Spektrum DX6İ İnceleme

[Urun]: Spektrum DX6İ İNCELEME

Merhaba;

Dx6i'de bulunan "F-Mode" ya da "Gear" düğmesi nasıl pasif yapılabilir. Çünkü ben heliye yeni başladım. Blade 450 3D var elimde. Kumanda ayarlarını helinin kitapçığına göre yaptım. Ama endişem şu ki, yanlışlıkla o switch'e elim dokunduğunda hepinizin malumu neler yaşanabileceği.
Bu nedenle, F mode düğmesinin iptali mümkün müdür?

Teşekkürler.

fatih ekinci' Alıntı:
Dx6i'de bulunan "F-Mode" ya da "Gear" düğmesi nasıl pasif yapılabilir. Çünkü ben heliye yeni başladım. Blade 450 3D var elimde. Kumanda ayarlarını helinin kitapçığına göre yaptım. Ama endişem şu ki, yanlışlıkla o switch'e elim dokunduğunda hepinizin malumu neler yaşanabileceği.
Bu nedenle, F mode düğmesinin iptali mümkün müdür?
Fatih Bey, Spektrum kumandada bildiğim kadarı ile F-Mode ya da Gear disable etmek mümkün değil. (Futaba 7C mümkün idi) Bu durumda hem normal hem idle-up için aynı Pitch / Throttle Curve değerlerini girmek olası ters durumların önüne geçecektir ;)

Her ikisi için de aynı değerleri girdim. Artık tehlike yok benim için. Teşekkürler.
:halay:

dx6 i ile ilgili bir sorunum var hatta iki sorun biri thorttel stigi acik kalinca kumandanin alarm vermesi gerekiyor ama benim kumandada vermiyor ikincisi kumandayi kapatinca motor devir aliyor bu iki sorunu nasil cozebilitiz

modelde batarya bağlı iken önce kumandayı mı kapatıyorsunuz?

evet batarya bagli iken kumandayi kapattim boyle yapilmayacagini biliyorum once alici bataryasini

sokulmesi gerektigini biliyorum ama her kumandada boylemi olur bide kumandayi ilk actigimizda gaz stigi acik olunca alarm vermesi herekiyo

bunu nasil yaparim

mehmet kocak' Alıntı:
evet batarya bagli iken kumandayi kapattim boyle yapilmayacagini biliyorum once alici bataryasini

sokulmesi gerektigini biliyorum ama her kumandada boylemi olur bide kumandayi ilk actigimizda gaz stigi acik olunca alarm vermesi herekiyo

bunu nasil yaparim
Her zaman önce model sonra kumanda kapatılır Mehmet Bey, aksi halde sizin yaşadığınız sorunun yaşanma ihtimali yüksektir. Kumanda açılırken gaz stick min değilse alarm verme durumu kumandanın bir özelliği olup, ne yazık ki her kumanda da bu özellik bulunmamaktadır. Elinizdeki kumandanın manual incelemenizi tavsiye ederim ;)

mehmet kocak' Alıntı:
kumandayi ilk actigimizda gaz stigi acik olunca alarm vermesi herekiyo

bunu nasil yaparim

DX6i manualinin 8. sayfasında "Warning screens" bölümünde der ki;

"If the Model Type is HELI and the F MODE or TH HOLD switch
are in the 1 position when the transmitter is powered on, the
alarm will sound. When the F MODE switch or THROTTLE HOLD
switch are on, an alarm sounds and warning shows on the LCD
screen. When all switches are moved to position 0, the display
returns to normal and the alarm stops.
"

Yani hold switchi ve/veya F mode (stunt / idle up) switchi açıkken (1 pozisyonunda iken) kumandayı açtığınızda alarm verir. Bu switchleri kapalı konuma (0 pozisyonu) getirdiğinizde ekrandaki uyarı normale döner ve alarm durur. Anlaşılan throttle stick konumu ile ilgili bir uyarı dx6i de yok. Ben de bir dönem edindim bu kumandayı ama çok zaman geçti üstünden ve açıkçası çok da hatırlamıyorum bu detayı.

DX7s için ise;

Rollera basılı tutarak açtığınızda yani "System Setup" menüsüne girdiğinizde Warnings başlığının altında

Throttle: over/under %(belirlenen değer)
Stunt 1 : INH / ACT
Hold : INH / ACT

seçenekleri var. stunt ve hold için uyarıyı aktive deaktive etme ve gaz sticki belirlenen bir yüzdenin üzerinde veya aşağısında uyarı verme seçenekleri var.

Belki varsa böyle bir warnings ekranı ordan bakın ama manuale göre yok sanırım.

Rasim Öztürk' Alıntı:
DX6i manualinin 8. sayfasında "Warning screens" bölümünde der ki;
.........
Belki varsa böyle bir warnings ekranı ordan bakın ama manuale göre yok sanırım.
Valla yorum yazarken kumandanın DX6i olduğunu fark etmemiştim :embarras: :D Aynı zamanda bir DX6i kullanıcı olarak Rasim'in verdiği bilgileri teyid ediyor ve ne yazık ki gaz stick min değilse, DX6i herhangi bir uyarı vermiyor :-\

Tesekkurler cevap icin

Merhaba Arkadaşlar,

Bu kumandanın haberleşme protokolü v922, v977 ve blade mcpX BL gibi mikro helikopterlerle uyuşuyor mu,?Ayrıca nitro helikopter dışında 450-500-600-700 sınıf elektrikli helikopterlerde rahatlıkla kullanabileceğimiz ve kapasitesi bakımından yeterli bir kumanda mı? ve alıcısı ile birlikte en uygun fiyata hangi sitede bulabiliriz acaba.....

ÖZKAN KAYA' Alıntı:
Merhaba Arkadaşlar,

Bu kumandanın haberleşme protokolü v922, v977 ve blade mcpX BL gibi mikro helikopterlerle uyuşuyor mu,?Ayrıca nitro helikopter dışında 450-500-600-700 sınıf elektrikli helikopterlerde rahatlıkla kullanabileceğimiz ve kapasitesi bakımından yeterli bir kumanda mı? ve alıcısı ile birlikte en uygun fiyata hangi sitede bulabiliriz acaba.....
Spektrum kumandalar sadece Blade microları ile haberleşir, DMS2 ve DMSX protokol desteği nedeniyle. Tüm sınıf helilerde kullanılabilir, nitrolarda 7.kanala ihtiyaç var sadece.

Nereden ve en uygun nasıl alırım sorunuzu ise aşağıdaki konuda Rasim açıklamıştı, bir bakın isterseniz ;)

ÖZKAN KAYA' Alıntı:
Merhaba Arkadaşlar,

Protokolü Blade Mcpx ile uyuşur, Blade modelleri ile sorunsuz kullanırsınız. v922 ve v977 gibi WlToys modelleri ile uyuşmaz, onların kendi kumandaları olur zaten rtf olarak alabilirsiniz veya ht8 gibi modülleri spektrum gibi kumandalara takıp da v922 kullanabilirsiniz. v977 için henüz bir modül yok, model çok yeni, zamanla çıkabilir.

En uygun fiyata Fast Lad Performance da bulabilirsiniz, ingiltereden geliyor. Üye olup da fiyatları kontrol ederseniz, AR610 alıcı ile birlikte 167 dolar, AR6210 alıcı + satellite ile birlikte 174 dolar gibi bir fiyatı var. Bir blade modeli ile kullanacağım alıcıya ihtiyacım yok derseniz sadece kumanda fiyatı da 111 dolar. (Yine de alıcılı olsun, ileride büyük modellerde de kullanmak istersiniz muhtemelen, o zaman ayrıca alıcı almak aşırı pahalı olacaktır.) 25 dolar kadar da kargo bedeli var.

Fiyatını 75 euro (veya kur olarak eşdeğeri dolar/sterlin vs) altında gösterirseniz ve şansınız varsa gümrüğe de takılmazsınız.

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Spektrum kumandalar sadece Blade microları ile haberleşir, DMS2 ve DMSX protokol desteği nedeniyle. Tüm sınıf helilerde kullanılabilir, nitrolarda 7.kanala ihtiyaç var sadece.

Nereden ve en uygun nasıl alırım sorunuzu ise aşağıdaki konuda Rasim açıklamıştı, bir bakın isterseniz ;)

Mehmet bey, cevabınız için teşekkürler,

yani ilerisi için nitro heli toplamayı düşünmeyen bir kişi olarak 500-600-700 elektrikli heliler için uygun bir demirbaş. ayrıca v977 ve v922 ile uyuşmaması üzücü tabiki, sanırım bir sipariş verecğim bu kumanda için....