RC olmasa da uçuş simülatörüne eklenti porocesi

Sumer Yamaner

Moderator
Web sitesi
www.sumeryamaner.com
İlgi Alanı
Uçak
Uçuş simülatörü olarak beğenerek kullandığum XPlane11 ve bu simülatörde bulunan Boeing 737-800 Zibo Mod uçak için bir iniş takımı kolu yapmak istedim.
Önce 12/10 mm aluminyum boru ve 10 mm aluminyum çubuğu biraz işleyerek yaylı teleskopik bir sistem yaptım. Kolun ucuna bir çatal ve tekerlek basıp tekerleğin çevresini siyaha boyadım.
Sonra birkaç test sonıcu uygun boyutu bulduğum kıtuyu iki parça olarak bastım.

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

İki microswitch ve bir Arduino Micro kullandım.

B737'nin iniş takımı kontrolü biraz değişiktir. Up ve down dışında ortada off konumu vardır. İniş takımları toplandıktan sonra kol off konumuna alınır ve sistemin hidrolik basıncı sıfırlanır.
Doğal olarak orijinali gibi üç konumlu bir sistem yaptım. Kodunu yazıp test ettim. İnşallah bu akşam ilk uçuş var! 🤣:halay:

Son düzenleme:
Ben de küçükken kendi oyuncaklarımı kendim yapardım. Mesela Lego'lardan bir uzay silahı veya telsizi yapardım, veya bir zigon sehpayı koltukların arasına sıkıştırıp onun makineli tüfek olduğunu veya uçak savar olduğunu hayal ederdim...
Hey gidi eski zamanlar, heyy....

Ben de küçükken kendi oyuncaklarımı kendim yapardım. Mesela Lego'lardan bir uzay silahı veya telsizi yapardım, veya bir zigon sehpayı koltukların arasına sıkıştırıp onun makineli tüfek olduğunu veya uçak savar olduğunu hayal ederdim...
Hey gidi eski zamanlar, heyy....
Zigon sehpa haa... Alanda hesabını sorarım!

Uçuş simülatörü olarak beğenerek kullandığum XPlane11 ve bu simülatörde bulunan Boeing 737-800 Zibo Mod uçak için bir iniş takımı kolu yapmak istedim.
Önce 12/10 mm aluminyum boru ve 10 mm aluminyum çubuğu biraz işleyerek yaylı teleskopik bir sistem yaptım. Kolun ucuna bir çatal ve tekerlek basıp tekerleğin çevresini siyaha boyadım.
Sonra birkaç test sonıcu uygun boyutu bulduğum kıtuyu iki parça olarak bastım.

İki microswitch ve bir Arduino Micro kullandım.

B737'nin iniş takımı kontrolü biraz değişiktir. Up ve down dışında ortada off konumu vardır. İniş takımları toplandıktan sonra kol off konumuna alınır ve sistemin hidrolik basıncı sıfırlanır.
Doğal olarak orijinali gibi üç konumlu bir sistem yaptım. Kodunu yazıp test ettim. İnşallah bu akşam ilk uçuş var! 🤣:halay:

Sumer abi, cekme yonunde calisiyor sanirim yay, yani kolu cekip yayi geriyoruz kol centikten ayriliyor, istedigimiz konuma gelince birakiyoruz, yay geri cekiyor kolu iceriye... Dogrumudur ?

• Beğen
Tepkiler: Mehmet Kucuksari
süper olmuş sumer abi iyi uçuşlar olsun :) xplane çok güzel ve stabil ekipmanlarımız olsa tabi :/

Biraz daha ilerledik...

Kod yazılıp test edildi. Her şey yerine monte edildi. Sim ayarları yapıldı. Sıra Mehmet kardeşim için uçuş videosuna geldi...