğer modellere dönüp bakmıyor geliştiriciler :(

hocam
Zaten bütün mesela o kartta bitiyor abi. Son dönemde her şey quad üzerinden dönünce diğer modellere dönüp bakmıyor geliştiriciler :(
ardupilotta helikopter görmüştüm, sanırım bu iş pixhawk ile halledilebilir. Ancak pixhawk ile helikopter yapmak için kendi tasarım yapmanız gerekebilir.
not: çok bildiğim yok tecrübe de yok, sadece okuduğumu paylaşmak istedim.

Mehmet bey gözlerim le gördüm
RC kullanıcı sı belirlediği bir tuşa (geri Dönme) basınca Multikopter 10-mt yakınına geri döndü

• Beğen
Tepkiler: Mehmet Kucuksari
Mehmet bey gözlerim le gördüm
RC kullanıcı sı belirlediği bir tuşa (geri Dönme) basınca Multikopter 10-mt yakınına geri döndü
Habip bey, Quadlar için bu teknoloji yıllardır var, hepimiz biliyoruz bunu.

Sorun bu sistemi sizin tekneye takabilmek. Yani sizin sorunuzun cevabı. Bunun cevabı varsa bile, bizler henüz bilmiyoruz.

Modelin dondugu yerin kumanda konumu ile bir ilgisi yok. Model uzerindeki kontrol karti nereyi home (ev) bellediyse oraya doner model, en azindan donmeye calisir.

Mehmet abinin soylemek istedigi ise su, o is o kadar kolay degil. Sadece gps ile de bitmiyor. Modelin tipi, kullanim sekli ve kullanilan kontrol kartlari herseyi belirliyor. Ornegin helikopterde gps’li ucustan verim alamadim. Ancak quadlar bunun icin son derece uygun ve kullanicisi da cok oldugu icin surekli gelistirmeler ve iyilestirmeler oluyor quad kisminda.

Diger Mehmet abi teknede verim alamamis, tabi havada giden bir cihazla suda giden arasinda baya fark var.

Ancak sunu net olarak soyleyebilirim, eger amac rc arac kullanmaksa, gps’in bu iste yeri yok. Amac ucus (surus) ise, bundan keyif alinacaksa, gps bunu elinizden aliyor. Tabi ucus (surus) amac degil aracsa, o da temel olarak bizim hobi alanimiz disinda kaliyor.

Olur olmaz bilmiyorum ama arkadaşımız şöyle bir tekne istemiş olabilir. GPS le belirlediğim yerlere yemi bırakıp gelsin veya kumandayı en ucuzundan alayım menzil dışı kaldığında home konumuna dönsün gibi bir şey istiyor sanırım.
Benim tavsiyem 2.4 ghz verici gücü yüksek olan iyi bir kumanda ve uzakta iken teknenin yönünü belirleyebileceğiniz bir işaretle gayet rahat halledersiniz işinizi.

Aslında rc botlara takılmış gps sistemleri aynı Mustafa beyin tarif ettiği gibi var . Belirlenen noktalara balık avlamak için yem bırakmak üzere tasarlanmışını gördüm 2-3 gün önce . 200$ civarı hazır sistem .