SGHM 500GR Altı Uçuş izin Talebi - Form 19

500gr altı için yeşil alanda izin gerekmiyordu, sizinki kırmızı değil ama yeşil de değil galiba.
Ayrıca SGHM'nin sitesinden izin için başvuruluyor, posta ile göndermenize gerek yoktu.

:)

miyor du .. zaten sırf bu sebepten bu ülkede 500gr altı cihazlar Türkiye de BİM dahil heryer de satılmaya devam etmekte. Ben kendi cihazımı aldığım dönemde Uçuş izinleri bölgesi haritası yoktu ve 500gr altı cihazlar ile ticari uçuş yapmadığınız sürece ve kamu ile askeri alanlara, Meskul mahal alanlara 500metre uzaktaysanız kimseye bilgi vermeden uçma hakkınız vardı..

Taa ki uçuş bölgeleri haritası yayınlanana kadar.. İlk başlarda sevinmiştik, devlet duruma el attı en azından uçabilmek için belirli alanlar gösterilecekti bize.. fakat durum öyle olmadı aksine daha beter oldu..

Özellikle İstanbul da her tarafı kırmızıya boyadılar.. En son 15 gün önce Şileden sonrasını komple kırmızı yaptılar..

Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde uçma kabiliyeti olan insansız her hava aracı için ister yeşil bölgede ister yeşil olmayan bölgede ister kırmızı bölgede olmak üzere hepsi için izin almak zorundasınız. Yeşil bölgelerin ayrıcalığı ilgili bölgenin mülki amirliğine başvurup bilgi veriyorsunuz ve size hayır uçamazsınız derler ise o yeşil bölgede de uçamazsınız.

Sanırım SGHM sitesine pilotluk üyeliğiniz yok.. 500gr altı için hiç bir zaman online olarak izin platformu açılmadı. tek yolu form-19 ile posta ve email ile başvuru yapmak.

Taktik tahtası gibi o resim . Kırmızı çember üstüne bir kaç kat daha çizilmiş . Topa orda baskı yapın ... üçlü beşli sekizli müdafa yapın ki adamın izin istemek bırakın kalbinden geçmeyi aklından bile geçmesin ... Uğraşmayın izinle falan . O kadar da takmayın kafaya .

Ben sizin gibi düşünmüyorum.
Belki siz bireysel olarak bu durumdan kaçabiliyorsunuz fakat toplumsal oluşumların önünde bir engeldir bu durum.. Özellikle çocukların, çocuk yaş da rc ile ilgilenmelerinin önünde engeldir.

• Beğen
Tepkiler: Taha KOÇAK
Cimer bir karar organi degildir yasalarimiza gore. Karar organi mahkemedir.

Evet doğru, katılıyorum. Ben de zaten hukuksal bir karar vermelerini beklemiyorum ki zaten bunu ifade etmedim. Sanırım yanlış anlaşıldı.

Benim birkaç kez basıma geldi. Bursa İl Trafik Sube Müdürlüğüne bir konu hakkında birçok şikayette bulundum, kimse geri dönüp cevap verme lütfunda bulunmadı. CİMER e yazdım, ertesi gün şube müdürü telefonla aradı. Yanı yaramaz çocuğu babasına şikayet ettim.

Arkadaş “kimi kime şikayet ediyorum” diye düşündüm deyince ben de “sen yaz gerisini onlar düşünsün” dedim.

:)

miyor du .. zaten sırf bu sebepten bu ülkede 500gr altı cihazlar Türkiye de BİM dahil heryer de satılmaya devam etmekte. Ben kendi cihazımı aldığım dönemde Uçuş izinleri bölgesi haritası yoktu ve 500gr altı cihazlar ile ticari uçuş yapmadığınız sürece ve kamu ile askeri alanlara, Meskul mahal alanlara 500metre uzaktaysanız kimseye bilgi vermeden uçma hakkınız vardı..

Taa ki uçuş bölgeleri haritası yayınlanana kadar.. İlk başlarda sevinmiştik, devlet duruma el attı en azından uçabilmek için belirli alanlar gösterilecekti bize.. fakat durum öyle olmadı aksine daha beter oldu..

Özellikle İstanbul da her tarafı kırmızıya boyadılar.. En son 15 gün önce Şileden sonrasını komple kırmızı yaptılar..

Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde uçma kabiliyeti olan insansız her hava aracı için ister yeşil bölgede ister yeşil olmayan bölgede ister kırmızı bölgede olmak üzere hepsi için izin almak zorundasınız. Yeşil bölgelerin ayrıcalığı ilgili bölgenin mülki amirliğine başvurup bilgi veriyorsunuz ve size hayır uçamazsınız derler ise o yeşil bölgede de uçamazsınız.

Sanırım SGHM sitesine pilotluk üyeliğiniz yok.. 500gr altı için hiç bir zaman online olarak izin platformu açılmadı. tek yolu form-19 ile posta ve email ile başvuru yapmak.

Üyeliğim var ama sizin kadar tecrübeli olmayabilirim, yeni sayılır benimki 2015'ti herhalde. Bir de, 500gr altı cihazım hiç olmadı. onlar oyuncaktır.

Lakin uzun uzun yazdıklarınızdan, sizin de SGHM'nin sitesini pek kullanmadığınızı görüyorum. Zira sitedeki mevzuatı okusaydınız, 500gr altı için sadece yeşil alanda ve izin almadan uçabilirsin yazdığını görebilirdiniz. Sitenin alt tarafında mevzuat linki var, orayı açıp okursanız, kulaktan doldurduğunuz bilgileri burada gerçekmiş gibi anlatmanıza gerek kalmaz.

• Beğen
Tepkiler: Cenk Şentürk
Üyeliğim var ama sizin kadar tecrübeli olmayabilirim, yeni sayılır benimki 2015'ti herhalde. Bir de, 500gr altı cihazım hiç olmadı. onlar oyuncaktır.

Lakin uzun uzun yazdıklarınızdan, sizin de SGHM'nin sitesini pek kullanmadığınızı görüyorum. Zira sitedeki mevzuatı okusaydınız, 500gr altı için sadece yeşil alanda ve izin almadan uçabilirsin yazdığını görebilirdiniz. Sitenin alt tarafında mevzuat linki var, orayı açıp okursanız, kulaktan doldurduğunuz bilgileri burada gerçekmiş gibi anlatmanıza gerek kalmaz.

Tecrübesizsiniz demedim lakin siz bu şekilde bilmeye devam edin. SGHM sitesi 2017 yılında üyelik alımına başladı.

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Son düzenleme:
evet 2015 değildi, ama 2017 subatinda sisteme TR-99 numaralı dronu kaydettiğimi hatirliyorum. Ki bu 5. kayıt yaptigim cihazdı. Bu durumda 2016 olmalı.

Talimatı okumadın değil mi hala?

• Beğen
Tepkiler: Cenk Şentürk
evet 2015 değildi, ama 2017 subatinda sisteme TR-99 numaralı dronu kaydettiğimi hatirliyorum. Ki bu 5. kayıt yaptigim cihazdı. Bu durumda 2016 olmalı.

Talimatı okumadın değil mi hala?

Talimatı paylaş ilgili bölümün altını kırmızı kalemle çizersen bir daha okurum. Resmi görmedin herhalde oyuncaklar için yayınlanan yazıyı.

Kardeşim talimat daha 1 yıldan kısa zaman önce güncellendi. Bağlayıcı olan talimattır. Resmi yazıdır bu. Yeşil alanda 500gr altı cihazla uçarsın, polis gelirse talimatı gösterirsen gider. Sitedeki yazı kimseyi bağlamaz. Yanlış yazılmış unutulmuş denir. Okursan öğrenirsin, okumazsan sağda solda konuşursun. Senin ne konuştuğun önemli değil, sıkıntı şu ki kendinden emin gibi buralara yazıyorsun, başkalarını yanlış yönlendiriyorsun.

Öğrenmenin birinci kuralı cehaleti kabul etmektir ki cevap arayasın, herşeyi bildiğini düşünürsen zaten cevap aramazsın. Bu durumda bize sormana da lüzüm yok.

• Beğen
Tepkiler: Yalçın Aydın
Kendi cehaletinizi kendinize saklayın ve ısrarla savunduğunuz talimattaki ilgili maddeyi paylaşın görelim.

Azami kalkış ağırlığı 500 gram altı insansız hava araçları (İHA) ile ilgili önemli duyuru ! - 18.12.2019
Azami kalkış ağırlığı 500 gr. altı insansız hava araçlarının pilotları, İHA Kayıt Sistemi'nde bulunan mülki idare amirlikleri tarafından uygunluğu alınmış, uçuş bölgeleri haritasında "yeşil" olarak tanımlanan (uçuşa serbest) bölgelerde; uçuş izni alma gerekliliği bulunmadan en yakın mülki idare amirliğine bilgi vererek uçuş gerçekleştirebilirler.
Duyurulur.

Çocukken en sevdiğim şeylerden birisi kağıt katlayıp uçak yapıp pencereden atmaktı. Az önce bir A4 aldım. Katlayıp uçak yaptım ama dışarıya atamadım. Sonuçta bi İHA yani. Hemen başvuruda bulundum. Bakalım uçuş izni gelir mi?! :evil:

Çocukken en sevdiğim şeylerden birisi kağıt katlayıp uçak yapıp pencereden atmaktı. Az önce bir A4 aldım. Katlayıp uçak yaptım ama dışarıya atamadım. Sonuçta bi İHA yani. Hemen başvuruda bulundum. Bakalım uçuş izni gelir mi?! :evil:

Muhtamelen onaylanmaz çünkü fazla insansız kontrollü hiç olmazsa bizimkilerde kumanda var. İnsana çarparsa ne olur biliyor musun abi??