Sp Racing F3 cleanflight pid ayarları hakkında

fatihbasaris

Yeni Uye
Öncelikle herkese merhaba demek istiyorum. Üye olduktan sonraki ilk paylaşımım.

Quadcopterimin Özellikleri:
250 lik bir frame
2300 kv emax motor
20 A'lik ESC,
Sp Racing F3 integrated OSD kontrol kartı,
Turnigy 9x ve Fr Sky Telemtry

1. Sorum:
Uçurmak istediğimde sola doğru bir kalkış oluyor. Forumda biraz gezindim aslında. Buna sebep olarak motor yönlerinin doğru olmaması, pervanelerin düzgün takılmaması ya da ESC'lerin kalibrasyonun yapılmaması ana etkenler olarak sıralanmış. Cleanflight kullanıyorum. Sırası ile tek tek motorları test ettim. Yönleri doğru. Daha sonra ESC leri de kalibre ettim. Ancak düzgün bir kalkış elde edemedim. PID ayarları aşağıdaki gibi. default değerlerde. Acaba bunlarla oynamam gerekiyor mu?

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

2.Sorum: Turnigy Kumandam da heli ve acro diye seçenkler mevcut. Ben Acro da kullanıyorum. Bu bir sebep olabilir mi?

Ayrıca daha önce iki kere uçuş denemesi yaptım. Ancak kırım denilen şey benimde başıma geldi. :)
İlkinde 2 pervanemi kaybettim. İkincisinde de telemetry modülümün dış kutusu kırıldı. Dolayısı ile ayarları tam olmadan uçurmak istemiyorum. İstenirse video çekip paylaşadabilirim.

Ayrıca Kocaeli de ikamet eden ve yardımcı olabilecek arkadaşlar olursa da çok sevinirim.

cleanflight pid ayarları hakkında

Merhaba Fatih bey. PID değerleri bahsettiğiniz duruma neden olmaz. Cleanflight ilk sayfasında accelerometer kalibrasyonunu düzgün yaptınız mı? Veya kumandanızda sola doğru bir trim var mı?

Cevap için teşekkürler Emre Bey,

Evet ilk ekranda accelerometer kalibrasyonunu yaptım. Trim değerlerim ise;

AIL 001 000
ELE 001 000
THR 001 000
RUD 001 000 şeklinde..

Kalibrasyon yaptığınız yüzeyin terazisinde bir kayma olabilir mi? SP3 kalibrasyon yaptığınız yüzeyi referans alıyor. Eğer o yüzey veya quadın duruşu bir şekilde yamuksa, kart uçuş sırasında sürekli o yüzeyi yakalamaya çalışıyor ve dolayısıyla bir tarafa kayıyor.

Haklı olabilirsiniz. Sağlıklı olması açısından nasıl bir yöntem önerirsiniz?

İlk quadımı toplarken benzer şekilde hep bir tarafa kayma olduğunu fark etmiştim. Kalibrasyon yaptığım masanın az da olsa teraziden kayık olduğunu gördüm. Quadı teraziye alıp kalibrasyon yaptım, öyle süper ince bir ayardan da bahsetmiyorum, olabildiği kadar. Sonrasında problem çözülmüştü.

Yarın ilk işim su terazisi edinmek ve kalibrasyonu öyle yapmak olacak.
Sonucu bildireceğim. Tekrar çok teşekkürler...

betaflight yazılımını kullanmanızı öneririm,

Angle yada horizon modda olsaydı birtarafa kaymadan söz edebilirdim (acce. Kalibrasyonu düz zeminde yapılması hakkında)
Ama acro da kullanıyorsanız ve kayma oluyorsa başka sürüm cleanflight (bir alt stable versiyon) yüklemenizi tavsiye ederim.
Yada arkadaşın dediği gibi baseflight deneyin