Talon rc uçak için ağırlık merkezi ve motor seçimi

İlgi Alanı
Uçak
Merhabalar,

Öncelikle yaklaşık 4 aylık bir araştırma sürecim oldu ihalar üzerinde. Acemiliğimin kusuruna bakmayın :)

Talon iha yapmaktayız iha mızın ağırlık merkezinin kanatın tam olarak neresinde bulunması gerektiği konusunda sıkıntılar yaşamaktayız, (7kg iha ağırlığı 1.2m gövde uzunluğu, 2m kanat açıklığı). Önden motorlu ve arkadan itişli sistemlerde ağırlık merkezinin kanatın önden 1/3 uzaklığında bulunması değişiklik göstermekte midir?

Ayrıca sormak istediğim diğer bir konu şu an ihamızın toplam ağırlığı 7kg'a yaklaşmaktadır. Bu uçuşu sağlayabilmek adına Sunnysky X4125 motor ve 16*10 APC pervane seçimi yaptık. Yaptığımız hesaplamalar sonucunda 36km/saat gibi bir tutunma hızı ve 1.10 itki ağırlık oranı hesapladık. Fakat tam olarak motorun bu itki gücünü karşılayıp karşılayamayacağına emin olamıyoruz. Yardımcı olabilir misiniz?

Son düzenleme:
Ağırlık merkezinin, pusher veya traktör motorlu olması ile ilgisi yok. Ama motor açısı değişkenlik gösterir. Yavaş uçması istenen 2m kanatlı bir model için 7 kg epey ağır bence...
Hızlı uçmak zorunda kalırsınız. Hesap kitapla ilerliyorsunuz anlayabildiğim kadarıyla. %10-%15 üzerine koyun. Kanat yüzeyini veya boyunu genişletmeniz gerekir.

Ağırlık merkezinin, pusher veya traktör motorlu olması ile ilgisi yok. Ama motor açısı değişkenlik gösterir. Yavaş uçması istenen 2m kanatlı bir model için 7 kg epey ağır bence...
Hızlı uçmak zorunda kalırsınız. Hesap kitapla ilerliyorsunuz anlayabildiğim kadarıyla. %10-%15 üzerine koyun. Kanat yüzeyini veya boyunu genişletmeniz gerekir.
Teşekkür ederim yanıtınız için,.
Evet şu an hesap aşamasını yeni bitirebildim ve üretim aşamasına başlayacağım. Anlayamadığım nokta max güçte motor 7100 itki kuvveti veriyor ama kaç kg'a kadar taşıyabilir? motorların sabit kanatlarda 1.5 katına kadar taşıyabildiği gibi bi bilgi var elimde ama formül olmadığı için emin olamıyorum.

Teşekkür ederim yanıtınız için,.
Evet şu an hesap aşamasını yeni bitirebildim ve üretim aşamasına başlayacağım. Anlayamadığım nokta max güçte motor 7100 itki kuvveti veriyor ama kaç kg'a kadar taşıyabilir? motorların sabit kanatlarda 1.5 katına kadar taşıyabildiği gibi bi bilgi var elimde ama formül olmadığı için emin olamıyorum.
Uçakları motor değil kanat taşır.