RC yönetmelik

Kağan Kazancı

Tecrübeli Uye
İlgi Alanı
Heli
Arkadaşlarım bana böyle birşey gönderdi, haberiniz var mı? Bu ülkede yaşamak gerçekten çok zor..uygulanırsa cidden can sıkar..

[attachimg=1]

Ekli dosyalar

• IMG-20150127-WA0027.jpg
    IMG-20150127-WA0027.jpg
    55.4 KB · Görülme: 527
RC yasakları geldi, geçmiş olsun

Arazide bizi bulamazlar çok tenha yerlerde takılıyoruz :laugh:

havalimanı üstünde phantom uçuranları tutuklasınlar tabi, onu desteklerim.

Yurtdışından aldığımız kit ve yedeklere yasak getirmedikleri sürece bir sıkıntı olmaz.

Uygulansın ya da uygulanmasın , bu işin ehemmiyetini kavramak adına , aslında beklenilen bir durum.Şimdi çuvaldızı başkasına batırırken , iğneyi de kendimize batırmazsak ayıp olur.Bu yazıda telaşlanacak bir durum yok , dikkat ederseniz , hava trafiğinin olduğu yerlerde , uçuş patternine yakın bölgelerden bahsediliyor , buralarda zaten uçurtma bile uçurmak kanuna aykırılığını bırakın , can ve mal güvenliği açısından oldukça riskli bölgeler.Bir de kamera ve fotoğraf kullanan cihazlar vurgulanmış.Bu hobiyi bilinçli olarak yapan arkadaşlarımız , bence yeterince özen gösteriyorlar , özen göstermeyip , parayı basıp , ben fotoğraf çekerim , video da çekerim deyip olur olmaz yerde uçurmaya kalkanlar düşünsün.
Diğer yandan model uçak ya da helikopterler için özellikle bir vurgulama yok , herkes hobisini keyfini çıkararak yapsın , ama başkalarının can ve mal emniyetini riske atmadan , bilinçli olarak yapsın.
Zaten her yeni başlayan arkadaşlara , bunları anlatmaya çalışmıyor muyuz ?, aslında olması gereken de bu değil mi ? İlla yasak mı gelsin ?...Hobi de olsa yaptığımız işin temelinde olmazsa olmaz güvenlik kurallarımız ve asla yapmamamız gereken yasaklarımız yok mu ? , var elbette , uygulamıyor muyuz ? , kendi adıma ben uyguluyorum , ve tanıdığım tüm deneyimli modelci abi ve arkadaşlarımın da uyguladığını kesinlikle biliyorum.
Uygulamayanlar düşünsün , Tevfik abinin dediği gibi , yurtdışı alımlarımıza bir engel koyulmasın yeter , sadece dileğimiz şu olur , kuruyu yakarlarken yaşları da yanında halletmesinler (bu da ne kadar mümkün olur bilemem ) zaman geçtikçe durum daha da netlik kazanacaktır.Şimdilik bilinçli bir şekilde , şevkimiz kırılmadan hobimizi icra edelim arkadaşlar derim....... :saygilar:

Gelişmeleri hep birlikte göreceğiz. Hakkımızda hayırlısı olsun diyelim...

Hakan Ülgenalp' Alıntı:
Uygulansın ya da uygulanmasın , bu işin ehemmiyetini kavramak adına , aslında beklenilen bir durum.Şimdi çuvaldızı başkasına batırırken , iğneyi de kendimize batırmazsak ayıp olur.Bu yazıda telaşlanacak bir durum yok , dikkat ederseniz , hava trafiğinin olduğu yerlerde , uçuş patternine yakın bölgelerden bahsediliyor , buralarda zaten uçurtma bile uçurmak kanuna aykırılığını bırakın , can ve mal güvenliği açısından oldukça riskli bölgeler.Bir de kamera ve fotoğraf kullanan cihazlar vurgulanmış.Bu hobiyi bilinçli olarak yapan arkadaşlarımız , bence yeterince özen gösteriyorlar , özen göstermeyip , parayı basıp , ben fotoğraf çekerim , video da çekerim deyip olur olmaz yerde uçurmaya kalkanlar düşünsün.
Diğer yandan model uçak ya da helikopterler için özellikle bir vurgulama yok , herkes hobisini keyfini çıkararak yapsın , ama başkalarının can ve mal emniyetini riske atmadan , bilinçli olarak yapsın.
Zaten her yeni başlayan arkadaşlara , bunları anlatmaya çalışmıyor muyuz ?, aslında olması gereken de bu değil mi ? İlla yasak mı gelsin ?...Hobi de olsa yaptığımız işin temelinde olmazsa olmaz güvenlik kurallarımız ve asla yapmamamız gereken yasaklarımız yok mu ? , var elbette , uygulamıyor muyuz ? , kendi adıma ben uyguluyorum , ve tanıdığım tüm deneyimli modelci abi ve arkadaşlarımın da uyguladığını kesinlikle biliyorum.
Uygulamayanlar düşünsün , Tevfik abinin dediği gibi , yurtdışı alımlarımıza bir engel koyulmasın yeter , sadece dileğimiz şu olur , kuruyu yakarlarken yaşları da yanında halletmesinler (bu da ne kadar mümkün olur bilemem ) zaman geçtikçe durum daha da netlik kazanacaktır.Şimdilik bilinçli bir şekilde , şevkimiz kırılmadan hobimizi icra edelim arkadaşlar derim....... :saygilar:
Nokta .Herşey net açık olarak Hakan kardeşim tarafından anlatılmış.Dahasına gerek yok.

Hakan Ülgenalp' Alıntı:

Abi çok güzel yazmışsın, ancak gözlemlediğim kadarıyla polislerin neredeyse hiçbiri "vaay ne kadar bilinçli hobiciler, ben bunlara dokunmayayım" demeyecektir. Olaya "uçan ne görürsem alırım arkadaş, elimde yazı var" olacaktır.
Bizim normalde bu tip yazılara gülüp geçmemiz lazım ( uçacak tesis, uçuş alanı tahsis edildiği için ) ancak malesef uçuş alanımız da yok. Mesela Manisa'daki Manhat tesisi gibi tesisler açsa belediyeler, kimse zaten düşünmez bile bunları, gider orada konforlu bir şekilde uçar gelir :) Biz de ne yapalım arabaya binip yarım saat bir saat ovaya tarlaya doğru gidince hiçkimsenin kolay kolay rahatsız etmeyecektir bence de :laugh: :laugh:

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü' nün
İNSANSIZ HAVA ARACI SİSTEMLERİNİN AYRILMIŞ HAVA SAHALARINDAKİ OPERASYONLARININ USUL VE ESASLARINA İLİŞKİN TALİMATININ,
Kapsam
Madde 2 – (1) Bu Talimat, Türk Hava Sahası’nda ayrılmış hava sahalarında uçacak sivil İHA’ları, ilgili sistemleri, bunları işletecek olan işletmeleri, bu işletmelerde görev alacak personeli, İHA pilotlarını, İHA uçuş ekibini ve verilecek hava trafik hizmetlerini kapsar.
(2) Model uçaklar ve kapalı mekânlarda kullanılmak üzere üretilmiş uçabilen oyuncak veya araçlar bu talimatın kapsamı dışındadır.
(3) Azami kalkış kütlesi 4 kg’dan ve azami hızı da saatte 50 km’den daha az olan ve azami irtifası yer yüzeyinden 100 metreyi geçmeyen İHA’lar bu talimatın kapsamı dışındadır.

Bu talimat halen geçerli ise bir sorun yok bizim için diye düşünüyorum. 2920 sayılı kanunda bahsi geçiyor mu bu talimatta belirtilen kapsam dışı haller?

Ynt: RC yasakları geldi, geçmiş olsun

Rc yasagi degil bu eline dji phantomu alip zart zurt her yerde hava cekimi yapan kendini bilmezlerin sonucunu dusunmeden yaptigi , onca kisiyi bende dahil zor durumda biraktigi tutarsiz ve sorumsuzca yapilan hareketin sonucu bu ... olayi biliyorsunuzdur neden dolayi oldugunu , hava alani icerisine izinsiz dji ile hava cekimi yapan arkadas video cekince sureci baslatmis oluyor ... bu hava cekimi yapan arkadaslari ilgilendiriyor mustehak da ,bu hava cekimi furyasina bizim gibi modelcilerede yaptirim yapilicak diye korkmuyorda degilim , bir kac kendini bilmez sorumsuzun yaptigi olaylarin sonucu bu ... yani saysan sayamazsiz kizsan kizamassin kazik kadar adamlar cocuk degilki bu isi yapan , bu kadar sorumsuz luk olmaz ne dicen ki bu sorumsuza hic !...

Ama cok da iyi oldu daha fazla sorumsuzluk yapamiyacak bu isi yapanlar , illaki birilerinin siniri cizmesimi gerekiyor , insan kendi sinirini kendi belirleyemiyormu ? Cidden cok sinirliyim ama mustehak da , bu isi hakkiyla yapanlarin hakkina geciyor bunun gibiler o insanlari zor durumda veya yaptirimda bulunmak zorunda birakiyor...

Allah tan bizim bu ucak helikopter olayi multi gibi ( heryerde ucurulur fikri yok ) oyle olsa bizim camia da da kendini bilmez cahil cesareti ile ciddi yaralanmalara sebep olabilecek olaylara tanik olurduk ... Allah korusun diyorum...

SM-N9000Q cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Kağan Kazancı' Alıntı:
Abi çok güzel yazmışsın, ancak gözlemlediğim kadarıyla polislerin neredeyse hiçbiri "vaay ne kadar bilinçli hobiciler, ben bunlara dokunmayayım" demeyecektir. Olaya "uçan ne görürsem alırım arkadaş, elimde yazı var" olacaktır.
Bizim normalde bu tip yazılara gülüp geçmemiz lazım ( uçacak tesis, uçuş alanı tahsis edildiği için ) ancak malesef uçuş alanımız da yok. Mesela Manisa'daki Manhat tesisi gibi tesisler açsa belediyeler, kimse zaten düşünmez bile bunları, gider orada konforlu bir şekilde uçar gelir :) Biz de ne yapalım arabaya binip yarım saat bir saat ovaya tarlaya doğru gidince hiçkimsenin kolay kolay rahatsız etmeyecektir bence de :laugh: :laugh:

İşte sıkıntı burada. Genelde olay "ben bunu şu nedenle yapıyorum"dan çok, "yapıyorum çünkü yapabilirim" şeklinde olduğu için..

2920 sayılı kanunun 93 maddesinde, yukarıdaki Valiliklere gönderilen talimatnamedi ki gibi " tüm hava araçları" izne tabidir demiyor. Yaptım olduya getrilmiş acil önlem almak adına. Hobi amaçlı model uçak yada İHA ların kullanımı hakkında herhangi bir kısıtlama yok gibi. Kaldı ki Sivil Havacılık Müdürlüğü'nün talimatnamesinde bizim kullandığımız araçlar kapsam dışı bırakılmış. Kapsam dışı bırakılmış olması istediğimiz yerde istediğimiz şekilde kullanabiliriz anlamına gelir demek istemiyorum.

Yasaklar
Madde 93 – Uçuş sırasında;
a) Tehlike ve zorunlu durumlar hariç paraşütle atlamak,
b) Akrobatik Uçuş veya benzeri hava gösterileri yapmak,
c) Zirai mücadele dışında yere herhangi bir madde atmak, dökmek veya boşaltma k, yangınla mücadele uçakları
hariç yerden herhangi bir madde almak,
d) Fotoğraf çekme yasağı olan yerlerin fotoğrafını çekmek,
e) Herhangi bir madde veya nesneyi çekmek veya uçağın nizami kullanılma şeklinin dışında taşımak,
f) Her türlü reklam ve propaganda niteliğinde faaliyette bulunmak,
g) Silah, cephane, her nevi harp malzemeleri, patlayıcı, yanıcı, tahrip edici ve aşındırıcı madde, zehirli gaz, nükleer
yakıt, radyoaktif madde, can ve mal güvenliği yönünden tehlikeli olduğu saptanmış her nevi katı, sıvı ve gaz halinde madde
taşımak,
h) Görülen hizmetin ve içinde bulunulan durumun gerektirdiğinin dışında yayın ve haberleşme yapmak,
Yasaktır.
Yukarıdaki yasaklara istisna getirmek üzere, özel veya genel nitelikte izin vermeye, Ulaştırma Bakanlığı yetkilidir.
Bu izni vermeden önce, Ulaştırma Bakanlığı gerektiğinde, ilgili bakanlıklar ve Genelkurmay Başkanlığının görüşünü
alır.

Son haftalarda oluşan gelişmelerin bazı şeyleri tetiklediği kesin. Şimdiye kadar devlet organları bu modeller ve uçuşlar için önlem alma konusunda işi oluruna bırakmış gibilerdi ama bu nasıl bir şanssızlıktır ki bu tetikçi bizden biri çıktı. Anlaşılan bütün devletler böyle bir olay yaşanmasını bekliyordu.

The Transport Ministry in Thailand is seeking to ban all unlicensed drone flights, including flights by individuals, local media reports.

Those caught flying drones unauthorised could face a year in prison and a fine of 40,000 baht (£813; $1229), Transport Minister Prajin Juntong said.

Attaching cameras to drones would also be prohibited except for business reasons, under the proposals.

The plans are being drawn up by the country's Civil Aviation Department.

They would be sent to the cabinet for approval and could come into force as early as next month, said Mr Juntong, who is also commander-in-chief of the country's air force.

Drones should also only be airborne for a maximum of one hour (although current battery life limits most flights to about 20 minutes) and be within 15-150m (50-500ft) of the ground, the proposals state.

This is to limit their potential to interfere with commercial air traffic and to ensure the noise they make does not annoy the public.

In addition, the rules will specify how big and heavy drones can be.

Photographers, film-makers and journalists will be able to use drones fitted with cameras, but others will not.

The Ministry of Transport will oversee and approve all applications to use drones, by both businesses and individuals.

Thailand is one of many nations seeking to limit what drone owners can do with their craft.

The US Federal Aviation Authority has issued guidelines on where and how they can be flown and put limits on how they can be used commercially.

The agency is also drawing up more detailed proposals on how they can be used commercially.

Bence de şu geçiş döneminde dikkatli olmak gerekir. Olay ve gündem sıcakken kendini bilmez işgüzarların bir şikayetine bakacak durumlardan kaçınmak gerekir. Hele ki şu an polis ve devlet organları da ne yapacağını bilmezken.

Valiliğin bizlere tahsis ettiği alan yamaçparaşütü ve model uçakların çalışma yapabilmesi için verilmiş kısıtlı bir alan. Buradan yapılacak uzun mesafeli FPV uçuşları bizleri de sıkıntıya sokabilir şu günlerde.

Çıkan son yönetmelik bu

Şahsi kanaatim gayet de güzel olmuş.Keşke baştan böyle bir zaptu rapt altına alınsaydı bu kadar dejenere olmazdı.

Baştan sona okudum Tamamen İHA lara yönelik bir yönetmelik yer ile iritbatı olan bilgi veya görüntü verme yeteneğine sahip İHa lardan ve bunları kullanacak kişilerden bölgelerden kısıtlamarlardan vs vs bahsediyor merak eden tamanını okur.

Benim dikkatim çeken 2 paragraf şu ;

ş) İnsansız hava aracı (İHA): Spor veya eğlence amacıyla kullanılan model uçaklar hariç, içinde insan olmadan motor gücü ile uçuş yapabilen ve bir kontrol bağlantısı ile İHA pilotu tarafından kontrol edilen veya otonom operasyonu İHA pilotu tarafından planlanarak takip edilen hava aracını,

ü) Model uçak: Açık alanda kullanılabilen, azami kalkış kütlesi 20 kilogramı geçmeyen, otonom uçuş kabiliyeti olmayan, kullanıcının görüş sahası içinde uçurulan ve sadece spor ve eğlence amacıyla kullanılan insansız hava araçlarını,

Celalettin Yazkan' Alıntı:
Çıkan son yönetmelik bu

Şahsi kanaatim gayet de güzel olmuş.Keşke baştan böyle bir zaptu rapt altına alınsaydı bu kadar dejenere olmazdı.

Baştan sona okudum Tamamen İHA lara yönelik bir yönetmelik yer ile iritbatı olan bilgi veya görüntü verme yeteneğine sahip İHa lardan ve bunları kullanacak kişilerden bölgelerden kısıtlamarlardan vs vs bahsediyor merak eden tamanını okur.

Benim dikkatim çeken 2 paragraf şu ;

ş) İnsansız hava aracı (İHA): Spor veya eğlence amacıyla kullanılan model uçaklar hariç, içinde insan olmadan motor gücü ile uçuş yapabilen ve bir kontrol bağlantısı ile İHA pilotu tarafından kontrol edilen veya otonom operasyonu İHA pilotu tarafından planlanarak takip edilen hava aracını,

ü) Model uçak: Açık alanda kullanılabilen, azami kalkış kütlesi 20 kilogramı geçmeyen, otonom uçuş kabiliyeti olmayan, kullanıcının görüş sahası içinde uçurulan ve sadece spor ve eğlence amacıyla kullanılan insansız hava araçlarını,

Celalettin abi çok sağol, gerçekten içim rahatladı okuyunca.. :bravo: :bravo:

Kağan Kazancı' Alıntı:
Celalettin abi çok sağol, gerçekten içim rahatladı okuyunca.. :bravo: :bravo:

Kağan yönetmelik 15 sayfa atladığım yerler olabilir bir kaç arkadaşın daha dikkatli şekilde okuyup değerlendirmesinde fayda var.
Benim anladığım uçuşa yasak bölgelerde insanların yoğun bulunduğu bölgelerde uçuş kuralları ve uçuracak kişi için bayağı ağır şartlar getirmişler ki zaten olması gereken de bu idi amatör olarak bu işin ticaretini yapmayan insanların olmadığı hava trafiğinin olmadığı bölgelerde bu işi yapan kişilerle uğraşılacağını pek zannetmiyorum(umarım).
Çünkü sayfa başındaki yazı çok kısa tutulmuş(2 paragraf gerçi kanun maddesinden bahsediyor ama) ve valikliklere gönderilmiş doğru dürüst incelemeden katı yasaklar getirmeye çalışabilirler.

İlk baştaki yazıda bir şeyi atlamışım havadan fotoğraf ve film diyor yani direk fpv yi hedef almış bu kötü oldu. :eek: