Servo Nereye Bağlanıyor

Emre Tayyar

Yeni Uye
İlgi Alanı
Multikopter
Merhabalar,ben otonom bir quadcopter yapmaya başladım ve takıldığım bir nokta var.
Manuel uçuş için sanırım servo alıcıya bağlanıyor benim otonom görev uçuşu yaparken servoyu çalıştırabilmem için kontrol kartına mı bağlamam gerekiyor?

Kontrol Kartınız
-
Model Sınıfı
450
Motor, Pervane ve ESC
-
Kumanda Alıcı ve Verici
-
Extra Ekipman
Servo Motor
Modelin isminde yazıyor zaten quad diyor " Dört "
O zaman her pervaneye 1 servo takacaksın işte. Konuyu bilmiyorsunuz madem azıcık mantık yürütün bari :undecided: :lol:
Hocam benim tahminimce her pervaneye 1 servo takarak arkadaş helikopterdeki gibi pitch açısını değiştirip quadla invert hover yapacak.
Yoksa yarışma falan yoktur öyle bişey
Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol
:)

Modelin isminde yazıyor zaten quad diyor " Dört "
O zaman her pervaneye 1 servo takacaksın işte. Konuyu bilmiyorsunuz madem azıcık mantık yürütün bari :undecided: :lol:
Hayır hayır ben servo motoru alıcıya mı bağlıyacam yoksa FC ye mi diye sormuştum ve servo motor sadece bi mekanizmayı çekecek,açıyıp kapayacak gibi bi işleve sahip olcak.
Sorum bu servoyu nereye bağlıyacak olmam

Hocam benim tahminimce her pervaneye 1 servo takarak arkadaş helikopterdeki gibi pitch açısını değiştirip quadla invert hover yapacak.
Konu nereye gitmiş öyle :) ama ilgimi çekti teşekkürler,ayrı bi fikirmiş.

• Beğen
Tepkiler: M.Enes Koyuncu
Uçuş kartı diyenler de oldu kafam çok karışık otonom uçuş için de mi alıcıya bağlıycaz ?
Alıcıya da bağlanabilir uçuş kontrol kartına da, ben uçağımdaki kontrol kartında pan ve flap servolarına yer kalmadığı için alıcıya bağlamıştım, diğer servolar kontrol kartına bağlıydı.

• Beğen
Tepkiler: Emre Tayyar
Soruyu bi düzgün sorsan ne cevaplar alacaksında !
Vaz geçin şu ezberlenmiş sorulardan artık . Rahay ol , yazacağını iyice düşün öyle yaz .
Bak soruyu senin yerine ben sorayım beraber okuyalım cevapları .
Rotası önceden bir yazılım aracılığı ile belirlenmiş hava aracımdaki taşıma haznesinin kapağını kontrol eden ve herhangi bir switche atanmadan yine yazılım aracılığı ile önceden belirlenmiş noktaya geldiğinde otomatik olarak haznenin kapağını açacak olan servoyu alıcıda hangi kanala veya kontrol kartında nereye bağlamalıyım ?
Sorunun ikinci hali ise; uçuş otonom ama servo el kontrol ise ! cevabı @Mehmet Y. Sarıkaya vermiş . Aux kanalını kullanarak herhangi bir switche atama yapman yeterli . Switch ayarlarını yaparken kaynak kanal olarak servoyu bağladığın kanalı seçmen gerekli .
Eğer servo kargonun bırakılması gereken yerde hazne kapağını ( öyle varsalım ) otomatik açacaksa bu bilgiyi sana temin etmemin pek bir yararı olmaz çünkü gerekli datayı işleyecek donanıma sahip bir quad yapmalısın . Buda quad için pro. sevyesi demektir .

Aslında güzel projeymiş bir gün zamamanım olursa ilgileneyim bir bununla:halay::RCKolik:(şu çıkartmalarda beni benden alıyor)

Soruyu bi düzgün sorsan ne cevaplar alacaksında !
Vaz geçin şu ezberlenmiş sorulardan artık . Rahay ol , yazacağını iyice düşün öyle yaz .
Bak soruyu senin yerine ben sorayım beraber okuyalım cevapları .
Rotası önceden bir yazılım aracılığı ile belirlenmiş hava aracımdaki taşıma haznesinin kapağını kontrol eden ve herhangi bir switche atanmadan yine yazılım aracılığı ile önceden belirlenmiş noktaya geldiğinde otomatik olarak haznenin kapağını açacak olan servoyu alıcıda hangi kanala veya kontrol kartında nereye bağlamalıyım ?
Sorunun ikinci hali ise; uçuş otonom ama servo el kontrol ise ! cevabı @Mehmet Y. Sarıkaya vermiş . Aux kanalını kullanarak herhangi bir switche atama yapman yeterli . Switch ayarlarını yaparken kaynak kanal olarak servoyu bağladığın kanalı seçmen gerekli .
Eğer servo kargonun bırakılması gereken yerde hazne kapağını ( öyle varsalım ) otomatik açacaksa bu bilgiyi sana temin etmemin pek bir yararı olmaz çünkü gerekli datayı işleyecek donanıma sahip bir quad yapmalısın . Buda quad için pro. sevyesi demektir .
Güzel eleştrisel ve bilgili yorumunuz için çok teşekkür ederim. Ama tamda 'pro seviyesi' olarak tanımladığınız şeyi yapmak istiyorum.
Quad belirli bir konuma geldiği zaman servonun otomatik çalışması ve belirli bir süre sonra durması lazım.
Pro seviyesi olarak tanımladığınız şeyde en azından birkaç ipucu sahibi olabilirsem mutlu olurum.
Kontrol kartım olarak Pixhawk 4 kullanıcam. Şuan mantık yürütüyorum ama o işlem mission planner üzerinden birkaç ayar ile yapılmıyormu(Yine kesin bir bilgi sahibi değilim araştırıyorum)
Teşekkür ederim

• Beğen
Tepkiler: Üye silindi 8682