Sivil Havacılık Gen Md lugu - İnsansız Hava Araçları Kurallar!!!!

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

DiVeR

Yeni Uye
Arkadaşlar selamlar,

Aşağıdaki konuya dikkatinizi çekmek istedim.

11 Haziran 2015 Tarihinde

Türk Hava Sahasında işletilecek veya kullanılacak sivil İnsansız Hava Aracı (İHA) sistemlerinin operasyonlarını, sistemleri kullanacak kişilerin sahip olması gereken nitelikleri, İHA’ların uçuşa elverişliliklerine dair hususları ve İHA operasyonları sırasında verilecek hava trafik hizmetlerine ilişkin usul ve esasları belirlemek üzere İnsansız Hava Aracı Sistemlerinin Tescil, Operasyon, Seyrüsefer, Bakım Ve Uçuşa Elverişlilik Usul Ve Esaslarına İlişkin Talimat (SHT-İHA) taslağı hazırlanmıştır.

Taslakta Madde 2 Ç De uçuş ağırlığı 500 gr altı olanlar oyuncak olarak tanımlanmış ve bu taslak kapsamı dışında bırakılmış.

Ayrıca; 500 gr - 25 kg arasında olanlar İHA0 olarak tanımlanmış ; (Taslakta Yanlış yazılmış doğrusu 500gr-4kg arası olanlar) :)
İHA0 lar için
madde 6 ile 7 de genel md lukce uygunluk yazısı gerekmediği
madde 8 de Uçuşa Elverişlilik Sertifikası ve SHY-21 kapsamında Özel Uçuş İzni Belgesi düzenlenmediği
madde 9 da bakımlardan pilotun sorumlu olduğu
madde 14 de pilot lisansı gerekmediği
belirtilmiş. Bunlarda bizler için faydalı olabilir.

Kötü haberler ise; yine İHA0 lar için
- Ticari faaliyetler dışında sportif ve amatör amaçla gerçekleştirilecek uçuşlarda izni ilgili mülki idarededir denmiş,
- Fotoğraf-film çekimi ve ticari amaçlı havacılık için 10 iş günü öncesinden Genel Müdürlüğe başvuru şartı konmuş,
- gündoğumu-günbatımı saatleri arasında, bulutsuz ve en az 2 km görüşe haiz havalarda uçuş gerçekleştirilebileceği belirtilmiş,
- Yerden 300 feet yüksekliğin üzerinde uçuş gerçekleştirilemez denilmiş.
- madde 10 da 3. şahıs mali mesuliyet sigortası zorunluluğu getirilmiş,
- Madde 18 c ye göre çok kalabalık bölgeler için müdürlükten izin gerekiyor
(Meskun mahaller veya yerleşim sahaları şehir, kasaba ve banliyö, sanayi
bölgesi, ticaret alanı, vb. içerisinde yüksek yoğunlukta insan bulunan bölgeleri,)
-!!! izin alınmadan İHA uçuşu yapılması hallerinde ilgili şahıs ve işletmelere
2920 sayılı Kanunun 5 inci kısmında yer alan ceza hükümlerinin uygulanacağı söylenmiş.

Taslağı basıp iyice okumak, anlamak ve yanımızda bulundurmak ta fayda olabilir.

Saygılarımla
Murat

Murat bey daha önce paylaşılmıştı, ama böyle özet de güzel olmuş, elinize sağlık.

Ağırlıkların yazımında bir yanlışlık yok, biraz anlatım eksikliği var sadece. 500g altındakiler oyuncak kabul edilmiş ve kapsam dışı bırakılmış. 500g-4kg arası İHA0 4kg-25kg arası da İHA1. Ancak aynı yönetmeliğin 4. madde ö bendinde model uçak olarak tanımlanan ve özellikleri belirlenen araçlar da İHA0 grubuna dahilmiş. Tabi henüz taslak, umarız kesinleşirse bu ayırımlar daha net ve anlaşılır olarak yapılır.

Emre Bey Selamlar,

Daha önce paylaşıldığını farketmedim. Siz belirtince tekrar baktım.
Ağırlıklar yanlış yazılmış

a) İHA0: Azami kalkış ağırlığı 500 gr (dâhil) – 25 kg aralığında olan İHA’lar,
b) İHA1: Azami kalkış ağırlığı 4 kg (dâhil) – 25 kg aralığında olan İHA’lar,
c) İHA2: Azami kalkış ağırlığı 25 kg (dâhil) – 150 kg aralığında olan İHA’lar,
ç) İHA3: Azami kalkış ağırlığı 150 kg (dâhil) ve daha fazla olan İHA’lar.

İHA0 için Azami kalkış ağırlığı 500 gr (dâhil) – 4 kg aralığında olan İHA’lar, olmalıydı.

Umarım en uygun ve güvenli şekilde yasalaşır.
Saygılarımla
Murat

Anlatım eksikliği dediğim kısım işte burası. Örnek üzerinden gidelim, 24,990 kg ağırlığında bir hava aracınız varsa, ama model uçak tanımındaki şartlara uyuyorsa, o da İHA0 kategorisine giriyor. O yüzden iki kategorinin üst sınırı da 25 kg. 4.100 kg olsa, ama görüntü aktarımı yapsa İHA1 oluyor. 26 kg olup model uçak olsa dahi İHA2 oluyor.

Hımm anladım sanırım. Model uçakla ilgili kısımları pek okumadığım için kg ları ilişkilendirmemişim.
Bu durumda sadece Kg kısmını okuyanları yanlış bilgilendirmemek için şöyle olmalıydı ;

a) İHA0: Azami kalkış ağırlığı 500 gr (dâhil) – 4 kg aralığında olan İHA’lar,
b) İHA1: Azami kalkış ağırlığı 4 kg (dâhil) – 25 kg aralığında olan İHA’lar,
c) İHA2: Azami kalkış ağırlığı 25 kg (dâhil) – 150 kg aralığında olan İHA’lar,
ç) İHA3: Azami kalkış ağırlığı 150 kg (dâhil) ve daha fazla olan İHA’lar.
Not : Azami kalkış ağırlığı 500 gr (dâhil) – 25 kg aralığında olan Model uçak tanımındaki İHA’lar, iHA0 sınıfına dahil edilecektir.

İnşallah etkinliklerinizin birinde model uçaklarla tanışma fırsatım olur.

Saygılarımla
Murat

benim buradan anladığım, 500 gram ın altında ne olursa olsun kapsam dışı kaldığıdır, doğru mu?

Degil aslinda,

Aslinda 500gr altinda kalan ve artik neredeyse coluk cocugun elindeki quadlar icin yasa geliyor demek,
Herkez eline alip foto video cekiyorum diye quad havalandiramayacak gibi gibi geldi bana, sana kurallar quad icin cikti gibi gibi geldi bana,

Kötü haberler ise; yine İHA0 lar için

- Ticari faaliyetler dışında sportif ve amatör amaçla gerçekleştirilecek uçuşlarda izni ilgili mülki idarededir denmiş,
- Fotoğraf-film çekimi ve ticari amaçlı havacılık için 10 iş günü öncesinden Genel Müdürlüğe başvuru şartı konmuş,
- gündoğumu-günbatımı saatleri arasında, bulutsuz ve en az 2 km görüşe haiz havalarda uçuş gerçekleştirilebileceği belirtilmiş,
- Yerden 300 feet yüksekliğin üzerinde uçuş gerçekleştirilemez denilmiş.
- madde 10 da 3. şahıs mali mesuliyet sigortası zorunluluğu getirilmiş,
- Madde 18 c ye göre çok kalabalık bölgeler için müdürlükten izin gerekiyor
(Meskun mahaller veya yerleşim sahaları şehir, kasaba ve banliyö, sanayi
bölgesi, ticaret alanı, vb. içerisinde yüksek yoğunlukta insan bulunan bölgeleri,)
-!!! izin alınmadan İHA uçuşu yapılması hallerinde ilgili şahıs ve işletmelere
2920 sayılı Kanunun 5 inci kısmında yer alan ceza hükümlerinin uygulanacağı söylenmiş.

fatih öz' Alıntı:
benim buradan anladığım, 500 gram ın altında ne olursa olsun kapsam dışı kaldığıdır, doğru mu?

Bende öyle anladım tekrar okuyorum yönetmeliği. Ama zaten 500 gr çok az, 1kg olsaydı iyiydi.

Birde taslak son haline gelip çıkmadan organize olarak acaba isteklerimizi toparlayıp iletsek bir faydası olur mu?

Sadece IHA0 için izin şartı kaldırılsa sanırım birçok kişi için yeterli kolaylık oluşacaktır.
Taslak halindeyken görüş bildirilen bir başvuru alanı oluşturulmuş ancak süre dolmuş.
Saygılarımla
Murat

Merhaba Arkadaşlar

Sivil havacılık genel müdürlüğü İHA sınıfı hava araçlarını kayıt altına almak için planlama yaptığını duyurdu. Vatana millete hayırlı olsun.

[attachimg=1]

Ekli dosyalar

• dfdfdf.JPG
    dfdfdf.JPG
    39.6 KB · Görülme: 198

Teknoseyir bu konuyla ilgili video paylaşmış;

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Baştan sona izledim , çözüm önerisi olabilecek birşey yine yok , ciddiye alınmasın , yarın modeline el konulup üzerine okkalı bir ceza kesilirse o zaman ciddiyeti belli olur..Yine çok konuşulup , aslında sonucunda birşey olmayacak bir balona benziyor , ama ne zaman patlar o balon onu bilemiyorum...

"Abi bu ne kadar uçar, bizide uçurumu?" gibi sorulardan sonra "jandarmaya söylerim ha" muhabbetlerine başladılar. Hadi hayırlısı.

Ekli dosyalar

• kýzgýn.jpg
    kýzgýn.jpg
    21.9 KB · Görülme: 29

Erzurumda yasaklanmış droneler

mehmet çağlar' Alıntı:
"Abi bu ne kadar uçar, bizide uçurumu?" gibi sorulardan sonra "jandarmaya söylerim ha" muhabbetlerine başladılar. Hadi hayırlısı.

+1

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...