Serbest uçuş: Heli modelleri

Mehmet Kucuksari

Administrator
İlgi Alanı
Heli
Hazır "Serbest Uçuş" bölümünü yeni açıldı. Ben de helicileri temsilen :laugh: @Özgür Evren Varol kardeşimden yeni öğrendiğim şu modeli sizlerle paylaşayım.

Heliciler olarak zamanında "Serbest uçuş" klasmanında meğer bizler de varmışız ;D

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Cox firmasının da helikopter ve uçan daire modelleri vardı. Bir ara resim göndereyim.

Sahil güvenlik ve kobra helileri hala ebayde satılıyor.

Misal kobra:

Cox Skycopter'in motoru, helikopter gövdesinin ortasından geçen bir şaftın üzerine sabitleniyor. Motor çalıştırılınca tork etkisiyle paller şaftla birlikte dönüyor. Motor durunca otorotasyonla model iniyor.

Resimler Cox 1977 Parts Catalog'dan.

Mustafa bu modeller artık üretilmiyor. Cox firması kapanınca Cox motoruyla çalışan modellerin de üretimi durdu. Amerikada ebay de satılıyor, ancak fiyatları epey yüksek. Az sayıda bulunuyor, hele kutusunda yeni bir model yabancıların deyimiyle "unobtanium".
Anladım abi koleksiyon değerindeler demek, alsam uçurmam vitrine koyarım bunlardan zaten :D

Mustafa, iyi ama eşyanın tadı da kullanılınca çıkıyor. Motordu, radyoydu, modeldi tepe tepe kullanıyorum. Ben de böyle zevk alıyorum. Daha geçenlerde yeni kutusunda Cox TD 0.10 aldım, iyi para verdim. Bujiden başka yedek parçası yok. Ne diye alırsın be adam. Ama işte hoşuma gidiyor. Hiç gereği yokken orasını burasını söküp bakıyorum. Gece uyku tutmuyor, hoşuma gittiğinden söküp yağlıyorum, gene monte ediyorum. Bozulursa bozulsun diyorum.