Spektrum DX8 ve DX9 için Stick hassasiyet ve tırtıklı yapma ayarı

Doğukan Ocak

RcFanatik
Web sitesi
www.facebook.com
İlgi Alanı
Heli
Herkese selam ,
Spektrum DX8 kumandamı daha geçen hafta aldım ama stickler bana çok hassas ve yumuşak geldi. Soğuktan elim titrese helikopter komutu alıyordu :laugh:
Bende bu sorunu çözmek için kumandanın içini açtım , tabi içini açınca sürprizle karşılaştım içerisi çok karışıktı :lollol:
Biraz daha internetten araştırma yaptım ve kumandanın içini açmamıza hiç gerek yokmuş , arkadaki küçük kare plastikleri çıkartarak içerisinde ki vidalardan sertliğini , gerginliğini ve yumuşaklığını ayarlıyabiliyormuşuz. Bunuda sizinle paylaşmak istedim , bilmeyen arkadaşlar için yardımcı olur umarım. :saygilar:
Not: Bunu sadece DX8 ile yaptım. Spektrumun diğer modelleri için bilmiyorum böyle bir ayarı varmıdır. (DX6 , DX7 , Dx9 vs)

Öncelikle kumandamız.
Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Bu plastiği ,

ve bu plastiği söküyoruz.

Söktüğümüz plastiklerin içerisinden 2'şer tane küçük yıldız vida çıkıyor.
Throttle ve rudder stickleri tarafında olan vidalar (MODE 2 için söylüyorum ;D ) hem tırtıklı hem de daha ağır yapmak için kullanılıyor.
Her zamanki mantık vidaları sıkarsanız ağırlaşıyor ya da tırtıklı oluyor , geveşettiğiniz de çok hassas ve düz oluyor.

Aileron ve Elevator tarafında olan vidalar ise anladığım kadarıyla daha gergin ve ağır yapıyor stickleri. İhtiyacım olmadığı için fazla kurcalamadım. :laugh:

Umarım yararlı olmuştur , forumda bununla ilgili konuyu araştırdım bulamadım , daha önceden açılmış var ise affola :saygilar:

Spektrum DX8 Stick hassasiyet ve tırtıklı yapma ayarı

Doğukan bir DX8 sahibi olarak açıp kapamanın ne kadar zor olduğunu şahsi tecrübelerimle biliyorum. :laugh:

Kumandanın en fazla eleştirebileceğim yönlerinden biridir sanırım bu. :-\ Neyseki normal şartlarda ihtiyaç duyulmuyor ve nadiren açmak gerekiyor.

Çok faydalı bir paylaşım olmuş, eline sağlık. :saygilar:

Teşekkürler Türker abi yardımcı olduysak ne mutlu bize :saygilar:
Kumandayı sökmek bela gerçekten plastikleri de sökmek zorunda olduğu için dahada bir bela oluyor :lollol:

Aynı yöntem DX9 için de geçerli. Paylaşım için teşekkürler Doğukan ellerine sağlık :thumbup: Konuyu hemen INDEKS sayfamıza da ilave edelim :RCKolik:

Teşekkürler Mehmet abi , başlığıda Dx8 ve Dx9 için şeklin de değiştirirsek daha sağlıklı olur o zaman :saygilar:

Şu kumandanın gaz stickini tırtıklı yapmadan sertleştirmenin bir yolu var mıdır?

Doğuş, kırmızı kısmı çekerek çıkarabilirsin. Yapıştırıcı ile yapıştırılmış bölüm.
Mavi kutucuğun olduğu bölgede 3 tane vida var. Sağ-sol / yukarı-aşağı ve mod değiştirme vidaları var. Yukarı aşağı olanı sıkarsan sertleşir. Yanlış hatırlamıyorsam böyleydi, bayadır açmadım..

Doğukan Ocak' Alıntı:
Doğuş, kırmızı kısmı çekerek çıkarabilirsin. Yapıştırıcı ile yapıştırılmış bölüm.
Mavi kutucuğun olduğu bölgede 3 tane vida var. Sağ-sol / yukarı-aşağı ve mod değiştirme vidaları var. Yukarı aşağı olanı sıkarsan sertleşir. Yanlış hatırlamıyorsam böyleydi, bayadır açmadım..

Onu yaptım ama o sırf merkeze aldığımda sertleştirdi. Merkezde değilken bir etkisi olmadı. Yani aileron elavatör gibiyken sert oluyor ama throttle gibi serbest in kalk dersem sertleştirmiyor.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Doğukan Ocak' Alıntı:
O zaman ordaki değil yan kutucuktaki vidalardan birisini sıkman gerekiyor..

Benim gibi bulamayanlar için yan kutucuktaki dipta kalan vidayı açmak gerekiyormuş. Ama yinede istenilen şiddette bir sıkılık olmuyor. Tek çare alışmak demekki.

Doğuş' Alıntı:
.... Ama yinede istenilen şiddette bir sıkılık olmuyor. Tek çare alışmak demekki.

Doğuş helide throttle dediğin kanal esasından Pitch + Throttle, hatta governor devrede olduğunda sadece Pitch (açı) kontrolü sağlıyor. Uçaktaki throttle (gaz) mantığından çok farklı. :rolleyes:

Yani söz konusu kanal uçakta olduğu gibi hemen hemen ON - OFF switch :laugh: mantığında kullanılmadığı için çok fazla sert olması da özellikle tercih edilmez. Ama ben illa sert istiyorum diyorsan o zaman tırtıklı tipte kullanman gerekir.

Helide gaz stickinin belli bir noktaya alınıp dakikayı geçtim saniyeler süresince bile sabit kalması diye birşey söz konusu olamaz çünkü. Uçurmaya başladığında daha iyi anlayacaksın ne demek istediğimi. ;)

Türker Akgün' Alıntı:
Doğuş helide throttle dediğin kanal esasından Pitch + Throttle, hatta governor devrede olduğunda sadece Pitch (açı) kontrolü sağlıyor. Uçaktaki throttle (gaz) mantığından çok farklı. :rolleyes:

Yani söz konusu kanal uçakta olduğu gibi hemen hemen ON - OFF switch :laugh: mantığında kullanılmadığı için çok fazla sert olması da özellikle tercih edilmez. Ama ben illa sert istiyorum diyorsan o zaman tırtıklı tipte kullanman gerekir.

Helide gaz stickinin belli bir noktaya alınıp dakikayı geçtim saniyeler süresince bile sabit kalması diye birşey söz konusu olamaz çünkü. Uçurmaya başladığında daha iyi anlayacaksın ne demek istediğimi. ;)

Abi aklımda şu vardı, hover sırasında sabit bir irtifada kalabilirsem en azından aklımda mesafeler olmaz. Ama rudder kullanımında ufak bir temas ile simülatörde işler değişiyor. Ya bunu %60-%70 değerinde curve sabit kalacak şekilde ayarlamam gerekecek ya da alışmam gerekecek gibi düşünüyorum. O ufak nüanslarda devri ve açıyı koruyabilsem rahat ederim gibime geliyordu abi. O nedenle biraz sertleştirmek avantaj sağlar diye düşündüm abi.

Doğuş' Alıntı:
Abi aklımda şu vardı, hover sırasında sabit bir irtifada kalabilirsem en azından aklımda mesafeler olmaz. Ama rudder kullanımında ufak bir temas ile simülatörde işler değişiyor. Ya bunu %60-%70 değerinde curve sabit kalacak şekilde ayarlamam gerekecek ya da alışmam gerekecek gibi düşünüyorum. O ufak nüanslarda devri ve açıyı koruyabilsem rahat ederim gibime geliyordu abi. O nedenle biraz sertleştirmek avantaj sağlar diye düşündüm abi.

Doğuş hepimizin gittiği yollardan gidersen rahat edersin bence. :laugh:

Örneğin birçoğumuz yüzmeyi nasıl öğrendiğimizi bile hatırlamıyoruzdur öyle değil mi. :rolleyes: İçerisinde zeytinyağı dolu bir can yeleğimiz olsaydı belki bize faydası dokunurdu ama biraz su yutmakta hiçbirimizi öldürmedi.

Öğrenirken sim çalışmak ve uçmak haricinde farklı bir arayışa girmene gerek yok diye düşünüyorum. ;)

Alternatif çözümler bence aksine sana zaman kaybettirecektir. Ayrıca modelcilik geçmişinden dolayı heli uçurmakta zorlanacağını da tahmin etmiyorum ben.

Yine de rahat değilsen en güzel çözüm ilk uçuşlarını Trainer bağlantısı ile yapmak olacaktır bana göre. :agreed:

Ne kadar yumuşak o kadar kontrolü kolay geliyor bana... Zaten çoğu zaman, kafaturu da yüksekse küçük hareketlerle komutlar veriyoruz. Bir de stickten bir "direnç"le karşılaşınca huzursuz oluyorum, gerektiği kadar hassas komutlar veremiyorum.

Bi ara Emre abinin futaba 18sz ile X3 ünü aldım bi tur... Collective alıştığımdan sıkı geldi. Kendi kumandamda her iki stick yaklaşık eşit tensionda... Collective stickini (kumanda dik konumda iken) herhangi bir pozisyonda bıraktığımda konumunu koruyor, hafifçe sallayınca kolayca negatife düşmüyor, ama aşırı sıkı da değil... Öyle bir ayarda kullanıyorum.