Spektrum Alıcımın Anteni Koptu

İlgi Alanı
Uçak
Spektrum AR6100E alıcımın 2 adet anteni vardı ve ikiside koptu. ne yapmalıyım. parçalar kayboldu elimde yok.

Ayni konuyu 2.kez açmanın bir faydası olmayacaktır. Mevcut konunuzu güncel demeniz daha mantıklı.

Yoksa forumun ne hale döneceğini siz de tahmin edebilirsiniz diye düşünüyorum.

Konunu tekrar güncelleyerekden; ben muhtemelen seninde düşünmüş olduğun içini açıp (çocukluk hevesimdir, bişey bozulmuşsa içini açıp bakarım :D) yeni bir anten kablosu takmanın yolunu arardım. Yada en iyisi yenisi sanırım. Belki alıcıya anten görevi görebilecek bi satallite takılabilir. Tabi tamamen cahil düşüncelerim bunlar. Sabırla beklersen muhtemelen konuyla alakalı bilgisi olan biri yazacaktır.

Konunu tekrar güncelleyerekden; ben muhtemelen seninde düşünmüş olduğun içini açıp (çocukluk hevesimdir, bişey bozulmuşsa içini açıp bakarım :D) yeni bir anten kablosu takmanın yolunu arardım. Yada en iyisi yenisi sanırım. Belki alıcıya anten görevi görebilecek bi satallite takılabilir. Tabi tamamen cahil düşüncelerim bunlar. Sabırla beklersen muhtemelen konuyla alakalı bilgisi olan biri yazacaktır.
Teşekkür ederim

Enes, 30 mm uzunluğunda birer kabloyu -servo kablosu olabilir- alıcıyı açıp lehimle. Düşük güçte ince uçlu havya kullan.

• Beğen
Tepkiler: ENES Uçakçı
Enes, 30 mm uzunluğunda birer kabloyu -servo kablosu olabilir- alıcıyı açıp lehimle. Düşük güçte ince uçlu havya kullan.

Cevabınız için teşekkür ederim.

Mesele aynı uzunlukta mı olması. Telin cinsi falan farketmiyormu. Lehimleme işi içinde yardım almalıyım. İstanbul pendikte oturuyorum, rc uçaklar için onarım yeri biliyorsanız söylermisiniz lütfen.

• Beğen
Tepkiler: Levent Suberk
Evet aynı uzunlukta olmalı. Bu alıcıyı kullanmadım ancak antenler resimlerden anlaşıldığına göre servo kablosu çapında. Bilgisayar veya telefon tamircileri lehimleme yapabilir.

• Beğen

Servo kablosu olmaz alıcının kablosu iki damarlıdır yani orta iletken ve onu çevreleyen şase iletkeni yani bildiğin uydu anteni kablosunun incesi gibi yani coaxiel kablo
Bozuk bir modemin antenin kablosunu kullanabilirsiniz.
Bir bilgisayar tamircisi den isteyin labtop wifi antenlerininin kablosunda aynıdır.

Görünüşe göre bu alıcının antenleri koaksiyel değil düz kablo.
Hayır abi alıcıyı daha önce yakından gördüm
Anten kablosu koaksiyel fotoğrafdan anlaşılmıyor modem anteni kablosu gibi ince
Yabancı forumlarda fotosu var iç ve dış iletkeni PCB de aynı lehim noktasına lehimlemis yani iki iletkeni burup lehimlemis fotosu var yani tek damarda kullansa olur

Son düzenleme:
  • Beğen
Yabancı forumlarda fotosu var iç ve dış iletkeni PCB de aynı lehim noktasına lehimlemis yani iki iletkeni burup lehimlemis fotosu var yani tek damarda kullansa olur
Bende bozuk modem var dediğiniz gibi antenin içindeki kablo öyle. Nasıl bir lehimleme yapılmalı ven yapamam. Nerde yapabilirim o tür bir lehimleme işini bide düşük voltajı bir lehim aleti kullanılmalı diye söylendi.

Bende bozuk modem var dediğiniz gibi antenin içindeki kablo öyle. Nasıl bir lehimleme yapılmalı ven yapamam. Nerde yapabilirim o tür bir lehimleme işini bide düşük voltajı bir lehim aleti kullanılmalı diye söylendi.
Götür bir cep telefonu veya tv elektronik tamircisi yapar ben dukkanim varken böyle işlerden ücret bile almiyordum

• Beğen
Ben alıcının fotoğrafını gördüm.
Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Normalde koaksiyel anten bağlantısının ucunda 1/4 dalga boyu kadar bir iletkenin çıplak (ya da basit izolasyonlu ama koaksiyel blendajlı olmayan hali ile) bulunması gerekir ki sinyal alabilsin. Şu Futaba alıcıdaki gibi.
Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Spektrum alıcının anteninde bunu göremediğim için öyle yazdım. Kuramsal olarak antenin boylu boyunca koaksiyel bir kablo söz konusu ise dışarıdan elektromanyetik sinyal alamaması lazım. Ama alıcı plaketinden koaksiyel çıkıp da hemen kutunun dışı çıplak kalıyorsa onu bilemem tabii.

Ayrıca şu linkler de beni doğruluyor:

NOT: İç ve dış iletkenin burulup aynı yere lehimlendiğini şimdi okudum. O zaman zaten koaksiyel kablo gerekli değil demektir haklısın...

Son düzenleme: