Taranis qx7 simülatör ve temel kullanım bilgileri.

Ali Emre KAYGIN

Çalışkan Uye
İlgi Alanı
Uçak
Merhaba arkadaşlar. Sizlerin tavsiyesi üzerine bangood dan almış olduğum Taranis qx7 kumandam ve x8R alıcım elime ulaştı. Ancak nasıl kullanacağım hakkında en ufak fikrim yok :) öncelikle simulatör kullanmak istiyorum elinde kurulum ve kullanım ile ilgili kaynak olan var mı? İnternette bir kaç video izledim ancak çok bölük anlatılmış henüz yapamadım bakalım çalışmalara devam :)

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

• Beğen
Tepkiler: Tamer Öztürk
Ali Emre hocam hayırlı olsun güle güle kullanın.Sizi anlayabiliyorum ilk aldığımda ben de sizin gibi hissetmiştim. :) Size önerim internetteki videoları tekrar tekrar izleyip sindirmenizdir.Açıkçası ben hiç Simülatörde kullanmadım.Sanıyorum Simülatör için usb dongle almanız gerekecek.Şuan yurtdışındayım kısa bir süre sonra eve dönüş yapacağım.Hala yardıma ihtiyacınız olursa elimden geleni yaparım.Görüşmek üzere. Tekrar Hayırlı olsun.

• Beğen
Tepkiler: Ali Emre KAYGIN
Teşekkür ederim Tamer hocam. videolara başladım bakalım :) galiba normal mini usb ile simulatöre bağlanıyormış bakalım deneyip göreceğiz. Emin olun döndüğünüzde hala yardım edebileceğiniz çok konu olacaktır :D iyi seyahatler dilerim...

Ali Emre hocam merhaba.An itibariyle eve dönmüş bulunmaktayım.Mini Usb kablo ile Simülatör bağlantısı oluyor mu diye bilmiyorum fakat oluyorsa çok güzel bence.Youtube'da çokça video var ben de izleyerek öğrendim.Şöyle bir video buldum.Hala kafanıza takılan yer olursa yine yardımcı oluruz.
Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Teşekkür ederim Tamer bey. Mini USB ile simulator oluyor. Phoenix de çalışmadı ama aerofly ve freerider ile denedim çalıştı. Kumandayı açtıktan sonra kabloyu bağlamak gerekiyor. Öncesinde şu ayarları yapmak gerekiyormuş. Sebebini bilmiyorum.
Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Gerekirse Battlefield 2 oyununu simulatör olarak kullanırız :coolxf::thumbup: Taranis'in bu joystick olarak tanıtma özelliği çok kullanışlı

Evet Tamer Bey. Bir süredir aerofly ile çalışıyordum zaten bu gün BF2 oyununa da tanıttım. Bilgisayar joystick olarak gördüğü için bir çok bilgisayar oyununda çalışacaktır. Ama kumandayla ilgili hâlâ öğrenmem gereken çok şey var. Bu model menülerindeki input output mix curves menülerini henüz çözemedim.

• Beğen
Tepkiler: Tamer Öztürk
Evet Tamer Bey. Bir süredir aerofly ile çalışıyordum zaten bu gün BF2 oyununa da tanıttım. Bilgisayar joystick olarak gördüğü için bir çok bilgisayar oyununda çalışacaktır. Ama kumandayla ilgili hâlâ öğrenmem gereken çok şey var. Bu model menülerindeki input output mix curves menülerini henüz çözemedim.
Ali Emre hocam, aslında ben de kumandayı alalı çok fazla olmadı fakat Dual Rate,Subtrim,Reverse(INVERT diye geçer kısaltması INV),End Point
Expo gibi temel ayarları yapabiliyorum.Benim de hala bilmediğim şeyler var fakat fırsat buldukça öğrenmeye çalışıyorum.Tam emin olmamakla beraber yine de yanıt vermeye çalışayım;

İnput: Sanıyorum Aileron,Elevatör,Throttle,Rudder gibi kanalları tanımladığımız bölüm diye tahmin ediyorum.
Mix: Türkçe karşılığı karıştırmak olduğundan çağrışım yapabilir.Örneğin 1 kademe flap açtığınızda bir miktar elevatör komutu verecek şekilde programlama yapabilirsiniz.Veya Aileronları Flaperon olarak ayarlayabilirsiniz.Bir başka deyişle: Aileronlar hem flap görevi görecek hem de aileron.Mix komutu ile uyumlu bir şekilde çalışmasını sağlayabilirsiniz.

Video hazırlamayı bilsem elimden geldiği kadar yardımcı olmaya çalışırdım fakat cep telefonu ile olmuyor malesef.:embarras:

Bazı yerlerde mix yapmak diye bir terim duydum. sanırım aileron servolarını y kablo kullanamadan alıcının farklı kanallarına bağlayıp kumandadan tek bir kanal ile ikisine de aynı komutu göndermeye yarıyor. Yanlış anlamış da olabilirim.