RC Power 601BC arıza

Ömer Erkan

RcFanatik
İlgi Alanı
Uçak
Arkadaşlar, uzun bir süredir kullandığım RC Power 601BC şarj aletinin, güç adaptörünü prize doğru dürüst denk getireyim derken, içinden duman ve konu geldi. Buna rağmen çalışmaya devam etti, ancak fark ettim ki, neye ayarlarsan ayarla, yalnızca 100 Mah ile şarj ediyor. Acep ne oldu diye içini açtığımda içindeki bir parçanın yanmış olduğunu gördüm. Acaba kendim değiştirebilirmiyim dedim ama üzerindeki değer okunmuyor.

Şimdi, bu aleti tamir etmeye, uğraşmaya değer mi? Değer derseniz, bu parça ne olabilir?

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Öte yandan, ben sadece LiPo değil, hala Nicd/NiMh piller de şarj ediyorum. Ama, bu alete taktığım zaman, görünüşe göre pilin kapasitesinin çok üzerinde şarj ediyor görünüyor. Örneğin, 1000 Mah'lik pili, 200 Mah ile şarja bağlıyorum, toplamı 2500 Mah oluyor hala devam ediyor. İlginç olan pilde herhangi bir ısınma vs de yok. Özetle, o yanı da pek işe yaramıyor.

Bu bilgiler ışığında, önerileriniz ne olabilir?

RC Power 601BC arıza

Bunun harici başka bir yerinde sorun yoksa halledilebilir görünüyor Ömer abi , konu sabaha nasılsa okunur , İskender yıldırım gibi imdada yetişir abi merak etme....

RC Power 601BC arıza

Aynı şarj aletinden kullanan varsa bir zahmet arka kapağı açıp yanan parçanın kodunu okuyup bildirirse sanırım sorun çözülür. Hakan kardeşime katılıyorum İskender arkadaşımız gördüğünde yardımcı olacaktır mutlaka. :)

RC Power 601BC arıza

Abi maalesef sökemedim nasıl montaj yapmışlarsa ısrar edersem zarar verme riskim yüksek.

RC Power 601BC arıza

buyur abi

RC Power 601BC arıza

parça : D405 BE6N11

bulduğum kaynak şu :

RC Power 601BC arıza

Valla süpersiniz arkadaşlar! :bravo: Şimdi bunu elektronikçilerde bir sorayım bakayım. :-\

RC Power 601BC arıza

Evet arkadaşlar, tam beklediğim gibi oldu. Bu gün İzmit'te belli başlı elektronik malzeme satan dükkana sordum, tabii yok! Bir yerde telefondan dökümanı gösterdim, muadili olabilecek bir şey gösterdiler, ama boyutları büyük. Dolayısı ile denemeyi göze alamadım. Şimdilik fiyasko. Bir de Bursa'ya gittiğimde sorarım, yine bulamazsam, yenisine sağlık!

RC Power 601BC arıza

Nasıl yani , koskoca Kocaeli'de bulunamadı mı bu parça Ömer abi.. :eek:...Desene mahrumiyet sadece buralarda değil..Az önce nette biraz araştırma yaptım da , bulamadım , muadili vardır bunun da Mehmet kardeşim bir fikir verebilir belki....

RC Power 601BC arıza

Hakan Ülgenalp' Alıntı:
Nasıl yani , koskoca Kocaeli'de bulunamadı mı bu parça Ömer abi.. :eek:...Desene mahrumiyet sadece buralarda değil..Az önce nette biraz araştırma yaptım da , bulamadım , muadili vardır bunun da Mehmet kardeşim bir fikir verebilir belki....

Kocaeli dersek biraz haksızlık olur! İzmit merkezdeki bildiğim dükkanlara baktım. On paralık parçayı bulmak için bir sürü dolaşıp para ve zaman harcamaya değmez.

RC Power 601BC arıza

Şu bilgiler yardımcı olabilir:

P Kanal küçük POWER MOSFET
Ambalajı TO 252

Buna uygun bir muadil aranabilir.

Buraya mail atıp sorulabilir.

RC Power 601BC arıza

Kataloglarında "D405 P-Channel Enhancement Mode Field Effect Transistor" bulamadım ama bu iki firmaya da muadili sorulabilir.

Ya da ebay'dan istenebilir.

Ekli dosyalar

• D405-fet.pdf
    137 KB · Görülme: 2
RC Power 601BC arıza

Arkadaşlar, ilginize çok teşekkür ederim. Ama dün akşam yanık parçayı şöyle bir kaldırayım dedim, üst yanık kısmı düşüverdi. Üstelik pertinaks'ın üzerindeki, bacakların lehimlendiği bakır yollar da kalktı. Yani olay beni aşmaya başladı. Öte yandan, hadi arayıp bulduk diyelim, neye mal olacak ve de olacak mı? Anlaşılan yenisinin yolu göründü! Hazır, kara cuma indirimleri falan derken faydalansam mı acaba! :-\