Spektrum Alıcımın Anteni Koptu

Ben alıcının fotoğrafını gördüm.
Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Normalde koaksiyel anten bağlantısının ucunda 1/4 dalga boyu kadar bir iletkenin çıplak (ya da basit izolasyonlu ama koaksiyel blendajlı olmayan hali ile) bulunması gerekir ki sinyal alabilsin. Şu Futaba alıcıdaki gibi.

Spektrum alıcının anteninde bunu göremediğim için öyle yazdım. Kuramsal olarak antenin boylu boyunca koaksiyel bir kablo söz konusu ise dışarıdan elektromanyetik sinyal alamaması lazım. Ama alıcı plaketinden koaksiyel çıkıp da hemen kutunun dışı çıplak kalıyorsa onu bilemem tabii.

Ayrıca şu linkler de beni doğruluyor:

NOT: İç ve dış iletkenin burulup aynı yere lehimlendiğini şimdi okudum. O zaman zaten koaksiyel kablo gerekli değil demektir haklısın...
Anladığım kadarıyla normal bir kablo kullanırsam. Aynı uzunlukta olması yeterli değil mi
Ama koaksiyel kablo buldum. Normal bir kablo kullanmamı mı önerirsiniz yoksa koaksiyel kablo mu

-Anten boyu RC cihaz dışına çıkarılacak diye düşünülüp genelde uzun kablo olunca koaksiyel kablodan yapıp ucundan sadece 31.23 mm. kadar çıplak bırakılıyor. (dış örgü tel sıyrılarak çıkarılıyor.)
-31,23 mm . komple anten kullanılıyorsa koaksiyel olması gerekmiyor.
Koaksiyel kablo temin etmek zor olursa telin yine aynı boy (31.23.) kısmı boşta kalacak şekilde geri kalanına aluminyum folyo sarılarak yapılabilir.

• Beğen
Tepkiler: ENES Uçakçı
-Anten boyu RC cihaz dışına çıkarılacak diye düşünülüp genelde uzun kablo olunca koaksiyel kablodan yapıp ucundan sadece 31.23 mm. kadar çıplak bırakılıyor. (dış örgü tel sıyrılarak çıkarılıyor.)
-31,23 mm . komple anten kullanılıyorsa koaksiyel olması gerekmiyor.
Koaksiyel kablo temin etmek zor olursa telin yine aynı boy (31.23.) kısmı boşta kalacak şekilde geri kalanına aluminyum folyo sarılarak yapılabilir.

Peki modemden sökeceğim koaksiyel kablonun dış yalıtımı var onu sökmeye gerek var mı

Peki modemden sökeceğim koaksiyel kablonun dış yalıtımı var onu sökmeye gerek var mı
bu kablodan alsan olur ben aldım gayet iyi çalışıyor (d8r-ıı plus alıcım )ama alıcıdan alıcıya fark etmez diye dusunuyorum . kendı kablonu yapmak zor iş .:D

• Beğen
Kablo uzunluğu farkediyor ama
farketmedi bende gerçi boyle işlerde uzun kablo iyidir antenler uzun olmalı . daha uzununu bulursan almanı tavsıye ederım zaten 2 tanesı 4 tl al dene buyuk ıhtımalle calışacaktır . yani kendin uğraşmaya değmez hatta ben kendime bunu sipariş verdim bakalım gelsin işe yararsa mesafeyi bayaa arttıracaktır 30 cm uzunluğu var ve ardından da 6 db anten var tabi link olarak bu değil aldığım urun ama bu çeşitten yani.(bu arada yeni farkettim aynı yaştayız). :RCKolik:

• Beğen