Rckolik "Pilotaj Gelişim ve Değerlendirme" Konusu 2015

arda

Kıdemli Uye
Arkadaşlar sezon sonuna gelmişken böyle bir konu aklıma geldi. Forumumuz için yeni bir heyecan olması açısından sizinde katkılarınızla yararlı olacağını düşünüyorum. :) ( İlk mesajda listeleme yapılacaktır. )

Ben konuya video ekleyen arkadaşların pilotajları hakkında detaylı değerlendirme yapmaya çalışacağım. Sizlerinde yorumlarını bekliyorum. Bakalım 2015 yılını kimler iyi değerlendirmiş. :halay:

Rckolik Pilotları:

1- Arda Erkan
2- Mustafa Çoban
3- Mehmet Küçüksarı
4- Rasim Öztürk
5- Doğukan Ocak
6- Hakan Ülgenalp
7- Kağan Kazancı
8- Türker Akgün
9- İbrahim Demirbilek
10- Numan Güler
11- Sertaç Kaymaz

Başlangıcı ben yapayım o zaman ;

Ben kendi adıma 4 senedir bir tecrübeye sahip olsamda,bu sene uçmaya başladım diyebilirim. Bir çok hareketi bu sene içinde oturtmaya çalıştım ve emeğimin karşılığını aldım diye düşünüyorum. :) Sene başındaki uçuşumu izleyince bu kadar kötümü uçuyormuşum dedim. Güncel uçuşumda, iki ay önceki uçuşuma göre çok daha fazla uyum, hız ve teknik gelişim sağlamışım; yaptığım en iyi uçuş olmuş. Umarım seneye de bu kadar kötümü uçuyormuşum diyebilirim. :laugh: Çalışmaya devam :RCKolik: :RCKolik:

22 Mart 2015 - Trex 600N

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

12 Temmuz 2015 - Sab Goblin 700

16 Ağustos 2015 - Trex 600N

15 Eylül 2015 - Sab Goblin 700

Her ne kadar 2015 benim icin Cok da dolu gecmemis olsa da yazacaj 1-2 sey buluruz Herhalde :laugh: ;D

Rezerve :thumbup:

Tam anlamıyla yeniden başlamam 2014 yazı... Önceleri sadece hover, tail-in pozisyonda git gel... Herhangi bir üçüncü boyut, flip vs yok...

Yıl başında protos ile bu tipte uçuşlarım;

V977 ve 130x Red Bull ile ev içinde hover show :D

Mart nisan gibi uçuşta kıpırdanmalar ve Protos ile pilotaj kaynaklı tek kırımım. (Model kaybı hariç pilotaj kaynaklı yıl içindeki tek kırımım aynı zamanda, çok badireler atlattım rescue hepsinde kurtardı...)

Nisan sonu protos ile delirmecelere devam....

Mayısta Logo sahalara çıkıyor... İlk uçuşta sesine kafaturuna alışmaca, titremece... İkinci uçuşta half piro falan denedim, güzeldi...

Logo ile delirmecelere devam...

Biraz da Raquel Belloting... :D

Günün son ışıklarına kadar...

Protos ile son demler...

.
.
.

Evet kayıtlı uçuş videolarım bu kadar... Logo 550sx ile de kaldığımız yerden devam edeceğim ;)

Rezerveler için teşekkürler. :thumbup:

Mehmet abininde dediği gibi, herkesin bu sene içindeki gelişimleri hakkında az çok yazacak birşeyler bulması zor değil. :thumbup:

Arda abi böyle güzel bir konu için teşekkürler.

Senin uçuşların arasında da gerçekten performans farkı var. Nitronun da etkisi olabilir belki :laugh:

Kendi değerlendirmelerime gelecek olursak , geçende bir fotoğraf buldum. Elime aldığım ilk oyuncak/model V911 21 Eylül 2014'de ilk defa uçurmuşum. Yani helikopter zehrini ilk aldığım tarih :laugh:
İstanbul da Media Markt'dan almıştım ve eve gelene kadar heycandan ölmüştüm uçurmak için :lollol:
Ardından parçası kırılınca yedek parçası var mı yokmu bakarken Helikopter model dünyasına hızlı bir giriş yaptım.
Üzerine Şafak ile tanışmak tamamen tesadüf oldu ki buralara kadar gelmem de payı çok büyüktür. Beni daha çok o bulaştırdı :D
1 ay içerisinde ilk 450 modelimi temin ettim ve uçuşlara başladım. Tabi ki simülasyon her gün çalışıyordum :)

Burada ki video da 25 Kasımda 2. uçuşum yanlış hatırlamıyorsam , o zaman ki heyecanı titremelerimi unutamam. Tabi acemiliğin ve amatörlüğün verdi biraz boş konuşmalar var onlardan da utandım özür diliyorum :laugh:

Tabi ki boş durmak yok , sürekli simülasyon aralıksız uçuşlar derken invertlere başlamıştım :D
7 Aralık 2014

Ocak ayının başında ilk 700 sınıfı helikopterimi aldım :)
11 Oca 2015

Alanda ki engellerin izin verdiği kadar şu şekilde bir uçuş videom var ancak alanımız yok ve burada ki uçuşlarımı çok etkiliyor.
Yozgatta soft bir uçuş yapmıştım alan geniş olduğu için farklı hareketler de deneyebilmiştim. Ama güncel bir video çekerek onu da eklemek istiyorum :)
15 Ağustos 2015

Sonuç olarak az çok uçabiliyor olsam da simülasyonlara hala devam ediyorum , örnek olarak dün geceden :)
Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Doğukan nitro ile elektirkli arasındaki performans farkı özelikle tic toclarda çıkıyor onuda üşenmeyip her uçuştan önce motor ayarı yaparsan tatminkar sonuçlar alırsın. Ben genelde yapmıyorum.

Yılın başında nitro ile uçuşumdaki fark tamamen pilotaj farkı :) Hareketlerdeki çekingenliğim uçuşun yükselmesine,uyum sorunu ve durağan bir uçuş olmasına sebebiyet vermiş yoksa nitro ile gerçekten daha hızlı ve adrenalini yüksek uçuşlar yapabiliyorum. Nitronun keyfi gerçekten başka oluyor.

Şu tork tube dişlilerini bulsam bir, özledim duman kokusunu. ;D

Ayrıca ben sana teşekkür ediyorum konuya gerçekten güzel bir katkıda bulunduğun için, videolarının hepsini izledikten sonra yorumlarımı sunacağım. :thumbup:

Arda Erkan' Alıntı:
Doğukan nitro ile elektirkli arasındaki performans farkı özelikle tic toclarda çıkıyor onuda üşenmeyip her uçuştan önce motor ayarı yaparsan tatminkar sonuçlar alırsın. Ben genelde yapmıyorum.

Yılın başında nitro ile uçuşumdaki fark tamamen pilotaj farkı :) Hareketlerdeki çekingenliğim uçuşun yükselmesine,uyum sorunu ve durağan bir uçuş olmasına sebebiyet vermiş yoksa nitro ile gerçekten daha hızlı ve adrenalini yüksek uçuşlar yapabiliyorum. Nitronun keyfi gerçekten başka oluyor.

Şu tork tube dişlilerini bulsam bir, özledim duman kokusunu. ;D

Ayrıca ben sana teşekkür ediyorum konuya gerçekten güzel bir katkıda bulunduğun için, videolarının hepsini izledikten sonra yorumlarımı sunacağım. :thumbup:

İlk defa beni nitrodan soğutmayan bir yorum valla duygulandım :laugh:

TSA'yı topladım tek eksik motorum kaldı. Sabırsızlıkla o günün gelmesini bekliyorum :laugh:

Doğukan Ocak' Alıntı:
İlk defa beni nitrodan soğutmayan bir yorum valla duygulandım :laugh:

TSA'yı topladım tek eksik motorum kaldı. Sabırsızlıkla o günün gelmesini bekliyorum :laugh:

Kardeşim senin için 16 Ağustos 2015 - Trex 600N uçuşumuda koydum model aynı model. Farkı net görebilirsin, dediğim gibi tamamen pilotaj :)

Nitro ile uçuşlarını sabırsızlıkla bekliyorum bende pilotajına katkısı çok fazla olucak emin olabilirsin. :thumbup:

Bu yıl benim için öyle aman aman verimli olmasa da , aslında hobi geçmişime bakaraktan mükemmel geçti diyebilirim, geçen yıl heliyi havalandırmaya cesaret edemiyorken , bu sene alan turlarımı çok rahat atıyorum , 3D denemesi dahi yapmadım , ama bu kış simülatörde can sıkıntısına invert çalışırsam belki 2016 gerçek bir başlangıç olabilir.Ömrümüz olursa tabii ki...
Modelim 1 tane iken 3 tane oldu.Artık uzun bir süre , teknoloji ne olursa olsun , böyle devam etmeyi düşünüyorum.Video koymaya gerek görmüyorum , neticede soft alan turları işte...Yine de bu noktaya gelmemdeki en önemli sebeplerden birisi Arda'nın mini titan uçuşları oldu , O'nun tamir , bakım ve ayar konusunda kaydettiği aşamalar , bana cesaret verdi , bir de yanımdaki çırak modelci ÖmerAlp , 450 ile hemen uçunca , mecburen ilerlemek zorunda kalmıştım.Kısaca , benim için 2015 iyiydi iyi... :thumbup:

Dayanamadım , en son uçuşumu koyayım bari... :p :D

Arda çok güzel bir noktaya değinmişsin, çok yararlı bir konu olmuş. :thumbup: Her çeyrekte değerlendirme yapmak lazım aslında. Doğukan ve senin gelişimin takdire şayan gerçekten. :saygilar:

Ben 2015 yılını boş geçirmedim modelcilik anlamında, kumanda ve model konusunda ilerledim, pilotaj konusunda da geliştim ancak istediğim gelişimin gerisinde kaldım diyebilirim. :embarras:
Yeni hareketler ekledim ancak bunların arasında geçişin kesintisiz olması halen benim için mümkün değil. İstediğim gelişimi yakalayamamamın uçuş sayısıyla çok ilgisi var, elimdeki modellerden ikisini satıp kalana pil olarak geri döndüreceğim. Sonra alana gittiğimde tek heliyle çok uçuş yapmaya çalışacağım. Bu dönüşümü yapabilirsem 2015sonu ve 2016 yarısına kadar istediğim noktaya gelmeyi planlıyorum. Video koymak isterdim ancak güncel uçuş videom malesef yok.

Bu arada nitroyu çok özledim, biraz nitro modeller kendini yenilesin, toplayacağım bir nitro.

Herkese kırımsız uçuşlar dilerim :halay:

Video editi:

04.10.2015 tarihli çalışma uçuşlarımdan biri videoda, yazın piroflip çalışmalarına verdiğim aranın acısını çekiyorum :) Neymiş ; bir hareket oturmadan çalışmasına ara verirsen o hareket çok fazla geriliyormuş :)

Arda bu güzel konu ve fikir için teşekkürler. :thumbup: :bravo:

Ben bu yılda geçtiğimiz birkaç yılda olduğu gibi pilotaj anlamında malesef ilerleme yönünden vasat bir yıl geçirdim. Ara ara uçuş tipimde soft-hard ufak tefek değişiklikler falan yapsamda bunları bir ilerleme olarak görmüyorum ve değillerde. Pilotajla alakalı hedeflerimden vazgeçmiş değilim elbette elden geldiğince ilerlemeye herzaman devam. ;) Ama başaramasamda bu hobiyi, uçmayı ve RCKoliği seviyorum o bile yetiyor. :RCKolik:

Paylaşacak birşeyler yine de olacaktır. O yüzden mesaj adıma " Rezerve " :saygilar:

Yine patlatmışsın bomba konuyu kanka :bravo:
2015 ilk büyük modeli aldigim yil olarak(922 ye gore baya büyük :laugh: ) gayet kendi açımdan verimli geçti.
Özellikle kurulum setup aşamaları.
Ney nasil yapilir ve ne ise yarar konulari.
Forumdaki degerli arkadaslarin katkilariyla gelistirdik kendimizi.
Pilotaj olarak Simülasyon etkisiyle ufak capli bi seyler yapmaya basladik.
Yeni uniteyle ise daha ozgur ve rahat deneme sanslari buldum.

Ortalama 2 yıl once forumu taniyip kaynasmama ve gercek modelcilige ulasmama sebep olan v911 modelimle 6ay kadar sure geçirdikten sonra Mehmet ve Türker Abi'nin tavsiyeleriyle v922 ye gectim ve 6kanal dunyasina adim atip ilk hover denemem.

Mini modelle daha fazla dayanamayip ilk büyük modelim olan Trex 500 e sahip oldum.
922 ye gore bayaa büyük gelmişti ama onunda ustesinden gelerek maiden uçuşumu gerceklestirdim(aylarca forumu okuyup birebir telefonla görüşüp ayar konusunu bu sayede gerceklestirdim. işin aslı herşeyi bu zaman diliminde öğrendim diyebilirim. Tabii hala öğreniyoruz o ayri mesele :laugh: )

Ilk scale uçuşum(alan turlarini oturtmaya çalışıyorum)

Pallerin ne kadar onemli olduğunu ogrenip ilk karbon fiber palim ve invert uçuşum(sağlam simulasyon calismistim ;D )

Spiritle tanismam ve ilk denemem.

Trexi alalim 6 ay oldu gelismeler bu sekilde arkadaşlar.

Daha da uçuş cekemedim ama biraz daha ustune koydum half piro tamamen oturdu.
Hurricane denemelerim su an bana gore tatminkar ama daha baya yol var.
Gelişmeleri aktarmaya devam edecem.
Teşekkürler :saygilar: