Sim kumandası yapalım ...

Potlar 5 - 10 k arası olacak zaten. Alaylı usulü 100 nF yeter diye düşündüm. :) Titremeyi önlemek için peş peşe üç - beş okumanın ortalaması alınabilir belki.
Haa aklıma geldi. Standart kumandalarda bir de "deadband" olayı var. Yazılıma bunu da eklemek iyi olabilir. Bu da titremeyi azaltacak bir uygulama olur. Sadece bir önceki çevrim değerlerinin ayrı bir array'de saklanması gerekecek.

Evde bir tane bozuk vedokuzbirbir kumandası var zannediyordum. Yokmuş ... 4 eksenli(throttle, rudder, elevator, aileron) ve bozuk bir kumanda arıyorum.

Zafer SAHIN' Alıntı:
Evde bir tane bozuk vedokuzbirbir kumandası var zannediyordum. Yokmuş ... 4 eksenli(throttle, rudder, elevator, aileron) ve bozuk bir kumanda arıyorum.
Evet yok mu bozuk "Vedokuzbirbir" kumandası arkadaşlar ??

Yanlış forumda arıyosunuz :laugh:

Emre'ye katılmamak elde değil ama maalesef bende var ve bozuk değil. İşin kötüsü model de hala uçar vaziyette. Ufaklık belki ilerde ilgilenir diye bekletiyorum. Vedokuzbirbir olması şart mı. Volantex kumandası verelim.

Her türlü 4 eksenli kumanda kabulümdür ... Pot'ları sağlam olsun yeter ...

Hiç kullanmadım sağlamdır herhalde. Adres alayım.

Zafer bey, bende de bir tane bozulan 4 kanal Walkera mikro helikopterin 35 Mhz kumandası var, sağlam! Atıl duruyor, emrine amadedir!

Şimdi aklıma geldi, bir de 6 kanal Helimax Axe CP kumandası var, 72 Mhz. O da sağlam.

Ya da;

D ) Hepsi.

Eminim bir yerde işine yarayabilir.

Elimde bulunan XY eksenli ve tek anahtarlı bir "Arduino Joystick"i vardı...

Kodları denedim ve tam bir hayalkırıklığı :( ... Gerçekten saçma bir şekilde sadece "Y" ekseni düzgün çalışıyor. X ekseni aynı anda 4 kanalın birden hareket etmesine yol açıyor. Anahtarı tıkladığımda, PPM sinyalii tamamen kararsızlaşıyor ... Ama yine de PhoeniX RC'de Y kanalını çalıştırmayı başardım :D :D ... Neyse ... Çalışmalara devam ....

Akıl öğretmek gibi olmasın da uygun kumanda kasası bulunana kadar ben olsam dört ayrı potansiyometre ile test ve yazılım geliştirme çalışmalarını sürdürürdüm.

Kullandığım Joystick zaten bu :
Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

XY eksenine ve düğme/anahtar özelliğine sahip .... Ayrıca bu Joystick'i şu kodla test ettim, Y ekseninin biraz ofsetinin kaymış olması dışında hiç bir sorunu yok.

Kod:
int x,y,z;

void setup() {
  // put your setup code here, to run once:
  pinMode(3, INPUT_PULLUP);
  Serial.begin(9600);
}

void loop() {
  // put your main code here, to run repeatedly:
  x = analogRead(A0);
  y = analogRead(A1);
  z = digitalRead(3);
  Serial.print("X : ");
  Serial.println(x);
  Serial.print("Y : ");
  Serial.println(y);
  Serial.print("Z : ");
  Serial.println(z);
  delay(100);
}

[attachimg=1]

Kullandığım kodda 2 analog kanala kadar indim ama kararsız davranış devam ediyor. Elimdeki kumandaların PPM çıkışlarını osiloskop vasıtası ile inceleyip, yola ondan sonra devam etmek şu anda daha mantıklı gözüküyor...

Ekli dosyalar

• 2015-06-19_005152.png
    2015-06-19_005152.png
    7.4 KB · Görülme: 94

2 kanala indikten sonraki davranış şu şekilde, X ekseni düzgün davranırken, Y ekseni sanki 2 kanala birden kontrol ediyor. Anahtar da işin içine girince, son derece kararsız titremeler de işin içine giriyor. Değişken çerçeve uzunluğu nedeni ile bu şekilde bir davranış oluşuyor diye düşünüyorum.

- X ekseni testi -
[attachimg=1]
[attachimg=2]

- Y ekseni testi -
[attachimg=3]
[attachimg=4]

Ekli dosyalar

• 2015-06-19_005647.png
    2015-06-19_005647.png
    36 KB · Görülme: 87
  • 2015-06-19_005655.png
    2015-06-19_005655.png
    54 KB · Görülme: 85
  • 2015-06-19_005706.png
    2015-06-19_005706.png
    60.4 KB · Görülme: 85
  • 2015-06-19_005716.png
    2015-06-19_005716.png
    59.9 KB · Görülme: 86

Sümer abi, "kütüphanesiz kullanımın" gerekçesini kabul etmeme rağmen, kütüphaneli kullanımından yanayım. Ben dahil çoğu kişi için de işe yarar bir proje çıkarma ve kod yazım süresini kısaltması sebebi ile kütüphaneler tercih ediliyor ...