Sculpfun S9 Lazer Kesici

İlgi Alanı
Uçak
Dahtadan uçak yapmamı özleyenler var aranızda biliyorum (ben dahil!) onlar için güzel haber geliyor! Fabrikada yeni bir makina var artık!

Bir arkadaşımın teşvikiyle (gaza getirmesi de diyebiliriz) kendime bir yılbaşı hediyesi aldım! Portatif lazer kesici!

Orjinal haliyle 40x41 cm işleme alanı olan makinayı büyütme zımbırtıları ile birlikte edinip 40x90 cmlik bir alan işleyebilir hale getirdim.

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Yaptığım denemeler sonucunda gördüm ki balsa, 3mm kavak ve kayın kontraplakları rahatlıkla kesiyor (kayın kontraplakta tekrarlı geçişlerin sayısı biraz artıyor ama yine de temiz kesebiliyor. Daha kalın kontraplakları da kesmesi mümkün gibi görünüyor. En güzel özelliği de lazerin çok ince ve dümdüz olması! yani kalın, 6-9 mm lik kesimlerde bile kesilen yüzey dimdik çıkıyor! Benim için epey kullanım potansiyeli olan, frezenin ve elde kesim yaptığım testeremin boyutsal sıkıntılarını aşmamı sağlayan bu sayede de 3D yazıcıya düşen bazı görevleri de üstlenebilecek bir makina :thumbup:

Tam performansla kesim yapabilmek için yapmam gereken bazı iyileştirmeler olacak ama her durumda komple bir uçak imalatı için gereken tüm parçaları kendi kendime kesme imkanım olacak gibi görünüyor bu makina sayesinde :thumbup: Herşey bir yana yaptığım deneme kesimleri sırasında ortaya çıkan koku beni kendime getirdi resmen! plastik uçaklarla nereye kadar! sıradaki uçağın kesinlikle dahtadan olacak! dedim kendi kendime!:evil:

Bu vesile ile hepinizin yeni yılını bir kez daha kutlarım!

YÖNETİM tarafından açılan Konu Bilgilendirmesi
Bu konu YÖNETİM tarafından aşağıdaki mesaj taşınarak açılmıştır.

Dahtadan uçak yapmamı özleyenler var aranızda biliyorum (ben dahil!) onlar için güzel haber geliyor! Fabrikada yeni bir makina var artık!

Bir arkadaşımın teşvikiyle (gaza getirmesi de diyebiliriz) kendime bir yılbaşı hediyesi aldım! Portatif lazer kesici!
Marka ve model alalım, detaya boğ bizi üstad, lazer nedir ne değildir anlayalım...

Daha önce yaptırdığım kesimlerde, yavaş geçişlerde malzeme yanıyordu/tutuşma kokusu yoğun şekilde, hızlı olunca da kesmiyordu, tekrarlı turlar yapmak gerekiyordu, ama yine de keyifli bir kesim olmuyordu. Bahsettiğim kesimleri bir kırtasiyede yaptırıyordum. İşimi görüyormuydu, evet görüyordu ama daha iyi nasıl olur, nedir püf noktası bilmek isterim, tabi ki doğru bir kaynaktan. Paylaşımlara konu edersen lazerle ilgili detayları memnun olurum

Marka ve model alalım

Marka Sculpfun3D model S9. Banggooddan aldım, ilk kez banggooddan birşey sipariş ettim. Eskiden bu tarafa olan nakliyeler anlamsız derecede pahalıydı, 3 dolarlık parçaya 100 dolar nakliye istiyordu. Şimdi makul olmuş, bu meret 30 dolara bir haftada teslim edildi :thumbup:

detaya boğ bizi üstad, lazer nedir ne değildir anlayalım...

Destuuur :) az sakin, sabır :) hele bir kullanayım daa.. Şimdilik bir daire bir altıgen bir de kare kestim ölçü kontrolü için :D Şöyle bir iki sinir former falan keselim, geçme sistemleri deneyelim falan paylaşırım tabi tecrübemi :)

aha önce yaptırdığım kesimlerde, yavaş geçişlerde malzeme yanıyordu/tutuşma kokusu yoğun şekilde, hızlı olunca da kesmiyordu, tekrarlı turlar yapmak gerekiyordu, ama yine de keyifli bir kesim olmuyordu. Bahsettiğim kesimleri bir kırtasiyede yaptırıyordum. İşimi görüyormuydu, evet görüyordu ama daha iyi nasıl olur, nedir püf noktası bilmek isterim, tabi ki doğru bir kaynaktan. Paylaşımlara konu edersen lazerle ilgili detayları memnun olurum

Hız ve tekrarlı geçiş ayarları kritik, bir miktar deneme yanılma isteyecek. Ama sonuçta kestiğimiz şey ağaç, tabiat ananın mamülü. Plakadan plakaya olan değişimler bir yana aynı plakanın farklı yerlerinde bile farklı özellikler olabiliyor, o yüzden tam hassas bir ayar bulmak/yapmak diye bir beklenti olmaması lazım, tabakanın yüzde 90ını çok güzel kesen bir ayar kalan yüzde 10 da yetersiz kalabilir bu sefer kesim bir nevi anlamsız hale gelir. Bu meretin ışını çok ince, kesim sonrası 11 numara ile üzerinden geçerim diyebileceğin bir boşluk yok. Ancak arka taraftan çalışarak kesilmeyen yerleri tamamlayıp parçayı çıkartmak mümkün olabilir böyle bir durumda. Bunu istemiyorsan da mecbur paso sayısını arttırmak gerek, bu da ister istemez zaten kesilmiş olan kısımlarda bir miktar yanmaya neden olabilir. Senin titizliğini tatmin etmeme ihtimali yüksek yani :evil: ama dediğin gibi sonuçta elde edilecek şeyler iş görür olacaktır :thumbup::saygilar:

Tecrübe ettikçe paylaşırım burada :thumbup:

Tam performansla kesim yapabilmek için yapmam gereken bazı iyileştirmeler olacak ama her durumda komple bir uçak imalatı için gereken tüm parçaları kendi kendime kesme imkanım olacak gibi görünüyor bu makina sayesinde :thumbup:
Bu da demek oluyor ki, bizleri yeni yılda çok güzel dahta projeler bekliyor :heartxf: :thumbup: Tekrar hayırlı olsun kardeşim :) Bunun da hakkını sonuna kadar vereceğinie hiç bir şüphemiz yok :D

Marka Sculpfun3D model S9. Banggooddan aldım, ilk kez banggooddan birşey sipariş ettim. Eskiden bu tarafa olan nakliyeler anlamsız derecede pahalıydı, 3 dolarlık parçaya 100 dolar nakliye istiyordu. Şimdi makul olmuş, bu meret 30 dolara bir haftada teslim edildi :thumbup:
Tamamdır, bir kenara yazıyorum bunu. Gidişata göre gelecek yıl envantere girebilir
Destuuur :) az sakin, sabır :) hele bir kullanayım daa.. Şimdilik bir daire bir altıgen bir de kare kestim ölçü kontrolü için :D Şöyle bir iki sinir former falan keselim, geçme sistemleri deneyelim falan paylaşırım tabi tecrübemi :)
Hevesli adamız, mazur görünüz
Bu meretin ışını çok ince, kesim sonrası 11 numara ile üzerinden geçerim diyebileceğin bir boşluk yok
Ben de bunu merak ediyordum, benim kırtasiyede kestirdiklerimde baya kalın bir kesi bölgesi oluşuyordu, bunun incesi yokmudur diye bakınıp duruyordum. Hangi parametresinden anlaşılıyor kesi kalınlığı peki ekipman seçerken dikkatimi çeker bundan sonra öğrenirsem....

Bu da demek oluyor ki, bizleri yeni yılda çok güzel dahta projeler bekliyor :heartxf: :thumbup: Tekrar hayırlı olsun kardeşim :) Bunun da hakkını sonuna kadar vereceğinie hiç bir şüphemiz yok :D

Teşekkürler abi :thumbup:

Tamamdır, bir kenara yazıyorum bunu. Gidişata göre gelecek yıl envantere girebilir

Gelecek yıl S11 falan çıkar muhtemelen ??

Hevesli adamız, mazur görünüz

Hemşeri kontenjanından affettim ;D

Ben de bunu merak ediyordum, benim kırtasiyede kestirdiklerimde baya kalın bir kesi bölgesi oluşuyordu, bunun incesi yokmudur diye bakınıp duruyordum. Hangi parametresinden anlaşılıyor kesi kalınlığı peki ekipman seçerken dikkatimi çeker bundan sonra öğrenirsem....

Bende bu mereti alma kararima etkili olan en temel iki şey lazerin inceliği ve düz olmasıydı. 0.1 mm civarı bir hatta kesiyor. Eskiden lazer kesim için tasarladığım parçalarda 0.4 mm lik kesme genişliği payı bırakıyordum mesela.
Düz olması da büyük avantaj, diğer lazerlerde 6mm kalınlıklı levhadan itibaren kesimler geride V şeklinde bir boşluk bırakıyordu, tabi bu da yüzeylerin zımpara ile düzleştirilmesini gerektiriyordu, bu meret dimdik kesiyor.

Varsın yavaş kessin, ticari iş yapmıyorum sonuçta, düzgün kesmesi daha önemli benim ihtiyacım için.

Tabi portatif oluşu da bizim gibi arada sırada kesim yapacaklar için cazip bir özellik. Duvara bir askı sistemi yaptım, işi bitince hop oraya asıyorum.

Tabi ciddi hacimlerde kesim yapılacaksa bazı eklemeler kaçınılmaz. Ben altına bir “honeycomb” plaka koymayı düşünüyorum mesela. Bir de mutlaka iyi bir davlumbaz benzeri hava emme filtreleme ve uzaklaştırma sistemi gerekli. Kesim sırasında epey dumanaltı oluyor atolye/oda. Şimdilik ciddi miktarda kesim yapacağım zaman balkonda yapmayı planlıyorum dumanla başedebilmek ve evin yangın alarmlarını tetiklememek için :D

İdeal olan alttan emişli bir sehpa üzeri aluminyum balpeteği gibi bir tezgah yapmak ama bu sefer de portatiflik özelliği kayboluyor..

Biz dahta severler

Siz dahta severler??? ;D:D

Abi bununla kaplama filmi kesmeyi dener misin bir ara? Şekilli kaplama filmi bunda kesilebilir mi diye hep merak etmişimdir. :)

Bazı malzemeleri listeleyip “sakın kesmeyin” demişler. Nedeni de ya kesim sırasında açığa çıkarttıkları gazlar ya da tutuşma riskinden kaynaklı. Kaplama filmlerinin ana maddesi neydi tam olarak? Polyester mi?

• Sevdim
Tepkiler: Mehmet Kucuksari
Bazı malzemeleri listeleyip “sakın kesmeyin” demişler. Nedeni de ya kesim sırasında açığa çıkarttıkları gazlar ya da tutuşma riskinden kaynaklı. Kaplama filmlerinin ana maddesi neydi tam olarak? Polyester mi?
Evet abi polyester. O kesin listede vardır :)
Ama öte yandan da oracover'ın arkası yapışkanlı folyoları, ki onlar da polyester esaslı, bunlar lazerde kesilebilir diye geçiyor (easyplot mesela).
Bence düşük güçte ve yüksek ilerleme hızında oracover da kesilir yav. Piyasadaki ARF uçakların şekilli şüküllü kapalamalarını illaki bir makineyle kesiyorlardır da, işte o makine lazer mi acaba yoksa cutter plotter mıdır?

Ama öte yandan da oracover'ın arkası yapışkanlı folyoları, ki onlar da polyester esaslı, bunlar lazerde kesilebilir diye geçiyor (easyplot mesela).
Bence düşük güçte ve yüksek ilerleme hızında oracover da kesilir yav. Piyasadaki ARF uçakların şekilli şüküllü kapalamalarını illaki bir makineyle kesiyorlardır da, işte o makine lazer mi acaba yoksa cutter plotter mıdır?

Deneyeceğim ilk fırsatta. Max hız ve olabildiğince düşük güçle eritmeden keskin bir yüzey elde etmek mümkün olur gibime geliyor. Mylar falan kesilebilir listesinde mesela. Ama açıkçası cutter plotter daha iyi bir iş çıkartır orası da kesin. :thumbup:

• Beğen
Tepkiler: Sarven Bedikoğlu

Cricut cutter dedikleri zımbırtının cusselilerinden de kullanıyorlar diye biliyorum scheme için hobi mertebesinde...

Laserde nasıl olur acaba ben de merak ettim...

• Beğen
Tepkiler: Sarven Bedikoğlu