Roket Takımından Selamlar

YusufKhan

Vecihi geliyor...
Merhaba arkadaşlar,

İsmim Yusuf, Karabük Üniversitesinde Makine müh. Hazırlık okuyorum.

Haydarpaşa Teknik lisesinde Elektronik-Haberleşme bitirdim.

Seyir Füzesi tasarımı yapıyorum, ve bir tane tasarımım var. Yaptığım işe Modelcilik diyebiliriz.

Ramjet mi Türbin mi ? İHA mı seyir mi ? İkitelli sanayi mi Dudullu mu ? derken işin içinde simülasyon olduğunu da anladım ve bunun üzerine bu siteye üye olmaya karar verdim.

Herkese iyi şanslar, şans çok önemli :)

Aramiza hoşgeldiniz, başlık çok hoş olmus :) Jessy,James ya şimdi teslim olun ya da savaşmaya hazir olun :)
Pokemon da bitti :)

Aramıza hosgeldin Yusuf.

Roketler yurtdışında model olarak algılanıyor ve oldukça populer. Ama henüz modelcilik anlamında Roketler ile ilgilenen görmedim. Kim bilir belki de sen bu konuda ilklerden olursun.

Hosgeldiniz, roket modelciligi ozellikle amerikada cok tutuluyor ama bizde ne olur bilmem. Nereyi patlatacan bunla diye tutup goturmesinler de :D

Hoşgeldin Yusuf,

Roketler bu hobinin hep merak ettiğimiz ve muhtemelen uzunca bir süre daha merakımızı gideremeyeceğimiz bir dalı Türkiye'de. Bunun en önemi göstergesi muhtemelen benim gibi birçok modelci arkadaşımın karşılaştığı ilk roketçi olmandır. :laugh: Ama çalışmalarını görmek isteriz açıkçası. ;)

Keyifli forumlar. :saygilar:

Hoşgeldiniz.

Yusuf hoşgeldin. Keyifli forumlar...

Yaptığın çalışmaları açıkçası merak ettim. Fırsat bulduğunda bizimle paylaşabilir misin ?

Hepinize çok teşekkür ederim, bu kadar önemseneceğimi tahmin etmiyordum açıkçası gerçekten çok sıcak bir ortam var forumda :)

Uzunca bir konuya gireceğim,

İTÜ Savunma Teknolojileri Kulübü ile ortak hareket ederek ülkemizdeki üniversitelere Savunma Teknolojileri bilincini yerleştirmeyi düşünüyoruz. Ortak hareket edeceğimiz etkinliklerde söyleşi ve TAİ, Roketsan gibi savunma şirketlerine teknik gezi planlıyoruz

Ben bu işin Karabük Üniversitesi tarafıyla ilgileniyorum. Okulumuz ağır sanayi bölgesi içerisinde olduğu için ve tek Demir-Çelik Enstitüsüne sahip olduğu için bu iş için elverişli olduğunu düşünüyorum.

Asıl hedefim İDEF 2017 Fuarında stand açıp artık ses getirecek projelerin üniversitelerden de çıkacağını gösterip öğrencileri Savunma alanına ilgi duymasını sağlamak.

Kulüp içinde 10 proje hedefliyor ve aralarında en iyisini yapmak için girişimlere başlamayı düşünüyorum. Yalnız İHA'ların bile motorunu HobyKing'den alıp yapan zihniyete karşı; türbin motoru da kendimiz tasarlayıp yapmayı düşünüyoruz.
-Herkesin dediği gibi ülkemizin üretici değil tedarikçi olan yapısını kökten değiştirecek temeller atmayı düşünüyorum.

Tabi bu iş hadi motor yapalım ile olmuyor, analiz çok önemli. Bu yüzden tasarlanan motorlar ve roketin aerodinamik yapısı İTÜ Uçak Müh. bölümünden arkadaşlarımızla ortak çalışmalarla sonuçlanacak.

Şimdi arkadaşımın yaptığı RC Jet Türbin motoru sanayide fakat 25kg itki vermesini düşündüğümüz halde uçmasına imkan vermiyoruz. Alev çıkartsa yeter mantığındayız. CNC işlemenin saati 150 dolar olduğu şu zamanlarda öğrenci bütçesi ile sadece düşünmekle yetiniyoruz. Arkadaşım motorun ön türbinini Suzuki Turbonun pallerini sökerek tersine mühendislik işine girdi :) Arka türbinin yapımı için sanayide çalışan dayıma mail attım ve 2 Radius ile yaparım dedi, bakalım nasıl olacak. Sonuçta RC Jet türbini kendimiz yapıyoruz. İlk sonuçları burada paylaşırım.

Ayrıca hiç rc motor inceleme fırsatım olmadı, biz karbon sayısının düşüklüğü ve maliyeti bakımından Alüminyum 7075 h6 serisi düşünüyoruz. Metalurji ve malzeme bilgisi olan mesaj atarsa sevinirim.

Projem: VECİHİ KA-FA 1500

Stratejik bir seyir füzesidir. Karadan karaya sisteme sahiptir. KA-FA 1500 serisi test amaçlı olduğu için savaş başlığı taşımamaktadır.

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Özellikler,

Motor: Türbin diye düşünsek de önce RamJet'e sonra da PulseJet'e karar verdik

Kumanda Sistemi: RC değil :) Mobil sistem çok pahalı :) Biz de XBEE kablosuz haberleşme sistemini kullanacağız. Ayrıca kumandayı pilot değil server üstlenecek, kalkış Rampa ile, iniş paraşüt sistemi ile. Fakat Buji ve yakıtı kestikten sonra nasıl bir görüntü ile karşılaşacağız yakında göreceğiz :)

İşlemci: Savunma Sanayisi ile uğraşan bir mühendis ile konuştum, kendisi bana gerçek füzelerde kullanılan FPGA modülünü önerdi. Bende ne o modüle verecek 6.000 dolar var ne de kullanabilecek kapasite. Biz seri haberleşme sistemli Arduino modülü düşünüyoruz.

Çalışma sistemi: Füze içersindeki Gyro ve GPS modülü server sisteminde 3B görüntüyü, yüksekliği ve koordinatı verecek bize. Füze istediğimiz konuma gelene kadar kanatçıklar çalışacak -Aerodinamik yapı üzerinde çok çalışmak gerekecek-

Herşeyi anlatamadım, soru cevap şeklinde gidebiliriz isterseniz.

Ayrıca 2. Projemiz daha çok insanların Füze diyince aklına gelecek cinsten olacak :) Yalnız bu biraz ağır olacağı için normal roket yakıtı istediğimiz itkiyi veremeyeceği için Amerikada kimya okuyan biriyle tanıştım, formül hazırlayacağım dedi ama ses yok kendisinden.

onu da özetliyim hemen:

Katı yakıt ile irtifa kazandıktan sonra modülü yere bırakıp RamJet'in devreye girmesini sağlayacak basıncı elde edip yola devam edecek. Tabi aerodinamik yapısı kanatçık kontrolü nasıl olur ? RC mi yoksa XBEE mi kullanırız bilmiyorum.

Her türlü eleştiriye ve öneriye açığım.

Biliyorum çok zor, Biliyorum saçma, biliyorum yapamayız ama denemekten birşey kaybetmeyiz.

Israrla Rc Motoru hazır al diyen arkadaşlara cevabım, olay o zaten üretim yapmak diyorum.

kolay gelsin :)

Değerli kardeşim tebrik ederim. Çalışmalarınızı sabırsızlıkla takip edeceğim. :saygilar:

Hoşgeldin Yusuf! Gençlerden böyle heves ve projeler görmek gelecek için umut veriyor. Projeni okuyunca aklıma liseden mezun olduğumda bir arkadaşımla yapmaya çalıştığımız yelken kanat geldi. İmkansızlıklardan duralumin yerine demir profil ve paraşüt bezi yerine şeker çuvalı kullanmış, ortaya şekil olarak bir şey çıkarmıştık. Ama uçacak kadar hafif olamamıştı.

Sizlerin başarılı olmanızı içtenlikle diliyorum. Sakın vazgeçmeyin! "Başarısız olduk" diye değil, "böyle olmayacağını öğrendik" diye düşünün sadece!

Omer Erkan' Alıntı:
Hoşgeldin Yusuf! Gençlerden böyle heves ve projeler görmek gelecek için umut veriyor. Projeni okuyunca aklıma liseden mezun olduğumda bir arkadaşımla yapmaya çalıştığımız yelken kanat geldi. İmkansızlıklardan duralumin yerine demir profil ve paraşüt bezi yerine şeker çuvalı kullanmış, ortaya şekil olarak bir şey çıkarmıştık. Ama uçacak kadar hafif olamamıştı.

Sizlerin başarılı olmanızı içtenlikle diliyorum. Sakın vazgeçmeyin! "Başarısız olduk" diye değil, "böyle olmayacağını öğrendik" diye düşünün sadece!

Projenin isminin hakkını verecek şekilde çalışmalarıma devam edeceğim hocam. 1943 Kırıkkale tankımız, Etimesgut Uçak Fabrikamız, Devrim Arabalarımız... Neden olmasın ? Mesaj atıp yardım istediğim kişiler genelde boşa hayal kurmayın deseler de denemekten birşey kaybetmeyiz...

Destekleriniz beni çok sevindiriyor

Hemen hemen her ay 1 proje geldigi su gunlerde gerek yaklasim, gerekse projenin ayaklarin yere basmasi bakimindan benim de dikkatime gecen guzel bir proje.

Dedigin gibi Bazi seyleri yapmak ekonomik anlamda su siralar sizin icin imkansiz gorunse de bence amac ve yaklasim takdiri Kesinlikle hak ediyor :thumbup:

Bir cok Konuda size yardimci olabilecek cok degerli uyelerimiz var. Ozellikle islemci olarak su asamada Ardunio secmeniz Cok isabetli olmus. Zira bu acidan Sumer Abi ve Zafer kardesimiz gibi konuya hakim ve size yardimci olabilecek Degerli uyelerimiz var.

Gelismeleri yakindan takip ediyor ve kolay gelsin diyorum %p

YusufKhan' Alıntı:
Hepinize çok teşekkür ederim, bu kadar önemseneceğimi tahmin etmiyordum açıkçası gerçekten çok sıcak bir ortam var forumda :)
Yusufkan çalışmalarınızda başarılar diliyorum. :bravo: Güzel gelişmeleri duymayı çok isteriz, kolaylıklar. %p

Her şey gerçekten de çon güzel gözüküyor. Fakat merakımdan aklıma takılan bir kaç husus var.

1 - Bu projenin hedeflediği amaçlardan birisi IHA olarak kullanılabilmek mi ? Eğer öyle ise, neden klasik pervaneli motor değil de pulse jet ? Sessizlik, mesafe ve hatta (dümdüz havaya yükselmediği sürece) irtifa konusunda bunlar bir handikap oluşturmaz mı ? Eğer hedeflerden birisi IHA değilse zaten sorun yok ...

2 - XBEE, oturmuş, hakkında yeterince döküman olan bir platform. Ama 433Mhz ile seri haberleşme yapmak ya da ESP8266 gibi biraz daha marka bağımsız ve önü açık sistemler kullanamanın sizce handikapları neler ? Hatta ve 3DR(açık kaynak kodlu Ardupilot projesi) tarafından üretilen seri haberleşme modülü hem FHSS modülasyonu ile hem de 433Mhz hızında çalışıyor.

3 - Neden kumanda için RC sistemler yok ? Güncel RC kumanda sistemlerinde kullanılan FHSS ve DSSS modülasyonlar, parazite karşı dayanıklıkları nedeni ile askeri sistemlerde de çok tercih edilen modülasyonlardır. Kumandayı pilot değil de "Sunucu" üstlense dahi elle kontrol imkanı vermek, bence bir çok durumda(öncelikle testler...) avantaj sağlayacaktır.

Yanlış anlamayacağını umuyorum, yukarıdakileri eleştirmek manasında değil, kendi cüzi bilgim çerçevesinde öğrenebilmek amacı ile soruyorum...

Zafer SAHIN' Alıntı:
Her şey gerçekten de çon güzel gözüküyor. Fakat merakımdan aklıma takılan bir kaç husus var.

1 - Bu projenin hedeflediği amaçlardan birisi IHA olarak kullanılabilmek mi ? Eğer öyle ise, neden klasik pervaneli motor değil de pulse jet ? Sessizlik, mesafe ve hatta (dümdüz havaya yükselmediği sürece) irtifa konusunda bunlar bir handikap oluşturmaz mı ? Eğer hedeflerden birisi IHA değilse zaten sorun yok ...

2 - XBEE, oturmuş, hakkında yeterince döküman olan bir platform. Ama 433Mhz ile seri haberleşme yapmak ya da ESP8266 gibi biraz daha marka bağımsız ve önü açık sistemler kullanamanın sizce handikapları neler ? Hatta ve 3DR(açık kaynak kodlu Ardupilot projesi) tarafından üretilen seri haberleşme modülü hem FHSS modülasyonu ile hem de 433Mhz hızında çalışıyor.

3 - Neden kumanda için RC sistemler yok ? Güncel RC kumanda sistemlerinde kullanılan FHSS ve DSSS modülasyonlar, parazite karşı dayanıklıkları nedeni ile askeri sistemlerde de çok tercih edilen modülasyonlardır. Kumandayı pilot değil de "Sunucu" üstlense dahi elle kontrol imkanı vermek, bence bir çok durumda(öncelikle testler...) avantaj sağlayacaktır.

Yanlış anlamayacağını umuyorum, yukarıdakileri eleştirmek manasında değil, kendi cüzi bilgim çerçevesinde öğrenebilmek amacı ile soruyorum...

Zafer ağabey, bu tür eleştiri ve önerilerinize çok ihtiyacım var. Proje hergün değişiyor ve ne kadar öneri alırsam o kadar ileri gidiyorum.

1- Bu projenin amacı tamamen nokta imhası. Acilen gidip işini halletmesi gerek, ortamdan bilgi almasına gerek yok. Pulse jet çok ses çıkartacak ve bunun üzerinde kara kara düşünmekteyim, işini sessiz halletmesi daha iyi olurdu. RamJet tam buna göre diyebiliriz fakat çalışması için gereken basıncı elde etmek gerçekten zor, önce katı yakıt ile irtifa kazanması gerekecek ve 25kg itki için formül çıkartamadım. Ayrıca itki olayını neden 25'e sabitledim bilmiyorum :)

2- XBEE'nin güvenilir olduğu hissiyle buna karar verdim. 3 eksen Gyro modüllerinin normal 9 eksen IMU içindeki Gyro'ya göre çok yüksek hata payına sahip olması, beni esp8266 konusunda kaygıya soktu. Onu bildiğimiz Bluetooth modülü gibi sandım. Uçuş anında neler yaşayacağımızı hiçbirimiz bilmiyoruz belki çok uzağa aniden kalkış yapacak ve esp8266 menzilinden çıkacak diye düşündüm ama dediklerinizi not ettim şimdi yarın arkadaşlarıma danışacağım.Ayrıca Ardupilot olayının pahalı olacağını düşündüm, bunu tekrar gündeme getireceğim. Fikirlerinizi beyan ederken bana çok yardımcı oluyorsunuz çok teşekkür ederim.

3- RC olayında füzenin kontrolünden ziyade denge konumu için kanatçık hareketlerine ayrı kanal açma olayından ötürü maliyetli bir kumandaya ihtiyacım olduğunu düşündüm. Biraz da işin kolayına kaçarak XBEE ile haberleşmenin mantıklı olacağı kanısına vardım. XBEE kumanda ağı oluşturacaktı ve bu maliyeti çok düşürebilirdi. Lisede 4 kanallı RF alıcı-verici yaptığımızda hocamız Modülasyon olayının önemini hep vurgulardı. Frekansımı, daha güçlü bir frekansa bindirip yol almasını sağlamak maliyetli olabilir diye düşünüm, sonuçta bahsettiğiniz sistemler bunu yapıyor.

- El ile müdahele etmek test için olması gereken bir fikir evet, ama kumanda eğitimim yok. THK'nın Model Uçak kursunda kontejan dolmuş ben de simülasyon edinme kararı aldım ve tam bu aşamada bu siteye kayıt oldun :) yazın kendime bir kumanda edinmeyi düşünüyorum ve yakında sizlerle buluşmalara katılacağım günleri iple çekiyorum.

Tekrardan söylüyorum, lütfen beni eleştirin. Beyin fırtınasının sonu güneşli havalar oluyor.

:RCKolik: