Servo Titremesi

Düzgün lehimlersen sorun olmaz.
Denemekten zarar gelmez. Ufaklıklar arasında bazan bu tarz parça değişimi yapıyoruz, sorunsuz oldukları zamanlar oluyor.
Potansiyometreyi yeniledik, garanti olsun diye lehimleri ben yapmadım daha becerikli bir arkadaş yaptı sağ olsun. Ama sorun aynen devam ediyor. Dişliler sağlam mekanik bir problem görünmüyor. Servonun içindeki motor da sağlam bir sorun gözükmüyor. Motor hafif ileri geri oynuyordu silikonla sabitleyip denedik yine bir şey değişmedi. Galiba sorun devre elemanlarından birinde. Elektronikçi bir arkadaşa devreyi kontrol ettirdim. Lehimlerde çatlak falan da yok.

Son durum bu şekilde. Servo çalışıyor ama durduğu yerde titriyor.:saygilar:

Elektronik elemanlar çok hassas elemanlardır ve zamana zaman bozulabilir. Üretimde göz ardı edilen esd(elektro statik deşarj) yüzünden piyasadan geri toplama kararı alınmış durumlar bile vardır. Bu tür sorunlar ilk testlerden geçip güzelce belli bir süre çalışsa bile ilerleyen zamanlarda hata verebilir. Pot, dişli, motor sağlam olsa bile sürücü devresinin bozulmuş olma ihtimali olabilir.

• Beğen
Tepkiler: Mustafa Koç
Alıcı pili kaç volt? 4,8v ise 6v dene, 6v ise 4,8v dene. Bazı servolarda bu gibi durumların ortaya çıktığını, bu şekilde giderildiğini biliyorum.

Elektronik elemanlar çok hassas elemanlardır ve zamana zaman bozulabilir. Üretimde göz ardı edilen esd(elektro statik deşarj) yüzünden piyasadan geri toplama kararı alınmış durumlar bile vardır. Bu tür sorunlar ilk testlerden geçip güzelce belli bir süre çalışsa bile ilerleyen zamanlarda hata verebilir. Pot, dişli, motor sağlam olsa bile sürücü devresinin bozulmuş olma ihtimali olabilir.
"Elektronik işi şans işi" diye boşuna demiyorlar :lol:

Alıcı pili kaç volt? 4,8v ise 6v dene, 6v ise 4,8v dene. Bazı servolarda bu gibi durumların ortaya çıktığını, bu şekilde giderildiğini biliyorum.
Farklı besleme şekillerinde denedim abi 6v, 4,8v, 5v. Üçünde de aynı şekilde. Ama daha risksiz bölgelerde mesela hava aracı dışındaki ufak tefek projelerde kullanılabilir durumda. Arada titremesinin problem olmayacağı şekilde kullanılabilir yani:lol: Zaten bu haliyle misyonunu tamamladı. Artık bir servo nasıl çalışır daha iyi biliyorum:coolxf:

• Beğen
Tepkiler: Taha KOÇAK
Trainer gibi bir modelde elevatör hariç kullanmanda bir problem olacağını düşünmüyorum açıkçası. Videoda görebildiğim kadarıyla merkez civarındaki titreme gözardı edilebilecek düzeyde.

Trainer gibi bir modelde elevatör hariç kullanmanda bir problem olacağını düşünmüyorum açıkçası. Videoda görebildiğim kadarıyla merkez civarındaki titreme gözardı edilebilecek düzeyde.
Ne olur ne olmaz abi bu gün bunu yapan servo yarın havada bir tarafta kilitleniverir ben yine de kızağa çektim bu servoyu :saygilar:

Ne olur ne olmaz abi bu gün bunu yapan servo yarın havada bir tarafta kilitleniverir ben yine de kızağa çektim bu servoyu :saygilar:
Benzer bir sorun benim servoda da oluyordu servonun bağlantı noktasının ESC’ye fazla yakın olduğunda gaz çubuğunu kullandıkça servo sağa sola titremeye başlıyordu. Ben böyle bir sebep farkettim sorun aynı olabilir.

Benzer bir sorun benim servoda da oluyordu servonun bağlantı noktasının ESC’ye fazla yakın olduğunda gaz çubuğunu kullandıkça servo sağa sola titremeye başlıyordu. Ben böyle bir sebep farkettim sorun aynı olabilir.
Teşekkür ederim öneri için:) ama bendeki problem farklı muhtemelen. Çünkü servoyu farklı kanallarda, farklı kumandalar ve alıcılarla tek başına denediğimde de aynı davranıyor:saygilar:

• Beğen
Tepkiler: Taha KOÇAK
Servoyu açmışken bari kabloyu değiştirip öyle bir deneseydiniz. Genelde ground'daki gürültüden de böyle jitter problemi olabilir.
Deneyeceğim bakalım zaten müdahale edilecek başka kısım da kalmadı:lol: lehim işini de pek beceremiyorum hem pratik oluyor böyle işler:saygilar: