Tam otonom (ArduPilot destekli) Multicopter veya Quadcopter için en doğru uçuş kontrol kartı ve kullanımı nedir?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Kadir AKBULUT

Yeni Uye
Yasaklı
İlgi Alanı
Multikopter
Merhaba arkadaşlar. Başlıktanda anlaşılacağı gibi uçuş kontrol kartı seçimi yapmakta kararsız kaldım. Buradaki farklı konuları da araştırdım. NAVIO 2 üzerinde olduğu söylenmişti. Bende araştırdım bir hayli en son NAVIO 2 veya Pixhawk arasında gidip geldim. Araştırmalarım da NAVIO 2 daha ağır bastı. Dahili barometre,IMU GPS olması ve hassasiyet dereceleri...

Tam siparişini verecektim fakat bir not gördüm.Not: Linux ile çalışır.
Bunu anlayamadım tam olarak sordum robotistan müşteri hizmetlerine her halükarda linux'a ihtiyacınız var dedi. Anlamadım ben de baktığım örnekler de Raspberyyi Pi'yı bağlayıp ardu pilotu kurduktan sonra çalıştırıyorlardı. Linux nerede gerekli? Uçuş kartına mı yükleme yapacağız? İyi hoş firma bu robotistan ama teknik konularda detay vermiyorlar. Bu yüzden burada sorayım dedim.
Sizce tam otonom için NAVIO 2 iyi bir tercih midir? Ayrıca linux gereklilik olayı nedir? Hedefim de çünkü Raspberyyi Pİ ile otonomu sağlamak. (Rasbian kurup) ayrıca da windows makineden de telemetri aracılığıyla ardu pilot kurup gerçek zamanlı dataları almak.

Not: Hatalı yanlış söylemlerim olabilir. Son bir kaç aydır bu bilgileri edindim.

Kontrol Kartınız
NAVIO 2,PİXHAWK
Model Sınıfı
Multicopter
Motor, Pervane ve ESC
HENÜZ DEĞİL
Kumanda Alıcı ve Verici
HENÜZ DEĞİL
Extra Ekipman
HENÜZ DEĞİL
Peki o halde konuyu biraz daha açalım:
Elinde neler var?
1- Multikopter denilen şey
2- Uçuş kontrol kartı
3- Raspberry Pi

Sence bunlardan hangisine bir işletim sistemi yükleniyordur?
Hocam elbette RPI'ye yükleniyor. Fakat bu uçuş kartının içinde de bir sistem var sonuçta. Buraya bir kurulum yapılıp yapılmayacağını bilsem zaten bu soruyu sormam.Uçuş kartının da bir kuruluma sahip olması veya sonradan bir kurulum ve tamamlayıcı alması gayet olağan bir durum. (Olaya hakim olmayan birinin bunu düşünmesi gayet normal) Sorum da da belirttiğim gibi bir kaç aydır bu konularla ilgileniyorum.
Karşıdakine saf muamelesi yapmadan önce bence bir kez daha dikkatli anlamaya çalışmalı insan.

Hocam cevabınız biraz ağır olmuş

Benim önerim şu eğer ilk defa yapacaksanız pixhawk kullanmak ikiside ardupilot vb yazılımlar kullanıyor fakat navio ile bilgiler sınırlı bir sorunun olduğunda çözüm bulabilmek çok daha zor olur hem pixhawk ile navio arasındaki belirgin tek fark dahili gps ama aralarındaki fiyat farkına bakınca oda önemsiz kalıyor ekstra bir gps alıp takdığınızda hem daha kaliteli gps kullanma şansınız olur
Ve aralarındaki işlemci farkına bakmayada gerek yok tam otonim uçuşta bile pixhawk ın işlemcisinin %50 sini anca kullanacaktır

Son düzenleme:
Karşıdakine saf muamelesi yapmadan önce bence bir kez daha dikkatli anlamaya çalışmalı insan.
Size model hayatınızda başka platformlarda başarılar dileriz. Anlaşılan o ki burasıyla kan uyuşmazlığı yaşayacaksınız.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...