Simulator / Simulasyon Nedir, Ne Işe Yarar ?

Mehmet Kucuksari

Administrator
İlgi Alanı
Heli
Gerek RC Helikopter gerekse RC Uçak uçurma işi gerçekten sabır,çalışma ve biraz da yetenek gerektiren bir iştir. ???

Bu hobinin olmazsa olmazı da ne yazık ki sahada yaşanan kırımlardır :(. Fakat özellikle pilotaj nedeni ile meydana gelen kırımları minimuma indirmek elimizde. İşte bu noktada "SIMULASYON" programları yardımımıza yetişiyor. :thumbup:

[attachimg=1]​

Simulasyon programları temel olarak aynı prensibe sahiptir. Saha ortamını evin içine taşıma :lollol:

Uçurmak istediğiniz modeli bilgisayar başında seçer ve sanki gerçekten sahadaymıssınız hissini size vererek uçma imkanı sağlar. Isterseniz rüzgarlı , isterseniz güneşli bir havada, ister bir tepe de ister bir gölün üzerinde koltukta oturken uçar, bir taraftan da çayınızı yudumlarsınız. :p

SIMULASYON ile çalışma, hem maliyet anlamında bizlere yardımcı olurken hem de pilotajımızın gelişmesini süre olarak kısaltmaktadır.

Peki Simulasyon çalışmasının gerekliliğini kabul ettik diyelim fakat ; :eek:

1- Hangi Simulasyon programını seçeyim ??
2- Bu yazılımları nereden nasıl temin ederim. Bilgisayarıma nasıl kurarım ??
3- Yazılımı kullanmak için hangi kumandayı tercih etmem gerekiyor ??
4- Nasıl bir çalışma programı takip etmeliyim ??
.........

gibi bir sürü soru karşımıza çıkıyor.

Neyse ki bu soruların hepsinin basit cevapları mevcut . Bu cevapları değişik konu başlıkları altında sizlerle paylaşmaya çalışacağız. %p

Umarım faydalı bir yazı dizisi olur.

YAZI DIZI LINKLERI
1-
2-
3-
4-
5-

"Model Helikopterci Adaylarına Tavsiyeler : Ilk Model ve Ekipmanlar Ne olmalı ?" konusunda paylaşılan bir videonun bu konu ile ilgili kısmını burada da paylaşalım.

[smg id=1036 type=av]

Ekli dosyalar

• Simulasyon.jpg
    Simulasyon.jpg
    72 KB · Görülme: 997
Ynt: Simulasyon Nedir, Ne Işe Yarar ?

Bilgilendirme için teşekkürler.

Çok faydalı bir yazı olmuş teşekkürler
bir sorum olacak : tavsiye edebileceğiniz bir simulasyon programı ve kumanda markası var mı ? hexacopter uçurmak konusunda çalışmaya başlamak istiyorum.Bir yandan da kendime uygun fiyatlı bir tanesini toplamak niyetindeyim yavaş yavaş.Tavsiyeleriniz olursa öğrenmek isterim .
iyi günler

serhat eluz' Alıntı:
Çok faydalı bir yazı olmuş teşekkürler
bir sorum olacak : tavsiye edebileceğiniz bir simulasyon programı ve kumanda markası var mı ? hexacopter uçurmak konusunda çalışmaya başlamak istiyorum.Bir yandan da kendime uygun fiyatlı bir tanesini toplamak niyetindeyim yavaş yavaş.Tavsiyeleriniz olursa öğrenmek isterim .
iyi günler
Sorularının cevabı ve çok daha fazlası :)

Güzel bir karikatür :D

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Bu simülasyonlarda neden kırılınca hemen yenisi geliyor ben skid kırılsın ama uçsun skidsiz iniş tecrübe etmek isyorum ha keza tork tübe dişli sıyırsın veya kuyruk palini kırayım ama indirmeyede çalışayım diyorum, varmı böyle birşey yoksa neden yapmazlar acaba.

Aslında haklısınız, değiştirebildiğimiz sadece hava şartları, yani modelde olabilceke arızalar simule edilmemil ki, gerçek uçuşta başımıza geldiğinde rahat bir şekilde iniş yapabilelim.

Pardon, birde motoru susturup otorotasyonda yapabiliyoruz. %p Hakkını yemeyelim simülasyonun :)

Var arkadaslar, modelde hata senaryolari var. Ama gercek icin ne kadar egitici olur, ucusta bir parca hata verse bu egitimin ne kadar faydasi olur, supheliyim

Mustafa Çoban.' Alıntı:
Bu simülasyonlarda neden kırılınca hemen yenisi geliyor ben skid kırılsın ama uçsun skidsiz iniş tecrübe etmek isyorum ha keza tork tübe dişli sıyırsın veya kuyruk palini kırayım ama indirmeyede çalışayım diyorum, varmı böyle birşey yoksa neden yapmazlar acaba.
Phoenixde var. Sim ayarlarından kırımdan kaç saniye sonra başlayacağını seçiyorsun hatta iptal edebiliyorsun. Başlamak için Space tuşu idi sanırım onu kullanıyorsun. Ben tek kanatla çok uçak uçurdum. Tabi çok uzun uçamadım. Ama phoenixde helşkerde skid bile kırılınca model sapıtıyor.
RF de ise daha güzel yapılmış. Mesela kanopi düşer uçuşa devam edersin. Hatta Logo 800 de bir tuşla kanopiyi atabiliyorsunuz.
Emre de bahsetmiş. Phoenixde bir bölüm vardı. Oradan havada oluşabilecek bir hasar seçiyorsunuz. Uçuşun herhangi bi yerinde arıza çıkıyor ve model sapıtıyor. Siz de indirmeye çalışıyorsunuz.

Tamam arkadaşlar teşekkürler iki simülasyondada olay auto resetten geçiyormuş iptal ettinmi olay tamamdır.bir yeri kırılınca uçuyor :thumbup: :thumbup:

Güzel bilgiler için çok teşekkür ederim.